Normální teplota lidského těla se snížila

Běžná teplota lidského těla klesá. Už to není v průměru 37 stupňů Celsia, jak zjistila věda v 19. století, ale podle nové studie badatelů ze Stanfordské univerzity jen 36,6 stupně.

Že má lidské tělo v průměru teplotu 37 stupňů, stanovil v roce 1851 na základě svých měření v podpaží zhruba 25.000 pacientů německý lékař Carl Reinhold August Wunderlich. Američtí vědci nyní porovnali 675.000 vzorků měření teploty od dob americké občanské války v šedesátých letech 19. století přes údaje z výzkumu o výživě ze 70. let 20. století až po klinická data z databáze Stanfordu z nultých let 21. století. Shromáždit se jim podařilo měření rozprostřená přes 157 let, která pocházela od 197 různých ročníků narození.

"Zjistili jsme, že muži narození na začátku 19. století měli teplotu o 0,59 °C vyšší než je teplota dnešních mužů," píše se ve studii. Byl tak doložen trvalý pokles o 0,03 stupně Celsia v každé dekádě. U žen se průměrná teplota od 90. let 19. století snížila o 0,32 stupně Celsia - tedy o 0,029 °C každou narozeninovou dekádu.

"Změnilo se prostředí, ve kterém žijeme, včetně teploty v našich domovech, našeho vystavení mikroorganismům a včetně potravin, ke kterým máme přístup," řekla webu ScienceAlert vědkyně Julie Parsonnetová. "Měníme se fyziologicky," dodala.

Mezi faktory, které ovlivňují změnu tělesné teploty, patří zvyšování tělesné hmotnosti a úbytek chronických infekcí. Vědci se domnívají, že vliv na teplotu těla by v budoucnu mohlo mít oteplování klimatu. Zvláště pak v případě, že se objeví nové nemoci.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele nedamse
  nedamse (anonym)

  Vy hned vidite změny v lidéch--vy vite jak kvalitní teploměry měli na počátku 19 stoleti,jak přesne bylo značeni na tělese teploměru??

  Led 31, 2020
 • Obrázek uživatele nedamse
  nedamse (anonym)

  Vy hned vidite změny v lidéch--vy vite jak kvalitní teploměry měli na počátku 19 stoleti,jak přesne bylo značeni na tělese teploměru??

  Led 31, 2020
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Klasické přesné rtuťové teploměry byly nahrazeny elektronickými. Při posledním pobytu ve špitálu mně opakovaně naměřili elektronickým teploměrem 17 st. C. Jakou váhu pak mají citovaná měření, když jsou zatížena o několik řádů většími chybami oproti minulosti?

  Led 31, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama