Nemocnice se připravují na podzim a také na zmatené i vyděšené pacienty

Některé nemocnice se připravují na podzimní příliv pacientů, ať už těch s podezřením na covid-19, nebo jedinců, kteří se rozhodnou přijít sami rovnou – bez doporučení a konzultace s praktickým lékařem.

Navzdory všem pokynům, aby lidé s příznaky nemoci covid-19 nejprve volali svému praktikovi, se řada z nich při počátečních známkách onemocnění rozhodne přijít rovnou do nemocnice. A podzim tradičně provázejí nejrůznější virózy a také chřipka, jejichž příznaky se s koronavirem prakticky shodují.

„U nás se to bohužel děje naprosto běžně. Lidé k nám chodí napřímo i s banálními onemocněními, což samozřejmě zatěžuje naše lékaře, kteří by měli řešit až těžké případy. S příchodem podzimních viróz a chřipky čekáme, že takových případů řádově přibude a lidé zkrátka i přes veškerá doporučení přijdou rovnou do nemocnice,“ potvrzuje MUDr. Lukáš Velev, MHA, ředitel Nemocnice Jihlava. Potvrzení, nebo vyloučení diagnózy přitom podle něj není levné a ani snadné. „Jenom zajištění ochranných pomůcek pro pracovníky, kteří provádějí odběry a jsou v kontaktu s příchozími by nás na jaře stálo asi 100 000 korun denně,říká. Důvodů, proč lidé přijdou rovnou do nemocnice je mnoho – někteří svého praktika nemají, nejsou nikde registrováni. Buď praktického lékaře dosud nepotřebovali, nebo jsou původem ze zahraničí. Řada lidí sice svého praktika má, ale protože pracují v jiném městě a jejich praktický lékař je daleko, volí alternativu nejbližší tomu, kde reálně žijí. „Na jaře jsme se bohužel setkali s tím, že praktický lékař v době rizika ordinaci zavřel a neordinoval ani po telefonu,“ dodává MUDr. Velev.

Na zvýšený provoz se v souvislost s podzimem chystá také vinohradská nemocnice. Připravujeme se na vyšší počet pacientů, kteří budou chodit na odběry na základě doporučení od praktiků. Ze stávajících 300 odebraných vzorků denně jsme připraveni jít na 1000. V laboratořích tak zvyšujeme kapacitu – nakupujeme více chemikálií, posilujeme personál, nyní jsme kupovali nový přístroj, který udělá testy rychle – do 90 minut,“ vypočítává ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc, MBA, FCMA. Kromě toho v nemocnici opět aktivují tzv. fever clinic na centrálním příjmu interních oborů, ve kterém lékaři oddělují hned při vstupu pacienty se zánětlivými onemocněními projevujícími se kašlem a horečkou od pacientů, kteří mají například infarkt. „V praxi to znamená, že ty, kdo kašlou, a mají teplotu a máme u nich podezření na zápal plic nebo embolii nebo právě covid-19 izolujeme do doby, než dostaneme jejich výsledky PCR. Na podzim hodláme zrychlit testy natolik, aby se nám pacienti nehromadili. Což byl problém na jaře. Je to ale dost drahé, takže je využijeme především pro sporné případy,“ doplňuje prof. Arenberger.

Zvýšené náklady spojené s uzpůsobením nemocnice na podzimní vlnu infikovaných, se pohybují v řádu milionů korun, ruku v ruce s tím jdou výpadky spojené s odkládáním péče – především ortopedických operací, náhrad kloubů atp.

Nemocnice se tak snaží šetřit a fungovat co nejvíce efektivně. „Vyhledáváme aktivně nové léky, především ty, které umí nahradit originální a jimž skončila patentová ochrana. Další výrobci tak dostanou zelenou vyrábět je také. Například v našem gastroenterologickém, revmatologickém či dermatologickém centru léčíme vhodné pacienty biosimilárními přípravky, tedy novými verzemi existujících biologických léků, u nichž vypršela patentová ochrana. Cena tzv. biosimilars je řádově nižší a jejich vlastnosti se shodují s originálními biologiky. Léčbu tak navíc zpřístupňujeme mnohem většímu počtu pacientů v kraji, než by dříve bylo možné,“ pokračuje ředitel jihlavské nemocnice.

TZ

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (26)

 • Obrázek uživatele vĚRKA
  vĚRKA (anonym)

  Ano, ZMATENÍ A VYDĚŠENÍ pacienti. A nejen pacienti. Všichni, co nejsme v politice. To, co se tu děje, jaké to má pozadí a důvod té hry s námi, lidmi, tomu nemůžeme rozumět. Je jasné, že ekonomika nemůže jenom pořád kvést, zákonitě musí občas dolů atd., prostě to je normální. Tak proč to svádět na covid, zákonitě musí být zase dobře a ještě líp. Jenže do těch zákonitostí se tu vnáší NÁSILÍ. Za účelem zmást nás: Ekonomika je v pořádku, a jestli nehospodaříme dobře, tak za to nemůžeme my, ale covid! Vidíte, co všecko děláme pro vás, jak se o vás staráme, bojíme, jak vás chráníme! Kecy, kecy, kecy. Třeba se jednou pravdu dozvíme, i když na to všecko máme svůj názor - každý podle svojí nátury. Že se na té situaci potřebuje spousta lidí zviditelnt a nahrabat si mamonu ještě víc, to vidíme snad úplně všichni. JE TOTO VŠECKO TŘEBA? PROČ? Ano, jsme zmateni, protože se k tomu vyjadřuje kdejaký slintal, rádoby odborník. Jeden čehý, druhý hot. Ráno tak, odpoledne jinak, za hodinu jestě jinak a jeden "odborník" se mele s druhým a všichni šikanují chudáka jediného slušného, nemamonářského, přímého, charakterního a rozumného Vojtěcha. Ano, a vyděšených lidí už je taky dost, protože to, čím nás krmí ze všech stran 24 hodin denně, těmi čísly, průběhem, údajnou bezmocí, to je jenom pro silné žaludky. Opakuji po Basikové: Běte s tím už všichni do pr...JAK NÁM BYLO ZA "TOTALITY" DOBŘE! KLIDNĚ! ZLATÁ TOTALITA.

  Zář 21, 2020
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Nestraš jsou tu lidi.

  Zář 21, 2020
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Co myslíte, jak by se zachovali v této době komunisté?

  Zář 21, 2020
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Cvičení civilní obrany, pochody v plynových maskách za zpěvu internacionály. Teď si můžete sami vybrat. Chránit se, nebo nechranit.

  Zář 21, 2020
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Já osobně se divím, že plynové masky ještě nikdo z propadliště dějin nevyhrabal. Je možné teď když to bude řídit Prymula na ně skutečně dojde....Ještě budete s láskou vzpomínat na dobu rouškovou.

  Zář 22, 2020
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Koronavirus je spásou z nebes, protože na něj může svést kdokoliv cokoliv. Vláda si vydyndala 500 miliard dluhu a teď tyto neexistující peníze plnými hrstmi rozdává svým potenciálním voličům. Po nás potopa.

  Zář 22, 2020
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Bez politiky prosím. Jsem zvědav co nám nadiktuje Prymula.

  Zář 22, 2020
 • Obrázek uživatele Věrka
  Věrka (anonym)

  Jak by se zachovali komunisté? Myslím, že k něčemu podobnému by vůbec nedošlo. Jsem pamětnice, vím, že se plánovalo, řídilo, hodnotilo, odměňovalo za dobrou práci, každý věděl, de je jeho místo a co se od něho čeká. Vláda se nehádala veřejně od rána do noci v mediích, jeden veřejně nepodrážel druhého, měli jsme klid na práci, na svůj život a když o ěco šlo, vláda se dohodla mezi sebou a nám bylo jasně řečeno co a jak. Potom se může věřit a poslechnout, nejsou třeba vysoké peněžité pokuty a policie, jako v této "demokracii". Sleduji, že i teď jedině komunisté jednají klidně a logicky. Vidímm to nejen já, mnoho dalších lidí, jenomže ono je prostě "in" na komouše jen nadávat. Takže jsme se dostali, kam nás, ovčí stádo, nahnali demokraté, pravda a láska. Čtu i v diskusích, že když někdo i jen mírně v dobrém vzpomene na minulý režim, hned se omlouvá, aby náhodou....LIDI SE BOJÍ! TO JE SVOBODA?

  Říj 15, 2020
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Teda ty máš dost. Tohle je provokace nebo začínající Alzeinheimer??? Já vím, jak by se komunisti zachovali. Zapírali by, že je tu nějaká epidemie. Stejně jako v Rusku nebo v Severní Koreji. Kdo by do toho šťoural, toho by zavřeli. A sami se někde izolovali v bezpečí mezi svými.

  Říj 15, 2020
 • Obrázek uživatele Věrka
  Věrka (anonym)

  Málo toho o covidu 19 víte. To, že to bylo plánované roky dopředu, A NE KOMUNISTY, ALE KAPITALISTICKÝM SVĚTEM, už ví moc lidí. Je KAPITALISMEM, ne komunisty, naplánována redukce lidstva pomocí této pandemie a následně VAKCINACÍ. Vakcína Covid 19 je vyvinuta pro kontrolu populace atd.atd., musíte se trochu víc zajímat, ne se soustředit jenom na nadávání na komouše. Opakuji - za minulého řádu by se toto nestalo.

