Reklama

Adrenální únava a adaptogeny

Nadledviny mobilizují tělesnou reakci na stresující situace všeho druhu. Adrenální únava je vyvolána nedostatečnou funkcí nadledvin, jež ztrácejí schopnost adekvátně reagovat na chronický stres.

Při adrenální únavě nadledviny sice fungují, ale pro udržení nor­mální, zdravé homeostáze to nestačí. V důsledku nadměrné stimu­lace klesá produkce regulačních hormonů. Příčinou takové nad­měrné stimulace může být buď extrémně silný jednorázový akutní stres, nebo stres chronický, či kumulativní efekt opakovaného akutního stresu.

Lidé trpící adrenální únavou se často uchylují k pití kávy, Coca- -Coly či jiných stimulantů, aby se ráno vyburcovali a aby se „vzpa­matovávali“ i během dne.

S každým dalším omezením funkce nadledvin dochází ke stále nepříznivějšímu ovlivnění všech tělesných soustav a všech orgá­nů. Tělo se ze všech sil snaží nedostatečnou funkci nadledvin vy­kompenzovat, ale za velkou cenu. Spousta lidí, kteří pociťují úna­vu a vyčerpání, jí více, aby doplnili energii. Adrenální únava tudíž může zavinit obezitu a veškerá rizika s ní spojená.

Adaptogeny léčící adrenální únavu

Reklama

Pokud je člověk vystaven stresující situaci, dochází ke zvýšenému vylučování a produkci stresových hormonů. Adaptogeny pomáhají nadledvinám odpovídat na přebytek hormonů mnohem efektiv­něji. Po skončení stresující situace pomáhají adaptogeny ukončit produkci hormonů mnohem rychleji. Adaptogeny navíc podporují funkci nadledvin tím, že umožňují buňkám získávat více energie a zabraňují oxidačnímu poškození.

Posilovat funkce nadledvin zabezpečují následující adap­togeny: Bazalka posvátná (tulsi), eleuterokok ostnitý (sibiřský ženšen), gynostema pětilistá, housenice čínská (cordyceps), klanopraška čínská (schizandra), lékořice lysá, lesklokorka lesklá (Reishi), parcha saflorová, pazvonek chloupkatý (Dang shen), rozchodnice růžová (rhodiola), vitánie snodárná (Ashwagandha), žen-šen americký a žen-šen pravý (korejský ženšen).

Poznámky k adaptogenům

  • Žen-šen americký je endokrinní amfoterikum a adaptogen vhodný k léčbě mírné až střední nedostatečnosti osy HPA a nadledvin.
  • Žen-šen pravý a lékořice lysá jsou adaptogeny, jež lze použít společně jako pomocné prostředky konvenční terapie při léčbě adrenálního vyčerpání (Addisonovy choroby).

Zdroj: David Winstn, Steven Maimes - Adaptogeny - byliny poskytující odolnost, vytrvalost a úlevu od stresu, nakladatelství Triton

Reklama

Komentáře

Reklama