Reklama

Neurologové v Plzni zjišťují epilepsii neinvazivní monitorací

Neurologové plzeňské fakultní nemocnice (FN) provedli za necelých deset let u 1000 pacientů takzvanou monitoraci. Pomocí EEG a dvou kamer se stoprocentní přesností diagnostikují epilepsii nebo jiné záchvatové stavy. Metoda pomáhá léčit epilepsii a lidé, kteří mají jiné záchvaty, nemusí dlouhodobě brát silné léky. ČTK to řekla vedoucí Centra pro léčbu epilepsie v Plzni Hana Vacovská.

Video-EEG monitorace je současný záznam bioelektrické aktivity mozku (EEG) a chování pacienta. Cílem vyšetření je zachytit typický záchvat, podrobně ho analyzovat a stanovit správnou diagnózu epilepsie nebo jiných záchvatů,“ řekl přednosta Neurologické kliniky FN Jiří Polívka. Díky kamerám se porovnává chování pacienta s elektroencefalografickým záznamem. Stejná pracoviště jsou v Praze, Brně, Ostravě a Olomouci.

U epilepsie je třeba co nejpřesněji určit typ záchvatu a oblast mozku, v níž vzniká. Pomocí video-EEG sledování je možné také posoudit, zda nemocný užívá správné léky. Vyšetření trvá pět až sedm dní, u dětí do 24 hodin. Pacient má na hlavě elektrody a snímá se jeho chování videokamerou se zvukem. Záchvaty přicházejí většinou nepředvídatelně.

Nemocný má pokoj s maximálním pohodlím. Může přijímat návštěvy, pracovat na počítači a používat mobil. “Pokud cítí, že se blíží záchvat, zmáčkne tlačítko a přivolá laborantku. V průběhu monitorace zapisuje své potíže a pocity,“ řekl Polívka.

Monitorovací jednotka zajišťuje péči pro západní Čechy a částečně i pro Ústecký a Jihočeský kraj. Se záznamy jezdí specialisté do Centra pro léčbu epilepsie a epileptochirurgie do pražského Motola, kde je porovnávají se zobrazovacími vyšetřeními. “To přispívá k identifikaci epileptogenní zóny. Pokud se odstraní, tak se dá vyléčit až 60 procent lidí s epilepsií spánkového laloku,“ řekla Vacovská.

Reklama

Epilepsie postihuje jedno procento dospělé populace, u dětí až tři procenta. Klinické projevy jsou velmi pestré a stanovení správné diagnózy není jednoduché. K základní léčbě se požívají farmaka, která ale asi u 30 procent pacientů nezabírají; navíc 20 až 30 procent nemocných má jak epileptické, tak neepileptické záchvaty jako kolapsy, srdeční arytmie, psychogenní záchvaty a podobně. “Metodou sledujeme člověka dlouhodobě a je větší pravděpodobnost záchytu záchvatu, protože EEG mezi záchvaty může být úplně normální i u pacientů s těžkou epilepsií,“ uvedla Vacovská.

Podle ní přibývá hlavně sekundárních epilepsií, protože se prodlužuje lidský věk. U starších lidí jsou cévně podmíněné, u mladších lidí hlavně po těžkých úrazech hlavy zaviněných například adrenalinovými sporty. Zatímco dříve přišel do centra člověk s prvním záchvatem jednou za měsíc, nyní je každý týden. Přibývá také sekundárních epilepsií u alkoholiků.

Lidé s epilepsií nesmí profesionálně řídit motorová vozidla, nesmí pracovat s ohněm, ve výškách a v noci.

Václav Prokš - ČTK

Reklama

Komentáře

Sylva (Po, 29. 8. 2016 - 12:08)
Dobrý den. Před 17lety mi byl odoperovan nizkostupňový gliom. Epilepsie se celkem upravila na noční jen před obdobím menzes. Tet jsem se dostala do fáze ženského přechodu a objevili se u mne záchvaty během dne s tzv.aurou,že jsem si mohla vzít prášek a včas jej zastavit. Co víc mne trápí jsou bolesti hlavy v operovane str.,deprese,nedoslychavost,porušené periferní viděni. Myslela jsem si ,že mám s denními záchvaty vyhrano, že jsou kompenzovane a najednou velké zklamání.Na druhé straně jsem ráda že operace se celkem povedla a já žijí. Ikdyž ne tak jak jsem si představovala,ale jsem tady. Ja jsem tehdy byla na monitoring na Homolce,v Ostravě to tehdy nebylo a p.dr Vojtěch byl skvělý psycholog i odborník. Kdyby se dala řešit šetrně pooperační cysta byla bych ráda. Možná by bolesti ustaly. Přeji všem pevné zdraví. Sylva Ostrava
Reklama