Reklama

Postup při infekci koronavirem Covid-19

Pokud máte teplotu přes 38 °C a dýchací potíže a zároveň jste pobýval/a v zasažených oblastech či jste byl/a v úzkém kontaktu s někým, kdo pobýval v zasažených oblastech, nechoďte do ordinace osobně. Správným postupem při podezření na nákazu novým typem koronaviru je telefonicky kontaktovat svého praktického lékaře, případně lékařskou pohotovostní službu nebo příslušnou krajskou hygienickou stanici. Lze se také obrátit na infolinku Státního zdravotního ústavu na čísle 724 810 106. 

Teplota přes 38°C a respirační potíže totiž provázejí celou řadu dalších onemocnění a podezření na nákazu Covid-19 je možné spojovat jen s cestováním do již zasažených oblastí či s blízkým kontaktem s lidmi, kteří během posledních dvou týdnů v postižených oblastech pobývali.

 

„Jsme připraveni v maximální možné míře vycházet vstříc lékařům, výkony spojené s ošetřováním pacientů s podezřením na možnou nákazu novým druhem koronaviru jsou hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění,“ zdůrazňuje Radovan Kouřil, generální ředitel Oborové zdravotní pojišťovny. „Zároveň ujišťuji klienty, že uhradíme výlohy spojené s jejich ošetřováním i v případě, kdy by se nemocí nakazili v souvislosti s vycestováním do postižených oblastí. Samozřejmě ale zdůrazňuji, že s plnou vážností doporučujeme se těmto oblastem vyhnout,“ dodává Kouřil.

 

Reklama

Na nákazu nemocí Covid-19 se neprovádějí preventivní testy. Pokud pacient trpí horečkou přes 38°C a má respirační potíže, ale nenavštívil zasaženou oblast nebo nebyl v úzkém kontaktu s někým ze zasažené oblasti, je správným postupem léčby vyšetření na běžná respirační onemocnění a následně domácí léčba, případně dle potřeby hospitalizace. Klinické vyšetření na přítomnost viru v Národní referenční laboratoři Státního zdravotního ústavu není v tomto případě indikované.

 

Stejně tak není obvykle nutné vyšetření u lidí, kteří se během posledních 14 dnů pohybovali přímo v zasažených oblastech nebo byli v úzkém kontaktu s lidmi, kteří se z těchto oblastí vrátili, a nepociťují zdravotní potíže. Dle možností je však vhodné omezit kontakt s dalšími.

 

Teprve pokud pacient vykazuje současně jak klinická, tak epidemiologická kritéria, to jest má vysokou horečku a dýchací potíže a zároveň pobýval přímo v zasažené oblasti nebo byl v úzkém kontaktu s někým, kdo přicestoval ze zasažené oblasti, je vhodné začít uplatňovat příslušná ochranná opatření a testovat pacienta na přítomnost Covid-19.

 

Cestovní pojištění

 

Dceřiná společnost Oborové zdravotní pojišťovny, pojišťovna Vitalitas, která poskytuje cestovní pojištění, bude svým klientům plně hradit náklady související s případnou léčbou nemoci Covid-19 v zahraničí. Svým klientům, kteří se rozhodnou neodcestovat do zahraničí, pojišťovna vrátí pojistné v plné výši, bez standardního stornopoplatku.

 

Pokud už klient bude muset zůstat v zahraničí v karanténě, Vitalitas mu po ohlášení této skutečnosti na kontaktní centrum pojišťovny cestovní pojištění bezplatně prodlouží a uhradí případné náklady spojené s léčením.

 

Klienti Vitalitas také budou mít nárok na plnění z pojištění storna zájezdu, pokud si zájezd pořídili před vydáním doporučení necestovat do daného místa a až pak došlo k uzavření konkrétního cílového letiště či oblasti.

 

Základní informace:

Pokud máte dýchací potíže a horečku, pak s největší pravděpodobností trpíte nemocí v České republice běžnou. Klid léčí. Běžte k lékaři, případně s ním konzultujte po telefonu. Využít můžete i poradu s Asistentem zdraví OZP na telefonu 844 111 000, e-mailu [email protected] nebo prostřednictvím VITAKARTY.

 

V případě, že máte teplotu přes 38 °C a dýchací potíže a zároveň jste pobýval/a v zasažených oblastech či jste byl/a v úzkém kontaktu s někým, kdo pobýval v zasažených oblastech, kontaktujte telefonicky svého lékaře, nechoďte do ordinace osobně, a domluvte se na dalším postupu.

