Reklama

Za kojeneckou úmrtnost mohou výkyvy teplot

Vzájemnou souvislost mezi náhlým úmrtím kojenců a povětrnostní situací zdokumentovala Gisela Molzová z Institutu soudního lékařství curyšské univerzity ve studii, již představila na odborném kongresu v Drážďanech.

Při zkoumání příčin nenadálého skonu 728 kojenců zjistila, že v 94 procentech případů se to stalo, když se přes noc podstatně zvýšila venkovní teplota. Za přímo do očí bijící pokládá noc na 11. ledna 1991, během níž v rozpětí několika málo hodin zemřely jen v curyšské oblasti naprosto shodným způsobem hned tři kojenci, a další na německé straně, ve 150 kilometrů vzdáleném Freiburgu.

V inkriminované lednové noci panovalo počasí, které spíš navozovalo představu jara. Teplý vzduch se proto porýnskou rovinou dostal bez jakékoli překážky ze Švýcarska až do Spolkové republiky. A jak zdůraznil další účastník kongresu, drážďanský pediatr Ekkehart Paditz, mnohé děti se především v zimě nedokáží vyrovnat s prudkým nárůstem teplot.

Proto lékaři apelují na rodiče, aby zejména v zimních měsících dávali kojence spát do chladných, dobře větraných prostor, a udržovali v nich teplotu mezi šestnácti až osmnácti stupni. Dále by měli dbát na to, aby leželi na zádech ve spacím pytli, který už nebudou zakrývat další dekou. Tím se spolehlivě vyhnou nebezpečí přehřátí dětského organismu.

Navíc dětští lékaři důrazně varují před kouřením, jež si během těhotenství a krátce po porodu není schopno odpustit mnoho žen. Například jen v německé spolkové zemi Sasko se své neřesti odmítá vzdát každá čtvrtá nastávající matka. A přitom si ani na okamžik nepřipustí, že tím mnohonásobně zvyšuje riziko, že se právě její synek nebo dcerka mohou stát další obětí náhlého kojeneckého úmrtí.

Reklama

Zdroj: Plus

Reklama

Komentáře

Reklama