Příčiny ztmavnutí zubu a možná řešení

Stačí málo a na tmavý zub je zaděláno. Třeba pádem bradou přímo na chodník. Podobné úrazy zubů jsou sice nejčastější u dětí, ani dospělým se ale nevyhýbají. Přesto jsou pro dospělý chrup typické spíše jiné příčiny toho, proč najednou bílý zub mění postupně barvu do šeda a tmavne, až zčerná.

Bílý zub vám může například probarvovat zubní kaz, který se umí rozšiřovat dokonce i pod plombou. Nejvíce dospělých pacientů však trápí ztmavnutí již mrtvého zubu.

Jak z tmavě zbarveného zubu nevyrobit mindrák? Nejlepší je rychle zjistit příčinu a zvolit vhodné ošetření.

U dětí je nejčastější příčinou ztmavnutí předních dočasných zubů jejich poranění při úraze, u dospělých to bývá ztmavnutí umrtveného zubu po endodontickém ošetření kořenových kanálků,“ říká vedoucí lékař pražského Zubního centra Ořechovka Robert Vondruška. „Pacienti samozřejmě nejvíc řeší, když jim ztmavne některý z řezáků nebo špičák, tedy přední zub. Zbarvení jiného zubu v zadní části chrupu vadí hlavně lidem se širokým úsměvem,“ dodává.

Pokud vám některý ze zubů tmavne, navštivte zubaře, který zjistí příčinu. Když zub probarvuje kaz, lékař ho ošetří. Jestliže kaz roste ke všemu pod plombou, musí ji zubař odstranit a po ošetření kazu zhotovit novou. Změněnou barvu zubu můžete zaznamenat i při poškození skloviny v oblasti krčku. „Mluvíme o krčkovém defektu skloviny, kdy se obnažuje nažloutlá, někdy až nahnědlá zubovina (dentin), což lze vyřešit překrytím vady fotokompozitní výplní,“ přibližuje stomatolog Robert Vondruška.

Důvodem tmavého zabarvení zubu může být i špatně zvolená barva bílé výplně nebo korunky, ale i zabarvená bílá plomba staršího data, kterou vám může zubař vyměnit za novou v barvě zubu. ???

Ani ztmavnutí mrtvého zubu není katastrofa ?Vůbec nejčastěji trápí dospělé ztmavnutí umrtveného zubu po endodontickém ošetření, při němž ?zubní lékař odstraňuje postiženou tkáň ze zubní dřeně a z kořenových kanálků a nahrazuje ji kořenovou výplní. „Pokud uvnitř ošetřeného zubu zůstanou zbytky mrtvé tkáně, jejich tmavá barva prosvítá na povrch zubu a zbarvení postupně proniká i do tkání zubu. Do černa může zub zbarvovat i materiál, kterým se plní kořenové kanálky, pokud byl během ošetření ponechán v korunkové části zubu,“ vysvětluje Robert Vondruška ze Zubního centra Ořechovka. Pro tyto případy existuje podle něj více možností řešení, vždy je ale potřeba zvolit takovou variantu, která se hodí pro konkrétní typ zubu.

Na tmavé přední zuby si můžete pořídit fazety. Fazeta je tenký keramický plátek, který vám vyrobí v laboratoři a zubní lékař ho pak nalepí na přední plochu vašeho zubu. Nebo může stomatolog provést u umrtveného zubu vnitřní bělení. „Do dřeňové dutiny zubu se vloží bělící prostředek a zub se většinou provizorně uzavře. Bělící látka se pak nechává několik dní působit,“ upřesňuje stomatolog. Kvůli vybělení zubu do barvy odpovídající ostatním zubům bývá podle něj někdy nutné proceduru zopakovat. Jakmile má zub stejný odstín barvy jako zbylý chrup, ošetří se definitivní bílou výplní v barvě zubu.

Zadní zuby však bývají po endodontickém umrtvení křehké, a proto se u nich místo fazet a vnitřního bělení doporučují spíše keramické korunky. „Na zadní zuby od čtyřek dál většinou po endodontickém ošetření zhotovujeme keramickou náhradu typu korunky nebo tzv. overlay. Bílá keramická korunka případné tmavé zbarvení zubu krásně překryje,“ popisuje praxi v Zubním centru Ořechovka Robert Vondruška.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele romana.nova
  romana.nova

  Měla jsem problém s ztmavnutím zubů.. Z toho se mi snížila sebespokojenost a cítila jsem se ošklivá. Ale potom jsem se odhodlala k bělení zubů, které mi zubynepoškodili! Zuby jsem si dělala v https://www.dsmile.cz :)

  Črv 05, 2018
 • Obrázek uživatele Alice
  Alice (anonym)

  Používám pořád jen kvalitní zubní pasty s účinkem bělení, ale zuby nemám pořád dokonale bílé. Dá se s tím něco dělat?

  Led 13, 2020
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  Tak potom můžete ještě mimo bělící zubné pasty vyzkoušet bělící zubní pero a bělící zubní pásky.

  Led 16, 2020
 • Obrázek uživatele Alice
  Alice (anonym)

  Vy jste ho zkoušela? nebo máte někdo jiný s bělícím perem nebo pásky osobní zkušenost? kolik to stojí?

  Led 20, 2020
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  Protože často piji kávu, a přiznám se, že i často kouřím, tak jsem si bělící pero a pásky koupit musela, kupovala jsem je v drogerii teta, ale můžete je koupit i v lékárnách, jestli Vás to přesněji zajímá, doporučuji se podívat na whiteglo .cz, to pero funguje téměř okamžitě, a velkou výhodou je, že neobsahuje žádné peroxidy.

  Led 23, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama