5 nejčastějších příčin bolesti zubů

Bolest zubů patří mezi nejobávanější a dokáže svojí specifickou intenzitou pěkně potrápit dospělé i děti. MDDr. Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská radí, jak se správně vyznat v bolestech zubů.

 

Pozor na citlivost zubů
Mnoho lidí trápí nepříjemná citlivost zubů. Projevuje se jako reakce při pití teplého, studeného či příliš kyselého. Jedná se většinou o krátkou, ale o to více intenzivní bolest, která trvá pár vteřin. Nepříjemnou citlivost zubů může mít na svědomí několik různých příčin. Jsou to například obnažené zubní krčky vlivem paradentózy nebo špatného postavení a přetěžování zubů. „Citlivost ale může být způsobena i úbytkem skloviny, zubním kazem, starými výplněmi, nebo celkově špatným stavem chrupu. Dobré je pravidelně čistit zuby, používat měkké kartáčky, které jsou šetrné na zubní sklovinu a nekonzumovat často kyselé ovoce. Trápí-li vás silná bolest z citlivosti zubů, je dobré zajít k zubnímu lékaři, který stanoví původ bolesti a zahájí případnou léčbu,“ vysvětluje MDDr. Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská.

Zubní kaz
Velmi nepříjemná bolest zubů může být i z kazu. Ten přichází postupně a nenápadně. Zubní kaz totiž dlouhou dobu nebolí. Pokud se ale začne projevovat, tak je to většinou citlivost na sladké, kyselé, teplé i studené.  Ne vždy se však musí jednat o kaz, může se jednat již o výše zmíněnou citlivost.

Zánět dásní či paradentóza
Zánět dásní ani paradentóza zpravidla nebolí, jedná se o chronická onemocnění, která probíhají poměrně nenápadně, a v tom je jejich největší zákeřnost. Čas od času se mohou takzvaně akutně exacerbovat, což znamená, že se příznaky zesílí, a v tuto chvíli může být onemocnění bolestivé. Paradentózu doprovází typické známky zánětu -  zčervenání, zteplání, bolest a někdy i hnisání. Na zánět dásní a parodontitidu by nás měl vždy upozornit lékař či dentální hygienista, protože právě on je schopen zavčasu zachytit toto onemocnění.  Prevence je až na výjimky vždy 100%. Což znamená, že v případě řádné hygieny jsme schopni onemocnění předejít.

Zub moudrosti
„Většina lidí za svůj život řeší problém s tzv. zuby moudrosti, které umí pěkně potrápit.  Osmičky mohou potrápit jednak tím, že se zub moudrosti do úst "nevejde", je překrytý dásní a okolo jeho korunky se tak začnou vytvářet záněty, které mohou přejít až v otok s horečkou, tento stav se nazývá dentitio difficille, a může být velmi bolestivý,“ říká MDDr. Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská.
Druhý problém může vzniknout, pokud se zub zkazí, následně může dojít k zanícení "nervu" a opět vzniká bolest, kterou je třeba řešit. Společným jmenovatelem obou problémů je špatná hygiena v oblasti třetích molárů, pokud je zub přerostlý dásní a je okolo něho "kapsa" tak v podstatě nejde zub správně očistit. Nejsnazší řešení je extrakce zubu.

Zánět trojklaného nervu
Tato bolest je opravdu velmi intenzivní a dokáže člověka velmi paralyzovat. Naštěstí není tak častá. „U zánětu trojklaného nervu je důležité, jaká část nervu byla postižena. Podle toho se pak projeví i obtíže, mohou to být snížená citlivost, nebo naopak citlivost zvýšená až palčivost, někdy dochází až ke ztrátě vnímání citu v inervované oblasti (zásobování části těla nervovými vlákny), pokud by byla poškozená vlákna inervující svaly, pak může dojít například i k poruchám funkce žvýkacích svalů. U zánětu trojklaného nervu je důležité diagnostikovat příčinu a poté naordinovat léčbu,“ uzavírá MUDDr. Ondřej Šrámek.

TZ

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Nina
  Nina (anonym)

  Článek je super! Je důležité vědět co bolest zubů muže znamenát a hlavně to včas léčit! Já jsem takhle přišla na začínajicí paradentozu, kterou jsem zachranili a udělali jeden implantát takže na nemoc se už ani nevzpomínám. Pomohli mi v Dsmile klinice (www.dsmile.cz)

  Čer 18, 2019
 • Obrázek uživatele Emilly
  Emilly (anonym)

  když mě chytne bolest zubů, tak jediné co mně pomuže je puurex https://www.puurex.cz

  Lis 03, 2019
 • Obrázek uživatele Michaela
  Michaela (anonym)

  před dvěmi týdny jsem byla ve stejné situaci a nakonec se zjistilo, že je to zánět nervu. Bez prášku na bolest bych to nevydržela

  Lis 26, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama