Reklama

Diabetici znáte svůj krevní tlak?

Málokterý diabetik si při zjištění svého onemocnění uvědomí, že mezi nejzávažnější možné a dokonce pravděpodobné komplikace patří také kardiovaskulární onemocnění. Statistika potvrzuje, že nejrůznější koronární příhody jsou u diabetiků dvakrát častější než u nediabetiků. Riziko úmrtí z důvodu kardiovaskulární příhody je dokonce ještě vyšší, u mužů 2x, u žen dokonce 4x.

Aby se pacienti s diabetem vyhnuli těmto komplikacím, musí si pravidelně po celý život hlídat řadu věcí. V první řadě krevní tlak. Podle hodnot krevního tlaku lze určit, nakolik se srdce vháněním krve do těla namáhá, nakolik je cévní systém funkční. Ucpe-li ateroskleróza (kornatění tepen) průsvit věnčité tepny (např. při trombóze) nebo trvá-li křeč tepny dlouho, dochází k nedostatku kyslíku v organismu, vzniká infarkt myokardu.


Vysoký krevní tlak je skutečně velmi nebezpečný. Stejně jako cukrovka ale nebolí a postižený dlouho nemusí vědět, že není vše v pořádku. Potíže s tlakem mohou signalizovat bolesti hlavy, závratě, zvonění v uších.Jistotu ale dodá jen měření tlaku, nejraději pravidelné ve stejnou dobu. Podle současných zjištění by diabetici měli mít hodnoty o něco nižší - 120/70. Tlak je nutné měřit kvalitním přístrojem, vsedě a ne ve spěchu. Proto jakákoliv náhodná měření jsou jen orientační, je třeba i pro domácí měření si opatřit lékařem doporučený přístroj.


K zlepšení tlaku může napomoci i vhodná skladba jídelníčku, nejlépe konzumovat co nejvíce potravin v přírodním stavu, vybírat celozrnné pečivo, rýži natural, hodně zeleniny, česnek, cibuli, prospívají i jahody. Jednoznačně škodí kouření.většina antikoncepce, málo pohybu, stres, nepravidelný spánek, ponocování, přejídání.


Léčba diabetiků patří k finančně nejdražším. Přesněji řečeno drahá je léčba komplikací. Tyto komplikace - včetně srdečních chorob - lze výrazně oddálit nebo jim úplně zabránit správným životním stylem, a ten se skládá z dostatečného pohybu, vhodné stravy, odpočinku. Jenomže je opravdu těžké přesvědčovat diabetiky (a ještě víc ty potencionální) bez viditelných problémů, jaká nebezpečí na ně číhají. Je to ovšem nutné a vlastně prvořadé. Vždyť slova o tom, že v České republice je už téměř 800 000 diabetiků, z nichž asi 90 procent jsou diabetici 2. typu, kteří kvalitu svého života mohou nejvíce ovlivnit, že je možné se komplikacím bránit, mnohým připadají tak vzdálená a nepodstatná.


Kompenzace diabetiků (hodnoty cukru v krvi se co nejvíce musí přiblížit hodnotám zdravých), by se dlouhodobě měly pohybovat mezi 5,3 - 5,9 mmll/l, což je důležitá nejen pro snížení rizika kardiovaskulárních komplikací, ale i pro výrazné snížení všech dalších rizik.
(ir)

Reklama
Reklama

Komentáře

Reklama