Reklama

Vysoký krevní tlak je tikající bomba

Vysoký krevní tlak se v celém světě začíná vymykat kontrole. Počet lidí trpících touto chorobou stoupá a během dvaceti let by mohl překročit jednu miliardu, varují experti. Již dnes je každý čtvrtý dospělý obyvatel postižen hypertenzí, která zvyšuje riziko srdečních onemocnění, mozkové mrtvice i smrti.

Vzhledem k nezdravému životnímu stylu moderních lidí by ale mohl do roku 2025 počet lidí trpících hypertenzí dosáhnout 1,56 miliardy, zatímco v roce 2000 to bylo 972 milionů, uvádějí odborníci v časopise The Lancet.

I když existuje velmi účinná a cenově přístupná léčba, snížení krevního tlaku se dosahuje zřídka, a to i v zemích, kde náklady na léky nejsou problémem, zdůrazňují autoři zprávy.

"Mnoho pacientů si stále myslí, že hypertenze je nemoc, kterou lze vyléčit, a jakmile jim tlak klesne, přestanou brát léky nebo sníží jejich dávkování. Lékaři je musejí upozornit, že hypertenze je první, snadno změřitelný a nezvratný znak toho, že mnoho orgánů v těle je v ohrožení. Možná tato informace přiměje lidi, aby přemýšleli více o důsledcích nezdravého životního stylu a dbali více na prevenci," cituje BBC ze zprávy časopisu The Lancet.

V současné době hrozí až 90 procentům lidí, že se u nich vyvine vysoký tlak. Ale životní styl, kam patří fyzická nečinnost, slaná a tučná jídla, alkohol a tabák vedou k tomu, že se tento problém alarmujícím způsobem šíří z rozvinutých zemí do zemí s rozvíjející se ekonomikou, jako je Indie a Čína.

Reklama

Podle profesora Garetha Beeverse z britského sdružení pro vysoký tlak je vysoký krevní tlak tikající bomba, kterou by lidé měli brát velmi vážně.

Každých pět minut někoho v Británii postihne mrtvice, každý rok je to 150.000 lidí. Více než 40 procentům těchto případů by se dalo předejít kontrolou vysokého krevního tlaku a jeho léčbou.

Krevní tlak je třeba pravidelně měřit, ale stejné důležité je brát předepsané léky, a to i poté, co se tlak dostane pod kontrolu. Lidé by také měli zlepšit životní styl a snížit riziko vzniku vysokého krevního tlaku tím, že přestanou kouřit, budou se zdravě stravovat a budou pravidelně cvičit. Po čtyřicátém roce života by si měl každý krevní tlak pravidelně kontrolovat.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Občas ... (Po, 3. 9. 2007 - 14:09)
Občas se bavím s lidmi. Ještě nejsem tak tlustý. Sám si odpovídám. Jen po první infarkt.

