Reklama

Hudba pomáhá pacientům po mrtvici

Poslech příjemné hudby pomáhá zlepšit vizuální funkce osob postižených mrtvicí. Tvrdí to doktor David Soto z londýnské Imperial College, který vedl výzkum na toto téma.

Až 60 procent lidí po mrtvici začne trpět "vizuálním zanedbáním". To znamená, že ztrácejí schopnost sledovat předměty v té části zorného pole, která leží naproti části mozku poškozené mrtvicí.

Nový výzkum ukazuje, že hudba by mohla pomoci tento problém řešit. Vizuální zanedbání je totiž důsledkem poškození oblasti mozku, která se stará o integraci vidění, pozornosti a činnosti. Nemá tedy nic společného s očima jako takovýma. V extrémních případech ale dochází k tomu, že pacienti trpící tímto postižením jedí jídlo jen na jedné straně talíře nebo si holí jen půlku tváře.

Jak uvádí BBC, nová studie se zaměřila na pacienty, kteří trpěli těžkými formami vizuálního zanedbání. Měli plnit různé úkoly během poslechu hudby, která se jim líbila, hudby, která se jim nelíbila, a v tichu. 
Ukázalo se, že všichni pacienti lépe plnili úkoly týkající se zanedbávané části zorného pole, když přitom poslouchali hudbu, která se jim líbila.

Vědci se domnívají, že příjemná hudba vede ke vzniku pozitivních emocí. Ty pak pomáhají zlepšit komunikaci mezi částmi mozku.

Reklama

"Vizuální zanedbání může být pro lidi postižené mrtvicí velmi nepříjemné. Má velký vliv na jejich každodenní život. Naše výsledky ukazují, že bychom u pacientů s tímto postižením měli věnovat větší pozornost emocionálním faktorům. Je možné, že by podobný kladný vliv mohly mít i jiné zvukové či vizuální faktory, které by postižené osobě zpříjemňovaly život," domnívá se doktor David Soto.

Zdroj: Plus

Reklama

Komentáře

Reklama