Reklama

Těhotné ženy si budou moci nechat kontrolovat hladinu krevního cukru na dálku

Telemedicína - kontrola zdravotního stavu pacienta na dálku míří do praxe. První zdravotní pojišťovna bude proplácet sledování zdravotního stavu na dálku. Program diaBetty je vůbec první telemedicínský program - bude sledovat aktuální hladinu cukru v krvi těhotných žen.

První zdravotní pojišťovna v České republice zavádí mezi standardní preventivní programy technologii pro telemedicínu, tedy kontrolu zdravotního stavu klientů na dálku přes mobilní telefon. Těhotné klientky Oborové zdravotní pojišťovny se můžou rozhodnout, aby jim jejich lékaři vzdáleně sledovali aktuální hladinu cukru v krvi. Nastávajícím maminkám ohroženým cukrovkou tak odpadá nutnost naučit se správně medicínsky interpretovat domácí testy a zejména jim odpadá časté cestování za diabetologem. Program diaBetty je vůbec první telemedicínský program, který je nabízen českými zdravotními pojišťovnami. OZP pro něj spustila web www.diabetty.cz.
 
„DiaBetty představuje zásadní krok směrem k tomu, co bude do několika let medicínským standardem. Je to první program svého druhu v České republice, který není jen omezeným pilotním testem, ale plnohodnotným telemedicínským preventivním programem poskytovaným zdravotní pojišťovnou. Vzdálený monitoring výrazně zvyšuje pohodlí pacientek, zkvalitňuje léčbu a tím pádem v neposlední řadě snižuje celkové náklady léčby, zejména při výskytu komplikací při porodu,“ říká Radovan Kouřil, generální ředitel Oborové zdravotní pojišťovny. „Zavedením diaBetty do praxe je Oborová zdravotní pojišťovna nyní objektivně nejdál v elektronizaci zdravotnictví. Ale nezůstane jenom u diaBetty. Brzy budeme zavádět další telemedicínské nástroje. Například včetně integrace dat ze senzorů z mobilů nebo třeba z chytrých hodinek do našeho klientského systému Vitakarta,“ dodává Kouřil.
 
Důsledkem těhotenské cukrovky je vysoká porodní váha novorozenců se všemi zdravotními problémy, které porod čtyř a více kilového dítěte přináší. Po porodu navíc dítě může trpět problémy s dýcháním. Děti, jejichž matky měly těhotenskou cukrovkou, jsou v životě náchylnější k obezitě a cukrovce II. typu,“ vysvětluje Milan Kvapil, předseda DAČR a přednosta Interní kliniky 2. LF UK a FN Motol. „Těhotenská cukrovka je čím dál tím častější. Ve srovnání s rokem 2000 jí dnes trpí více než trojnásobek matek. Kompenzovat lze úpravou životosprávy, v těžších případech inzulinem. Matka s těhotenskou cukrovkou si proto musí neustále měřit hladinu cukru v krvi. Tradiční metoda znamená, že se matka musí naučit správně interpretovat výsledky testů a musí sama vědět co a kdy dělat. Nový přístup poskytuje možnost trvalé konzultace s lékařem, který současně kontroluje výsledky a může včas zasáhnout, když jsou výsledky glykémie špatné. Těhotné matce také odpadá nutnost častého cestování za diabetologem,“ dodává Kvapil.
 
DiaBetty je založená na české SW platformě InspectLife. „Klientka si přes asistenční službu Oborové zdravotní pojišťovny domluví návštěvu u diabetologa. Tam dostane domácí glukometr a do telefonu si nahraje aplikaci, která posílá naměřená data k lékaři. Klientku na místě naučíme ovládat glukometr i aplikaci. A to je vše. Domácí test i ovládání aplikace jsou navržené co nejsnazší a nejpřehlednější. Pacientce díky tomu odpadají starosti s domácí interpretací výsledků testů. Lékař jí včas upozorní na hrozící komplikace a poradí, co má dělat,“ říká Jiří Potůček, předseda správní rady Institutu pro podporu elektronizace zdravotnictví.
 
Petra Kubistová, pacientka s těhotenskou cukrovkou, která už programem diaBetty prošla, říká: “Velikost rodiny byla rozhodně důvodem, proč jsem využila diaBetty. Ač jsem nikdy nechtěla, tak dělám taxikáře ostatním dětem, takže mi pomohlo, že jsem nemusela na prohlídky. Mě osobně to ušetřilo nejmíň dvě a půl hodiny za každou návštěvu, kterou jsem nemusela k lékaři. Vynásobte to všemi návštěvami, které mi diaBetty ušetřila, a je to velká spousta ušetřeného času. Výhoda byla i to, že se výsledky měření nemusí zapisovat nikam na papír, protože ten by se určitě ztratil. Uživatelsky to bylo úplně jednoduchá. Zapnete telefon, zapnete bluetooth, změříte, nahrajete, uploadne se to na server a tam výsledky vidím já i doktor.“
 
„Naši klienti vyřídí veškerou administrativu spojenou se zdravotním pojištěním přes internet v rámci našeho systému Vitakarta. Telemedicínské služby je možné provozovat vesměs teprve až poté, kdy je celá administrace klientů online. A tuhle fázi my už máme za sebou, takže se můžeme naplno věnovat vývoji nadstavbových medicínských služeb a před ostatními zdravotními pojišťovnami tak máme slušný náskok,“ říká Mario Böhme, vedoucí obchodního odboru Oborové zdravotní pojišťovny.

Reklama
Reklama

Komentáře

A (Pá, 14. 7. 2017 - 08:07)
jak celkově by to fungovalo?
Laura (Po, 17. 7. 2017 - 20:07)
Parádní, oborovka každou chvíli překvapuje něčím novým. Tohle my budoucí těhulky určitě oceníme.
Karin (St, 19. 7. 2017 - 10:07)
Nejsem sice pojištěncem ozp,ale musím uznat,že pro své klienty dělají maximum. Mít takovou možnost když jsem byla těhotná byla bych naprosto spoko. Toho času co jsem strávila u doktorů kvůli těhu cukrovce, no hrůza.
Petruna (Čt, 20. 7. 2017 - 15:07)
Tak to je luxusní aplikace, to bych taky ráda ocenila u VZP.. asi popřemýšlím o změně
Jůlie (Ne, 6. 8. 2017 - 16:08)
Využila jsem tuto možnost u oborovky a musím říct naprostá paráda. Opravdu veliké ulehčení pro nastávající maminky.
Michaela (Čt, 12. 10. 2017 - 22:10)
Jsem prvorodička a opravdu využívám naprosto veškerí vymoženosti které OZP pro nastávající maminky má. Opravdu jsem velmi vděčná, že toho pro své pojištěnce a ne jen pr oně tolik dělají.
Janka (Po, 16. 10. 2017 - 22:10)
Opravdu velký pomocník pro nastávající maminky,určitě kdyby tato možnost byla už v době kdy jsem čekala já své pvní miminko, využila bych stoprocentně.Jen tak dál.
Radka (Pá, 20. 10. 2017 - 07:10)
kvůli tomuhle jsem od nového roku u OZP, děkuji Vám za článek, doufám, že to bude super ta kontrola cukru na dálku
andreakulhava93 (Pá, 14. 7. 2017 - 07:07)
Tak to je super, nebudu jak pitomec čekat frontu u lekáře, když to půjde takhle přes telefon
Reklama