Ahoj, četl jsem Vaši diskuzi na snížení váhy. Mám něco vyzkoušeno a dalších cca 100 lidí v ČR. Technologie z Holandska, která je na světe přes 7 let a dělá divy v Německu, Holandsku, Rakousku a u nás taky. Já sám jsme za 42 dnů zahodil z 88Kg na 78Kg (1.9.2005) dnes mám 78,4 - 79,8Kg. Manželka z 60Kg na 54Kg a dnes má 52Kg. Známí který začal 4.1.2006 z 114Kg má dnes 97Kg a chce jít na na 82Kg. Bez JOJO. Nejde o Herbalife. Když Vás to bude zajímat. Tak napište odkud jste není to na mail ani na telefon. Jde o systém stravování, potr. doplňků, atd...... Pomohu Vás s tím začít a budu Vám radit. Pošlu Vám základní informace: mail: disc"wo.cz pepa1
kalium (Čt, 30. 8. 2007 - 06:08)
nebolo by jednoduchsie mat dostatocny prijem draslika a kuchynsku sol uplne vylucit z jedalnicka : )))) Deborah Green
Návštěvník (Čt, 30. 8. 2007 - 09:08)
Ty si spadla z višne? Bež sa hrať s bábikami a nie sem písať kraviny!
palo (Čt, 30. 8. 2007 - 10:08)
Deborah, neviem prečo ten "mudrc" na Vás tak reagoval. Mohol Vám vysvetliť čo je hyponatrémia ...Samozrejme môžete si kúpiť draselnú soµ (kalium chlorid) v lekárni a prisolovať si jedlo. Natrium (sodík)je však v organizme potrebné (hladina v krvi je od 130-142 mmol/l) a je potrebné na udržiavanie osmotického tlaku, acidobázickej rovnováhy, kontraktility svalov atď. Dostatok nátria je však v zelenine, mäse,syroch, sardikách a nemusíte pridávať chlorid sodný (kuchynskú soµ).Ak máte choré obličky neexperimenjte.
p. (Čt, 30. 8. 2007 - 22:08)
Ak sa stravujete normálne ( maso, syry, zelenina atď.) vôbec nepotrebujete prisálať kuchynskou solou (kuchynská soµ- chlorid sodný).Ak však soµ potrebujete kvôli chuti tak si kúpte v lekárni Salnatrex (v podstate KCl-chlorid draselný)a týmto si dochucujte.Ak by ste mali hypertenziu tak by ste to mali takto robiť.Pozor na niektoré minerálky, ktoré môžu obsahovať až 2g NaCl.Takisto nechápem toho pána, chová sa ako naši politici urážlivo, drzo a arogantne.
Nie z vyšne al… (Pá, 31. 8. 2007 - 08:08)
Draslík a riziko mrtvice

Neurology, 13.8.02 - Podle výsledků studie, zpracované dr. Deborah Green z Queens Medical Centre v Honolulu, jsou lidé, užívající diuretika, stejně jako ti s nízkým příjmem draslíku, znatelně náchylnější ke vzniku mrtvice.

Dr. Green u vzorku, čítajícího celkem 5600 osob (do začátku studie nikdy neměli mozkovou příhodu) po dobu 4-8 let pravidelné sledovala obsah draslíku v potravě, hladinu draslíku v séru a užívání diuretik.

A výsledky? Mezí uživateli diuretik došlo ke zvýšení rizika mrtvice, poklesla-li hladina draslíku v plasmě pod 4,1 mEq/L. Nejvyšší riziko bylo zaznamenáno u těch, kteří kromě užívání diuretik a nízké hladiny draslíku v plasmě navíc trpěli fibrilací síní.

U osob, které diuretika neužívaly, došlo ke zvýšení rizika mrtvice u těch, jejichž denní příjem draslíku byl nižší než 2,4 g.

Podle dr. Green by proto pacienti, užívající diuretika, měli tento fakt brát ve vlastním zájmu v úvahu, a vybrat si ze dvou možností:

Užívat draslík šetřící diuretika
Léčbu doplnit agresivní suplementací draslíkem
V poznámce ke studii upozorňuje dr. Levine z Mount Sinai School of Medicine, že by bylo chybou na základě podobných studií omezovat léčbu diuretiky. Ta, jak známo, totiž nesnižují jen hladiny draslíku, ale též krevní tlak - a prevence hypertenze a mrtvice jedno jest, dodává.

bližší info: Neurology 2002:59:314-320
Oskarka (Pá, 31. 8. 2007 - 17:08)
Čo to znamená - došlo k zvýšeniu rizika m?tvice??? Prišlo u týchto osôb k m?tvici? Podµa čoho sa usúdilo, že µudia s príjmom draslíka pod 2,4 g majú zvýšené riziko m?tvice?
qp (Pá, 1. 1. 2010 - 23:01)
Občas se bavím s lidmi. Ještě...čo je nové?
občan (St, 29. 12. 2010 - 19:12)
Lékaři zásadně neléčí nemocný,s vysokým krevním tlakem,posílají je na psychiatrii.Když náhodou zjistí vysoký krevní tlak,dokážou jej snížit na úžasných
170/100.Když se pacient naštve a začne se léčit potravinovými doplňky a dosáhne stabilně 120/80,začnou do něj cpát jedy,tzv.léky,které způsobují poškození ledvin,cirhózu,infarkt,mrtvičku,sraženiny v krvi,zůžení cév v mozku,poškození kostní dřeně a tím poruchu tvorby krvinek,poruchu spánku,zraku,závratě,zhoršení astma a další a další.A když bude protestovat tak mu ten hnůj vnutí skleničkou do huby.Páni lékaři odejděte všichni do Německa.Pro ty,co se tam nevejdou koupíme letenky na Měsíc,aby jste byli co nejdále.My občané se umíme léčit lépe
Z višně nespadla (St, 29. 12. 2010 - 19:12)
Ty si spadla z višne? Bež...Ale změna poměru sodíku a draslíku potravou je velmi těžká. I kdyby někdo nesolil vůbec, tak se velké množství soli z potravy získává i bez solení. Poměr mění třeba ACE-inhibitory, sartany nebo blokátory reninu. Z přírodníh látek třeba hloh. Všechny se také využívají úspěšně k léčbě vysokého TK
magda (Ne, 22. 5. 2011 - 15:05)
Výborný na prevenci i léčbu vysokého tlaku je ženšen. Zvyšuje pružnost cév a tím zlepšuje jejich výdrž a snižuje tlak. Většina léky léčí pouze symptomy. Jinak vysokému krevnímu tlaku je lepší předcházet, například správnou životosprávou, než jej léčit ... to už může být pozdě.
Venca (Ne, 22. 5. 2011 - 16:05)
Vysoký krevní tlak je tikající bomba - pěkná blbost. Vyprázdněná floskule. Časované bomby už dávno netikají.
Hypertenze je zlatý důl pro obchodníky s alternativními zázraky. Však stačí kouknout kolik jen se jich tu v diskusích rojí.
Léky jsou OK a doplnit je vhodnými ÚČINNÝMI doplňky je jen žádoucí. Ale hlavní je životní styl. Nepřežírat se, hejbat se, a nestresovat se pro blbost jiných. Samozřejmě taky nehulit a nechlastat.
Kdo to nedokáže, má holt smůlu. Přirozený výběr nás už pročeše, beztak je nás na týhle Zemi ažaž.
Jo, přirozený výběr je bezva věc - pokud se nás netýká osobně.
! (Ne, 22. 5. 2011 - 19:05)
Léky se sestavují tak, aby neléčily, ale problém pouze mírnily. Kdyby jej vyléčily, měli by jejich výrobci po kšeftu.
Venca (Ne, 22. 5. 2011 - 19:05)
Léky se sestavují tak, aby...Léky se sestavují tak, aby neléčily, ale problém pouze mírnily... již jen prázdná, otřepaná floskule.
Totéž totiž platí i pro veškerou alternativní léčbu. Obvykle i včetně toho kšeftu...

Jo. Takovým způsobem holt symptomatická léčba funguje. Tvrdit něco jiného je naivní, pokud to přímo nečpí švindlem.

Příčinnou a základní léčbou je zde změna životního stylu. Ani to však již vzniklé škody zcela napravit nedokáže. Takže i pak se trochu těch medikamentů musí užívat i nadále. Ale to už pak skutečně mohou zvládnout i některé rostlinné preparáty.
Ale bez té základní změny životního stylu je veškerá další léčba jen hašením neuhasitelného.
Ova (Pá, 17. 6. 2011 - 10:06)
Léky se sestavují tak, aby...Venco,běž se léčit na psychiatrii,Tvoje příspěvky jsou výživné.Nejsi náhodou dealer farmaceutických firem?
pro Vencu (Pá, 17. 6. 2011 - 15:06)
Možná že je to floskule, ale nicméně pravdivá.
Reklama