 

Provádět test na nemoc Covid-19 je možné jen v případě naplnění obou výše uvedených podmínek.

 

Provedení testu na Covid-19 je v indikovaných případech plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění

 

Zdroj: Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (OZP)

Reklama

Komentáře

! (Pá, 6. 3. 2020 - 15:03)
Otázka je jak prokázat souvislost viru se smrtí. Nakažení lidé přežívají a "zdraví" umírají např. na stáří i bez kurunaviru.
! (Pá, 6. 3. 2020 - 15:03)
Co s tímhletím má společného Occamova břitva? Citát z Wiki: "Pokud pro nějaký jev existuje vícero vysvětlení, je lépe upřednostňovat to nejméně komplikované". Proč tedy komplikovat něčí smrt vysvětlováním, že možná umřel na koronavirus, i když měl třeba zároveň rakovinu?
dv (Pá, 6. 3. 2020 - 16:03)
A co když měl nějakou rakovinu či rakovinnou fázi s vysokou 5-year survival rate? Nebylo by pak možné vnímat jako vysoce nepravděpodobné, že ho zrovna ta rakovina skolila shodou okolností právě v týdnu, kdy u něj byl zjištěn i koronavirus?
Zoufalka (Ne, 8. 3. 2020 - 11:03)
Dá se věřit vůbec někomu? Rusům věřím obecně víc než zbytku světa. Nemyslím jen v otázce koronaviru.
dv (Ne, 8. 3. 2020 - 11:03)
To já jim věřím obecně méně než zbytku světa. Ne nutně nějakému obyčejnému Koljovi či Serjožovi, ale zejména Putinovi a jeho režimu. Jaký má Putin důvod říkat lidem pravdu - s výjimkou nějakých zcela výjimečných okolností, když se mu ta pravda náhodou zrovna hodí do krámu?
Obcan (Po, 9. 3. 2020 - 13:03)
Mrzí mě,že OSN nezastavila Export Činy a dál se koronavirus vesele šîřì dál, děkujeme
dv (Po, 9. 3. 2020 - 20:03)
To jako že se ten virus šíří přes čínské konzervy, mobily, hračky, počítače a jiné exportované výrobky?
Návštěvník (Út, 10. 3. 2020 - 09:03)
Člověče to se nemůžeš dočkat kdy na to někdo zemře nebo si děláš TOP TEN C-19?Pokud ano tak nezapomeň na další nemoce které taky zabíjí ,a mnohem víc.
! (Út, 10. 3. 2020 - 09:03)
DV diskutuje sám se sebou.
! (St, 11. 3. 2020 - 16:03)
Pro Burešovu impotentní vládu bude koronavirus pravým požehnáním. Bude na něj moci svést všechny svoje průsery. Bureš řídí koronavirus jako firmu.
Jean (St, 11. 3. 2020 - 20:03)
Je to tak, kdykoliv nekde mluvi, tak lajky a srdicka jen litaji. Jeste by mohl zavrit hranice a bude navzdy narodni hrdina.
dv (Čt, 12. 3. 2020 - 09:03)
Apokalypsa pokračuje! Světová zdravotnická organizace již vyhlásila současnou koronavirovou infekci pandemií! Trump zastavil lety ze Schengenské zóny do USA!
! (Čt, 12. 3. 2020 - 11:03)
Na Staroměstském náměstí v Praze už začali stavět morový sloup. Není to předčasné?
dv (Čt, 12. 3. 2020 - 21:03)
Bude se hodit na koronavirové vigilie.
dv (Pá, 13. 3. 2020 - 09:03)
Počet pozitivně testovaných v Česku je nyní 116, a Česko již přiznalo dvě osoby ve vážném nebo kritickém stavu! Oficiální oznámení první české smrti na covid-19 je možná již otázkou jen jednotlivých desítek hodin, jednotlivých dní maximálně! A do oznámení první pětitisícovky mrtvých v globálním měřítku už zbývají snad jen minuty!
dv (Pá, 13. 3. 2020 - 09:03)
Mezi zeměmi s aspoň 10 pozitivně otestovanými na milion obyvatel, ke kterým již nyní Česko patří, už prakticky tři čtvrtiny zemí ohlásily nějakou smrt na covid-19!
dv (So, 14. 3. 2020 - 14:03)
V covidu-19 nachází současné lidstvo velikého nepřítele! Je řádově 10- i vícekrát smrtnější než obyčejná chřipka, a navíc je i zhruba třikrát nakažlivější! Je to mocný dorážeč starých a nemocných! V následujících kvartálech, nebo i jednotlivých letech, dorazí v globálním měřítku minimálně statisíce, ale možná i jednotlivé miliony nebo desítky milionů lidí!
dv (So, 14. 3. 2020 - 14:03)
Vyslechněme si v souvislosti s koronavirovou pandémií toto sobotní odpoledne trochu tragické hudby od génia, který kdysi sám padl za oběť infekční epidemii! https://youtu.be/JTc1mDieQI8
dv (So, 14. 3. 2020 - 16:03)
Prvních 150 000 pozitivně testovaných v globálním měřítku! A z toho právě tisícina v Česku! Na 150 000 pozitivně testovaných ve světě přitom nyní připadá už přes 5 600 smrtí. Česko je tedy na covid-19 zatím výrazně podsmrcené. Tohle však už nemůže dlouho trvat!
dv (So, 14. 3. 2020 - 20:03)
Česko má 48 nových pozitivně testovaných za jeden den! Síla! Sousední Německo teď má 54 pozitivně testovaných na milion obyvatel, a Rakousko dokonce 73! Tohle nedopadne dobře, ani kdyby Bureš uzavřel hranice na několik neděl! Z desítek budou brzy stovky, ze stovek tisíce, z tisíců desetitisíce! A podobně to bude i s úmrtími!
Návštěvník (So, 14. 3. 2020 - 20:03)
Když tady papouškuješ stále dokola některé plátky tak by jsi měl jistě vědět že neoficiálně je u nás nakažených už teď tisíce.To co je prokázáno je jen špička ledovce .Tak si v tom udělej pořádek než tady zase něco vypotíš.
dv (So, 14. 3. 2020 - 22:03)
Já jsem ale nikde netvrdil, že pozitivně testovaní představují všechny nakažené v konkrétní zemi. Nicméně údaje o pozitivně testovaných, aktivních a uzavřených případech a počtu úmrtí v jednotlivých zemích jsou k dispozici. Odhady o reálném počtu nakažených jsou vágní a mnohočetné - každý epidemiolog a každá zainteresovaná instituce může mít jiný názor.
Ivana (So, 14. 3. 2020 - 22:03)
Jdi do prdele, jestli se toho dožiješ, budeš taky geront!
dv (So, 14. 3. 2020 - 23:03)
To jsi řekla velkou a potřebnou pravdu. Do jaké tělní dutiny chceš poslat?
Návštěvník (Ne, 15. 3. 2020 - 12:03)
Nejsem spokojený, proč karanténa pro celou zemi? Zatím je nějakých 200 nakažených z 10 milionů, tj. nula nula nic. A hlavně, dle Babiše by lidi měli chodit do práce a nikam jinam. Včera byl problém sehnat potraviny, co říká Babiš je hezké, ale v obchodě bylo jak u snědeného krámu. Proč radši nezastaví práci - pro lidi, kde to není nutné. Např. stále mluví, jak je nadbytek státních úředníků. Takže proč nezastavit fungování např. finančních úřadů, úřadů práce, katastrálního úřadu etc. Opravdu je nutné nyní řešit daně nebo lidi buzerovat, aby se chodili hlásit na UP, když shání místo? Státní instituce, krom těch, co řeší akutní situaci by šlo utlumit. Nějaké minimální fungování po přechodnou dobu. Proč nemůžou ti lidé pracovat z domova? Pokud někde zavřeli krám, provozovnu, tak třeba ty holičky, prodavačky atd. taky do práce nechodí. A home office mají sotva. Já třeba do práce musím což mi docela sere. Práce momentálně moc není a asi nic nového nepřijde za dané situace. Cestou do práce a zpět se ale můžu infikovat, nakoupit dokážu jít pěšky, nemám to daleko do řady obchodů, plno lidí tam nebylo, když ono nebylo moc co kupovat. v MHD to je horší, i když nyní je daleko prázdnější.
dv (Ne, 15. 3. 2020 - 13:03)
Situace dospěla ke stavu, kdy už je potřeba, abych se tu vyjadřoval i apokalyptickým jazykem: "Když Beránek rozlomil sedmou pečeť svitku, ztichlo celé nebe a to mlčení trvalo asi půl hodiny. Potom jsem uviděl sedm andělů stát před Bohem a každý z nich dostal polnici. Další anděl přistoupil k oltáři se zlatou nádobou v ruce. Smísil množství vonných pryskyřic s modlitbami věřících lidí a zapálil to vše na zlatém oltáři před Božím trůnem. Dým z této oběti stoupal z oltáře až k Boží tváři. Pak anděl nabral žhavé oharky z oltáře do nádoby a vysypal je na zem. Tu se strhla bouře, blýskalo se, burácel hrom a nastalo zemětřesení." (ze Zjevení Janova)