  Říj 20, 2020
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  kapitalisti chtěli omezit populaci...jo to určitě. Kapitalistům naopak vyhovuje když lidí přibývá, je dostatek konzumentů pro zboží i levná pracovní síla.

  Říj 20, 2020
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Rozšíření nemocnic = více pacientů = více peněz od zdravotních pojišťoven. Proč by jinak špitály hospitalizovaly tzv. "bezpříznakové pacienty"?

  Říj 21, 2020
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Proč? Protože ti lidé nemají kam jít, jsou pozitivní a nemůžou se vrátit zpět do domova seniorů. Stačí se zeptat samotných zdravotníků, mluví o tom dnes a denně. Neboj se, tebe hospitalizovat nebudou.

  Říj 22, 2020
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Režisér a spisovatel Ivan Fíla popsal svůj průběh onemocnění covidem-19. Myslel si, že je v dokonalé kondici: Koronavirus režiséra a autora knihy Nouzový stav položil na lopatky 22. října 2020 14:28 Během minulého nouzového stavu chodil sám po pražských ulicích a lovil snímky pro fotografickou knihu, která tuto dobu dokumentovala. Nyní se neprochází, protože zákeřný virus skolil i jeho. Ačkoli je režisérovi a spisovateli Ivanu Fílovi třiašedesát, nečekal, že ho takhle dostane a doslova položí na lopatky. "Ještě tři dny předtím jsem uběhl na jeden zátah 12 km, skákal přitom přes švihadlo, jak to pravidelně dělám. V létě jsem vystoupal na sedm nejvyšších vrcholků Jeseníků, ušel přes 500 km, udělal přes 2 500 fotek pro svoji novou knihu, cítil jsem, že snad nikdy předtím jsem na tom nebyl kondičně lépe, dokonce jsem zvažoval začít trénovat na maraton," vyprávěl Fíla. "Stačilo pár hodin, aby ze mě covid udělal doslova trosku: čtyřicítky horečky, dušnost, záchvaty kašle, bolest na plicích, nebyl jsem schopný ujít krok. V životě jsem nebyl vážně nemocný, nikdy jsem nebyl hospitalizován. Možná, že bez mé skvělé fyzické, a tím i psychické kondice bych tu už nebyl," popsal svůj stav. "Nepíšu to, aby mě někdo litoval, chci jen, aby to věděli ti, kdo covid zlehčují jako chřipečku, nebo ho díky mnohým dezinformačním webům považují za spiknutí Billa Gatese či za jiné nesmyslné konspirační teorie, nebo věří několika našim známým osobnostem, které se staly součástí opozičních hrátek a egoisticky sledují jen své vlastní cíle, nebo patří k těm, kdo na Karlově mostě slavili konec pandemie, což seriózní britský deník The Guardian označil za „bolestně naivní“ a já to zde schytal za to, když jsem to už tehdy kritizoval," vysvětloval, proč se rozhodl napsat svůj status na sociálních sítích. "Celý svět se opět zavírá, celá města. LOCKDOWN. I Německo, kde částečně žiju, čelí vysokému nárůstu pandemie a nikdo si s tím neví rady. Nikdo nemá ten zázračný patent ke spokojenosti všech. Dokud nebude vakcína, nemáme šanci se s tím vypořádat. To je bez výjimky názor všech renomovaných epidemiologů po celém světě. Fakt, který prostě musíme akceptovat. Přestaňme fňukat a stále si na něco a na někoho stěžovat, akceptujme zákony přírody a to, že nad námi vždy zvítězí, byť děláme vše pro to, abychom ji pokořili tím nejbrutálnějším způsobem. Platíme za naše prohřešky minulosti, za vykoupený blahobyt na úkor druhých, za nedostatek pokory, empatie, za naši zpupnost. Jsme v tom všichni, bez výjimky, a všichni si musíme sáhnout do svého svědomí. Přesto věřím, že za okny zas bude zářit slunce a usmívat se na nás," míní Fíla. ■

  Říj 22, 2020
 • Obrázek uživatele Když každá zpráva; přesměruj a smaž "vera.schneiderova4@sezn
  Když každá zprá... (anonym)

  No, smažte všecko, co se vám nehodí, ale pak se nedivte, že o vas nemáme zájem.

  Feb 07, 2021
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  "Smažte" je imperativ od "smažit" nebo "smazat"?

  Feb 09, 2021
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  No, to co tady popisuje ten pan Fíla, tak to jsem měl někdy v únoru 2007. Ráno jsem vstal, že půjdu do práce a zjistil jsem, že nemůžu chodit. Horečka 38 stupňů, bolelo mne celé tělo, nohy jak z hadrů. Když jsem šel na záchod, šel jsem tu cestu několik minut a držel jsem se zdi. Marodil jsem asi 10 dnů. Ale tehdy se tomu neříkalo COVID ale chřipka.

  Feb 09, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama