Deprese, přibývání na váze či hubnutí, únava, zimozřivost či návaly horka, průjem nebo zácpa - to vše může mít příčinu v poruše činnosti štítné žlázy

Štítná žláza má motýlovitý tvar a nalézá se vpředu na krku. Produkuje hormony thyroxin a trijodthyronin, které jsou distribuovány krví do celého těla. Thyroidální hormony ovlivňují tělní metabolismus, včetně rychlosti spalování kalorií nebo srdeční frekvence. Podle množství produkovaného hormonu člověk přibývá na váze nebo ji ztrácí, cítí se unaven nebo naopak čilý. Činnost žlázy je řízena hormonem thyrotropinem z podvěsku mozkového (hypofýzy).

U žen jsou problémy se štítnou žlázou častější, během života se s nimi setká každá osmá žena. Štítná žláza ovlivňuje menstruační cyklus - jeho pravidelnost a míru krvácení, poruchy mohou menstruační cyklus i zastavit.

Jaké jsou příznaky onemocnění?
„Snížená funkce štítné žlázy se vyvíjí pomalu, často i několik let. Zpočátku se projevuje jen častější únavou, později se připojuje zimomřivost, zácpa, přibývání na váze i bez zvýšeného příjmu kalorií, svalová slabost, smutek či deprese, snížená srdeční frekvence. Naopak při zvýšené funkci štítné žlázy se zrychluje srdeční činnost i metabolismus a dochází ke znatelnému úbytku na váze, a to i při zvýšeném příjmu kalorií. Porucha může také radikálně ovlivnit lidskou psychiku. Můžete se cítit se podráždění, vystresovaní, nervózní nebo trpět nespavostí. Dalšími příznaky jsou zvýšené pocení a pocit horka, průjem či podráždění očí,“ uvádí MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný ředitel EUC Laboratoří.

Štítná žláza může negativně ovlivnit průběh těhotenství
Asi u 12 až 15 % žen se vyskytne porucha funkce štítné žlázy v souvislosti s těhotenstvím a porodem. V těhotenství působí častěji problémy snížená funkce štítné žlázy, jejíž příznaky bývají často zaměňovány za běžné těhotenské obtíže. „U těhotných se ale může vyskytnout i zvýšená funkce štítné žlázy, většinou přechodná, což je vždy nutné ověřit dalším sledováním. Pokud zůstávají poruchy štítné žlázy v těhotenství neléčené, mohou ovlivňovat průběh těhotenství i vývoj plodu,“ dodává MUDr. Petr Podroužek, CSc.

Prevence je důležitá pro včasné odhalení obtíží štítné žlázy
„Správnou funkci štítné žlázy lze laboratorně ověřit vyšetřením hladin hormonů. Pro samoplátce provádíme standardně vyšetření hormonu štítné žlázy thyroxinu, hormonu thyrotropinu, který činnost štítné žlázy ovlivňuje a jednoho typu protilátek ovlivňujících činnost štítné žlázy,“ vysvětluje MUDr. Petr Podroužek, CSc. Pokud máte o vyšetření zájem, přijďte nalačno, nejezte cca 12 hodin a před odběrem nekuřte. Je vhodné vypít 1/4 litru vody či neslazeného čaje. Výsledky si můžete vyzvednout další pracovní den po odběru krve. V případě výsledků mimo referenční meze je nutné navštívit lékaře - specialistu, který rozhodne o léčbě.
Veškerá vyšetření provádíme i bez doporučení lékaře za přímou úhradu. Našim klientům se často nechce trávit čas v čekárně u lékaře a pak žádat, zda jim konkrétní vyšetření předepíše. Volí rychlejší cestu a navštíví rovnou naše odběrová místa. Jejich seznam a další informace lze najít na webu www.euclaboratore.cz.
 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Kevin
  Kevin (anonym)

  Ahoj, už delší dobou mám dlouhodobé problémy s štítnou žlázou. Mám 16 let a začalo to vše od 10-ti...mění se mi hlas, nemohu přibrat, hrozí mi vypulení očí, trpím změnou nálad a hodně jím. Je tu taky někdo takový?

  Zář 29, 2017
 • Obrázek uživatele Jiří Šváb
  Jiří Šváb (anonym)

  Dovoluji si poznamenat na okraj, že žádné kalorie tělo nepřijímá a nespaluje, kalorie je (starší) jednotka energie. Ještě jsem neviděl ani smaženou, ani dušenou ani nakládanou kalorii. Jeto stený nesmysl jako tvrdit, že spalujete kilometr nebo sekundu. Ani v potravě kalorie nenalezneme, potrava má jistý energetický obsah, zpravidla vyjadřovaný jednotkami energie (cal-kalorie, kcal-kilokalorie, J - joule, KJ - kilojoule). Ale opravdu si na kalorii nepošmáknete!

  Čer 24, 2019
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  na depresi a unavu hořčík, na trávící potíže probiotika

  Srp 31, 2020
 • Obrázek uživatele Diana
  Diana (anonym)

  na spaní sleepnox, na správnou střevní mikrofloru laktibacily a na unavu vitamin C

  Zář 02, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama