Reklama

Důležitost správného dýchání pro vaše celkové zdraví

Dýchání není nazýváno "Dech života" pro nic za nic.  Je to jedna z nejzákladnějších funkcí našeho těla. Zásobuje kyslíkem všechny buňky. Pokud je správné dýchání narušeno, má to vliv na všechny systémy v těle. Nejvíce citlivým orgánem na nedostatek kyslíku je mozek. Správné dýchání proto může ovlivnit i naše myšlení, koncentraci, únavu...

Jedna z nejzákladnějších funkcí lidského těla, nezásobuje pouze tělo kyslíkem, ale může také rozjasnit zamlženou mysl a pomoci posílit svaly. Jen málokdo se učí, jakým způsobem dýchat, aby bylo tělu umožněno fungovat tak, jak má.

Proces dýchání

Než pochopíte správné dýchací techniky, je důležité vědět něco o tom, jak vaše tělo dýchá. Když vdechnete, tak se sval na spodní části hrudního koše, zvaný bránice, se zkrátí a sníží. To umožňuje plicím dostatek prostoru pro expanzi. Svaly mezi vašimi žebra, nazývané mezižeberní svaly, se stahují, aby vytáhly hrudní koš nahoru a ven. Jak se vaše plíce rozšiřují, vzduch je nasáván nosem a ústy a putuje průdušnicí do plic. Po průchodu průduškami vzduch konečně dosáhne plicních sklípků, kde kyslík přechází do krevního oběhu. Současně oxid uhličitý putuje z krve přes plicní sklípky do dýchacích cest a při výdechu je vyloučen z těla. V průměru se tento proces opakuje 17 000x až 30 000x denně, každý den, dokud je člověk naživu.

Toto jsou jen základní rozdíly mezi vdechovaným a vydechovaným vzduchem. Vydechovaný vzduch může navíc obsahovat látky, které organismus potřebuje vyloučit.

Reklama

Vdechovaný vzduch:

     Obsahuje více kyslíku.
     Obsahuje méně oxidu uhličitého.
     Obsahuje méně vodní páry.
     Je chladnější

Vydechovaný vzduch:

     Obsahuje méně kyslíku.
     Obsahuje více oxidu uhličitého.
     Obsahuje více vodní páry.
     Je teplejší.

Wikipedia:

Vdechovaný vzduch: ≈ 77% dusíku, ≈21% kyslíku, ≈ 1% argonu, ≈0,04% oxidu uhličitého (plus nějaké vodní páry, stopy jiných plynů)
Vydechovaný vzduch: ≈ 77% dusíku, ≈ 14% kyslíku, ≈ 4% oxidu uhličitého, ≈ 4% vodní páry, ≈ 1% argonu (plus stopy jiných plynů)

 

Pokud je někde tzv. vydýchaný vzduch a my ho vdechujeme, není to pro náš organismus dobré. Méně kyslíku a více kysličníku uhličitého negativně ovlivňuje celý náš organismus, v první řadě naše myšlení a koncentraci, protože mozek je nejvíce citlivý na pokles přísunu kyslíku.
 

Lepší způsob, jak dýchat

Vzhledem k tomu, že mnoho tělesných systémů je spojeno s dechem, je důležité umožnit, aby všechny tyto koordinační procesy fungovaly tak, jak by měly.

Začíná to především skvělým postojem. Přímé sezení či postoj umožňuje, aby se plíce při každém dechu rychle a účinně rozšiřovaly. Rovněž sedět rovně pomáhá vzduchu cestovat do plic a oxidu uhličitému ven z plic bez překážek. Pokud sedíte u svého stolu a cítíte se mlhavě nebo jinak otupěle, chvilku si narovnejte záda a všimněte si okamžitého zlepšení toho, jak dobře kyslík dosahuje vašeho krevního oběhu a tím i vašeho mozku.

Zatímco mnoho lidí se zaměřuje na úplné vdechování, aby zlepšilo své dýchání, většina lidí vydechuje pouze 70 procent oxidu uhličitého c plic. Zkuste místo toho vytlačit veškerý vzduch z plic, jako byste sfoukávaly bubliny. Vaše tělo vás nejen odmění okamžitou energií, ale také si všimnete, jak účinněji plníte plíce.

Spojení dechu a zdraví

Každý systém v těle spoléhá na kyslík. Od vnímání po trávení. Efektivní dýchání vám může nejen poskytnout větší pocit duševní svěžesti, ale také vám může pomoci lépe spát, účinněji trávit jídlo, zlepšit imunitní reakci vašeho těla a snížit úroveň stresu. Bylo prokázáno, že mnoho lidí, kteří praktikují jógu, zejména ti, kteří se zaměřují na praxi pránájámy nebo na kontrolu dechu, regulují sympatický nervový systém nebo část těla, která řídí dýchání, srdeční frekvenci a krevní tlak.

Když nemůžeme volně dýchat, může to mít zdravotní následky

Když máme potíže s řádným dýcháním, mohou u nás vzniknou zdravotní potíže jako dušnost, dýchání ústy nebo dýchání narušující spánek (spánková apnoe), kde ve spánku skutečně dusíme. Stres způsobený úzkostí může také ztěžovat správné dýchání.

Dýchání nosem filtruje vdechovaný vzduch a čistí jej, takže je připraven k použití, jakmile vstoupí do našich plic. Když dýcháme v ústy, může nefiltrovaný vzduch skutečně poškodit naše tělo, což vede k zánětu, který zvyšuje naše riziko chronických zdravotních stavů jako jsou např. srdeční choroby.

Pokud se dusíme během spánku, přeruší nám to hluboký spánek, což vede k únavě, vyčerpání a opět se zvyšuje riziko špatného zdraví.

Autor: MK

Zdroje:

Reklama

Komentáře

Martin (Čt, 23. 4. 2020 - 09:04)
A jak mám správně dýchat přes roušku, když se v ní dusim?
gemius (So, 2. 5. 2020 - 12:05)
zadržet dech do omdlení ,přestanete se dusit.
Iveta (Čt, 30. 7. 2020 - 19:07)
Měření kyslíku v krvi má už spousta fitness náramků, já jsem spokojená konkrétně s tímto: https://www.smartomat.cz/smartomat-silentband-2/
děda75 (Po, 4. 5. 2020 - 12:05)
Omezené dýchání zaviněné dnešní civilizací omezenou mírou pohybu na čerstvém vzduchu je naprosto rozhodující příčinou překyselení organizmu. To se dá i poměrně snadno vypočítat. K čemu to vede víme. Snahy napravovat to složením stravy a požíváním různých solí atd. atd. jsou mírně řečeno malicherné. Nezbyde, než v zimě odtěsnit moderní plastová okna (a připlatit za vytápění), v létě je mít stále pootevřená, a podstatně více se svižně pohybovat venku, v zimě i v létě. Jenže toto někomu dnes povídejte! Zejména všem závislým na mobilech a počítačích.
Reklama