Reklama

Na co lze solární energii využívat?

V průběhu více než 50 let rozvoje využití solární energie se našlo mnoho zajímavých možností jejího využití, ale jen relativně málo z nich přešlo do praxe. Většinu možností lze rozdělit podle toho, k jaké energetické přeměně při tom dochází, do následujících skupin:

a)       přeměna slunečního záření na teplo (termální systémy);

b)       přeměna na elektrickou energii (termické či fotovoltaické systémy);

c)        přeměna na mechanickou nebo chemickou energii;

d)       využití fotochemických účinků slunečního záření.

Reklama

Je třeba zdůraznit, že přeměnit sluneční záření na „ušlechtilé" formy energie (elek­trická, mechanická nebo chemická energie) je podstatně složitější než přeměna na teplo, nicméně tyto formy energie jsou daleko výhodnější a žádanější než teplo.

A.      Přeměnit sluneční záření na teplo o nízké teplotě (do 100 °C) je velmi jedno­duché a takto se také jeho energie nejčastěji využívá; vzniklé teplo se pak dá použít k mnoha účelům:

1.    ohřev bazénové vody

2.    ohřev užitkové vody

3.    ohřev vzduchu a vytápění

4.    destilace vody

5.    dezinfekce vody

6.    vaření a sušení

7.    solární chlazení a klimatizace (absorpční chladničky)

8.    tepelný motor (Stirling apod.)

9.    solární pece (tavení kovů, chemické reaktory apod.)

B.       Přeměna slunečního záření na elektrickou energii (fotovoltaické články) [

C.      Sluneční záření dokáže štěpit vazby v chemických sloučeninách, lze ho využí­vat např. k fotochemickým reakcím pro odbourání pesticidů v odpadních vo­dách nebo na výrobu vodíku.

Zdroj: Solární energie pro váš dům, nakladatelství CPress

Reklama

Komentáře

salik (St, 14. 12. 2011 - 10:12)
Chtěl jsem také mít solární panel na střeše, ale teď nemám na to finance, zatepluji celý dům tepelnou izolací Climatizer Plus a pak možná budu někdy v budoucnu o tom uvažovat.
Erik (Čt, 26. 1. 2023 - 01:01)
Jak jste spokojení s montážní panelů na dům? Docela dost o tom kvůli snížení nákladů uvažujeme doma.
Libor (Pá, 27. 1. 2023 - 01:01)
U nás to také začalo tím, že jsem to navrhnul a manželka byla ze začátku silně proti, protože do toho nechtěla investovat. Pak se jí to ale rozleželo a začala o tom vážně uvažovat. Nakonec mi dala zelenou a nechala mě to vyřídit. Teď nelituje, protože nám to dost ušetří.
Erik (Ne, 29. 1. 2023 - 00:01)
S kým jste to tedy zařizoval?
Libor (Út, 31. 1. 2023 - 02:01)
Vzal jsem na to firmu, která instaluje panely Jinko, které mají velkou účinnost. Dostal jsem se vlastně ke kontaktu na firmu columbusenergy .cz, která dokáže instalovat kompletně vše do 30 dnů od podepsání smlouvy.
Daniel (Pá, 17. 2. 2023 - 19:02)
Já bych řekl, že se dá hlavně používat k úspoře při provozu domu. Mě se daří dobře šetřit díky fotovoltaické elektrárně, kterou jsem si nechal namontovat od firmy fotovoltaikabenekovesco .cz Na střeše to nevypadá zle a když vám to dokáže šetřit cca polovinu nákladů, tak je to paráda.
Radek (Čt, 27. 7. 2023 - 20:07)
Máme čerstvě na střeše fotovoltaickou elektrárnu a už při jejím pořizování jsem přemýšlel co vlastně bude s přebytky, které nevyužijeme. Nakonec jsem na to sehnal firmu electree .cz, která se nám stará o prodej za spotové ceny přímo na burze.
Pavla (Čt, 10. 8. 2023 - 19:08)
Chtěla bych, aby naše bydlení bylo co možná nejlevnější a jelikož se energie pořád zdražují, tak jsem se začala zajímat o solární elektrárny na střechu. Kdo by mi s tím dokázal poradit prosím?
Klára (Ne, 13. 8. 2023 - 22:08)
Je pravda že je potřeba o tomhle přemýšlet, protože opravdu náklady na bydlení nebudou do budoucna levnější. My máme fotovoltaickou elektrárnu na domě montovanou od sefy-cr.cz Návrh od nich i realizace na profesionální úrovni, bezproblémová domluva a hlavně vše bylo dle podepsané smlouvy. Elektrárna pak byla navíc instalovaná ještě před konečným termínem ve smlouvě.
Reklama