Jaromír (Ne, 15. 3. 2020 - 15:03)
I zjevení Panny Marie je neklamnou předzvěstí velikého utrpení a hojné smrti, které jsou přede dveřmi!
dv (Ne, 15. 3. 2020 - 18:03)
Česko má v současné době dva taxikáře ve vážném nebo kritickém stavu. Jeden z nich je napojen na mimotělní oběh! Za pár neděl však jistě bude v kritickém stavu tolik nakažených, že přístroje na podporu dýchání nebo pro mimotělní krevní oběh zdaleka nebudou pro všechny potřebné k dispozici! Je pak otázka, zda jim budou lékaři milosrdně podávat smrtelné dávky jedů, nebo zda je nechají umřít v hrozných mukách na udušení! Myslím, že je pravděpodobnější, že se tito lidé v hrozných mukách udusí!
dv (Ne, 15. 3. 2020 - 19:03)
Běda! Austrálie již předstihla USA v počtu pozitivně testovaných na milion obyvatel! Nákaza se tedy mocně šíří i na - dnes stále ještě slunečnější a teplejší - jižní polokouli! Bude se proto jistě nadále hojně šířit i na jaře a v létě na naší polokouli severní!
dv (Ne, 15. 3. 2020 - 19:03)
Předpokládám, že v následujících několika kvartálech by mohlo globálně zemřít na covid-19 několik málo desítek milionů lidí. V Česku by to mohly být vysoké tisíce nebo nízké desetitisíce.
Návštěvník (Ne, 15. 3. 2020 - 20:03)
Tak si dej pozor aby jsi mezi těmi nebožtíky neskončil taky,máš kolem toho víc keců než celá vláda.
dv (Po, 16. 3. 2020 - 06:03)
Česko má v počtu pozitivně testovaných na milion obyvatel 23. příčku ve světě. Ukazatel je nyní na hodnotě 27,4. Nejbližší zemí nad námi je Řecko s 31,8. Ve skupině 22 zemí s více jak 30 pozitivně testovanými na milion obyvatel je už jen 5, které ještě neohlásily svou první smrt na covid-19. Můj expertní odhad proto je, že Česko ohlásí s nejméně 80% pravděpodobností svou první smrt už v tomto týdnu!
Martina (Ne, 22. 3. 2020 - 15:03)
Přesně tyhle informace by mne též zajímali - kolik lidí umírá v Itálii bežně. A pak ještě může opravdu hrát roli i to, že zdravotnictví kolabuje před náporem lidí, kteří by nemuseli chodit do nemocnice, kdyby nebyli k smrti vystrašeni. S chřipkou též většina lidí zůstává doma, ale teď má každý strach.
dv (Po, 16. 3. 2020 - 09:03)
Asi před dvěma hodinami jsem tu zmínil skupinu pěti zemí, které tehdy ještě neohlásily žádnou smrt, ač již měly přes 30 pozitivně testovaných na milion obyvatel. Byly to: Singapur, Finsko, Bahrain, Estonsko a Katar. Mezitím však již Bahrain ohlásil svou první smrt, a Česko dalších 5 pozitivně testovaných, což navyšuje jeho ukazatel pozitivně testovaných na milion obyvatel na hrozivých 27,8! Tak rychle se situace vyvíjí! Neuplyne mnoho hodin, a i Česko se jistě dostane nad děsivou hranici 30 pozitivních testů na milion obyvatel!
! (Po, 16. 3. 2020 - 09:03)
pro dv: 30 pozitivních na milion jsou 3 pozitivní na 100 tisíc, jak se to zveřejňuje standardně. Ve srovnání s klasickou chřipkou, spalničkami a TBC je to směšné.
Babišova pomsta: Chtěli jste mě zavřít, tak za trest zavřu já vás.
dv (Po, 16. 3. 2020 - 10:03)
Nicméně covid-19 je daleko nakažlivější než obyčejná chřipka. Tato čísla proto rychle porostou. Kupříkladu v Itálii je už teď přes 400 pozitivně testovaných na milion, což je řádově téměř půl promile populace (přičemž reálná prevalence dané infekce je pochopitelně násobně či mnohonásobně vyšší). A i v Česku bude jistě brzy daleko hůř ještě než je teď v samotné Itálii.
dv (Út, 17. 3. 2020 - 08:03)
Včera Česko překročilo tragickou hranici 30 pozitivně testovaných na milion obyvatel. Zaposlouchejme se do "Stabat mater" Antonína Dvořáka, jehož tři děti zemřely časně a tragicky: jeden na neštovice, jedna dva dny po narození, další na otravu fosforem! https://youtu.be/VJr5Gzaa2ig
dv (Út, 17. 3. 2020 - 14:03)
Babiš právě přiznal, že jeden ze tří pacientů na jipce umírá! Schyluje se k první české smrti na covid-19!
Návštěvník (Út, 17. 3. 2020 - 14:03)
Vole!Neumírá,je ve vážném stavu a to neznamená že jsou jeho dny sečteny!
dv (St, 18. 3. 2020 - 09:03)
Česko nyní překročilo další hrozivý mezník. Pozitivně testovaných na milion obyvatel už je přes 40! Vyslechněme si "Pohřební pochod" Frederica Chopina! https://youtu.be/UpuPP1YUYHs
Návštěvník (St, 18. 3. 2020 - 10:03)
Si ho pouštěj sám ty pesimisto.
dv (St, 18. 3. 2020 - 22:03)
Už přes 500 pozitivně testovaných a 5 v kritickém nebo vážném stavu! První smrt teď může přijít kdykoli!
dv (Čt, 19. 3. 2020 - 08:03)
Dnes ČR překročí děsivou hranici 50 pozitivně testovaných na milion obyvatel! A Omar Šaríf vzkazuje médiím, že virus mutuje! Může být teoreticky postupně méně nakažlivý a méně smrtný, ale může být i nakažlivější a smrtnější! A bude-li nakažlivější a smrtnější, může vymazat z povrchu planety třebas i každého desátého, ano i každého pátého, případně každého druhého jejího obyvatele! https://www.history.com/.image/c_limit%2Ccs_srgb%2Cq_auto:good%2Cw_686/MTU3ODc4NTk4NjgyMjI0MzUx/image-placeholder-title.webp
Návštěvník (Čt, 19. 3. 2020 - 10:03)
MUDr. Soňa Peková - Koronavirus SARS-CoV-2 je uměle zmutovaný https://youtu.be/H_SUi0tV-IU
Návštěvník (Čt, 19. 3. 2020 - 10:03)
MUDr. Soňa Peková - Koronavirus SARS-CoV-2 je uměle zmutovaný -------------------------- --------------------- https://youtu.be/H_SUi0tV-IU
! (So, 21. 3. 2020 - 21:03)
Pro dv, který se už nemůže dočkat: 10. březen 2020, MUDr. Jan Kynčl, Ph.D., Oddělení epidemiologie infekčních nemocí: Chřipka je závažné onemocnění, přesto podceňované. V ČR počty zemřelých v souvislosti s chřipkou dosahují každoročně zhruba 1500 osob.
dv (So, 21. 3. 2020 - 22:03)
Jinak v Itálii se u zemřelých, pozitivně testovaných na covid-19, nezkoumá, zda a dojaké míry ten nový koronavir přispěl k jejich smrti. V Itálii i jinde by to asi chtělo kvantitativně porovnat denní počty zemřelých ve druhé polovině března s obdobným ukazatelem za několik předchozích let. Tím by se dalo odhadnout, kolik dodatečných smrtí by mohl mít ten nový koronavir na svědomí.
dv (Ne, 22. 3. 2020 - 16:03)
Je to tak, Martino. České nemocnice jsou přetížené už teď, i když v Česku ještě nezemřel ani jediný pacient pozitivně testovaný na sars-cov-2.
! (Ne, 22. 3. 2020 - 18:03)
Podezřelá je okolnost, že se u korunaviru uvádějí absolutní čísla, a ne čísla přepočtená na 100 tis. osob, jak je to u jiných chorob běžné (spalničky, TBC, HIV atd.). Vypadalo by to totiž směšně. Nicméně celá mediální kampaň úspěšně přispěje ke zdůvodnění debaklu ekonomiky EU a Burešovy vlády zvlášť.
dv (Ne, 22. 3. 2020 - 20:03)
Obávám se, že v takové Itálii nebo Španělsku už nejsou směšné ani počty úmrtí s předchozím pozitivním testem na sars-cov-2 v přepočtu na 100 000 nebo milion obyvatel. Byť je samozřejmě pravda, že pozitivní test není v žádném z individuálních případů sám o sobě důkazem kauzálního vztahu mezi přítomností daného svinstva v organismu a exitem daného organismu.
Reklama