Reklama

Oblíbená hudba prospívá srdci

Příjemná hudba lahodící uším prospívá i srdci. K takovému závěru dospěli američtí vědci, kteří zjistili, že poslouchají-li lidé oblíbenou muziku, jejich cévy se rozšiřují obdobně jako když se smějou nebo užívají léky podporující proudění krve.

"Má to velice působivý efekt," tvrdí podle agentury Reuters ředitel preventivní kardiologie medicínského centra na Marylandské univerzitě v Baltimore Michael Miller. "Průměr cév se zlepšil, obdobně jako je tomu při cvičení. Podobný vliv mají léky, jako třeba statiny a ACE inhibitory." 


Když se cévy rozšíří, krev v nich teče plynuleji a je méně pravděpodobné, že by se vytvořily krevní sraženiny, které způsobují srdeční infarkt a mozkovou mrtvici. Pružné cévy také lépe odolávají kornatění tepen. 


Millerův tým testoval deset zdravých nekouřících mužů a žen, kterým bylo řečeno, aby si s sebou přinesli svou oblíbenou hudbu. Strávili pak půl hodiny poslechem svých nahrávek a další půl hodiny hudby, která v nich vyvolávala pocit úzkosti. Badatelé současně prováděli ultrazvukové testy zachycující funkci cév. 


Pokud lidé naslouchali libě znějící hudbě, průměr jejich cév se zvětšil asi o 26 procent. Pod vlivem hudby, která se jim nelíbila, ve většině případů šlo o heavy metal, se průměr cév zmenšil o šest procent. 


Millera prý napadlo, že by mohly mít příjemné melodie příznivý vliv, poté co zjistil, že o plynulejší tok krve se přičiňuje smích. 


"Dumal jsem nad tím, pod vlivem čeho ještě bychom se mohli cítit opravdu příjemně - samozřejmě kromě kalorií z tmavé čokolády. A napadla mě hudba... ta mi dělá opravdu dobře," vysvětlil vědec. 


Většina dobrovolníků zvolila country, ale podle Millera není hudební žánr tak důležitý, jak spíš individuální vkus. 


Zdroj. ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Alena (St, 11. 3. 2009 - 16:03)
Něco na tom asi je.Když jsem poslouchala v práci hudbu a pracovala při ní,tak jsem si někdy i zazpívala.Pracovalo se mi mnohem lépe,než nyní,když nám rádio nehraje a je ticho v kanceláři,celý pracovní den.
Lilkové pyré (St, 11. 3. 2009 - 19:03)
Jasně, měla jsi lepší náladu.

A jak to prospělo tvému srdci?
Kamila (Čt, 25. 9. 2014 - 19:09)
Hudba určitě má vliv na dobrou náladu a určitě i srdce,já poslouchám v práci hudbu do sluchátek,abych nerušila ostatní a jsem na tom závislá...zbožňuju kapelu Doctor P.P. a jejich song Nebe,peklo,ráj...je to chytlavý :)
Reklama