Reklama

Testy na infekční choroby v těhotenství

Těhotné ženy by podle hlavního pražského hygienika Vladimíra Polaneckého měly absolvovat širší spektrum testů na infekce ohrožující plod. Nyní jim zdravotní pojišťovny běžně hradí testy na HIV pozitivitu, syfilis a některé vrozené vady. Polanecký chce, aby všechny ženy měly i test na žloutenku B, toxoplazmózu, chlamydie a lidský papilomavirus.

"Ženy by měly tyto testy vyžadovat, je třeba vyvinout tlak, aby je pojišťovna všem hradila," řekl Polanecký ČTK.

Připomněl, že například žloutenkou B onemocnělo v uplynulých pěti letech v ČR sedm dětí do jednoho roku. Varující je, že u dětí se stává až v 90 procentech případů chronickou nemocí; je prokázána souvislost s rakovinou jater.

Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Kateřina Zamastilová ČTK řekla, že testy na žloutenku B se standardně nedělají, jen když má lékař podezření. "Žena by měla lékaře upozornit, pokud byla v kontaktu s pacientem se žloutenkou," řekla. Potvrdila, že pojišťovna test hradí, jen jsou-li medicínské důvody.

Alexandra Stará ze Sdružení soukromých gynekologů ČR řekla, že těhotným ženám nechává dělat testy podle doporučení odborné gynekologické společnosti.

Reklama

"Na počátku těhotenství všem automaticky dělám test na toxoplazmózu, HIV, syfilis a žloutenku B. Ve 30. týdnu opakuji test na HIV a žloutenku B. Samozřejmě mi pojišťovna píše, že jsem drahý doktor a reguluje mě. Musím si to vybojovat, protože si myslím, že tato základní vyšetření musejí ženy mít," uvedla.

Podle Staré podobně postupují i další kolegové. "Myslím, že testy mají význam. Ve své ordinaci jsem zachytila jednu matku, nosičku žloutenky B. Hned po narození bylo dítě v porodnici očkováno, takže se podařilo zabránit jeho onemocnění," dodala.

Zdroj: ČTK - Naďa Myslivcová

Reklama

Komentáře

Marie (Pá, 8. 3. 2002 - 11:03)
Naprosto nesouhlasím s tím, že mi bude někdo striktně nařizovat, jaká vyšetření musím či nemusím v těhotenství podstupovat. Jistě, očekávám, že lékař mě seznámí se spektrem všech možných vyšetření, případně i s možnými následky, jaké by mohly nastat, když bych je odmítla, zároveň si však myslím, že jsem dospělý, svéprávný a zodpovědný člověk, který si na doporučení lékaře umí vybrat sám co chce a nebude ponižován tím,že mu někdo nutí nějaké rutinní vyšetření, které není potřeba. Kupříkladu já stoprocentně vím, že nemám AIDS, takže nechápu, proč by má krev musela putovat na tento test, když výsledek znám dopředu (a pojišťovna to zbytečně zaplatí!) Milí páni doktoři, nemyslíte, že je čas přestat dělat z pacientů nesvéprávné blbečky namísto toho, abyste už konečně začali posilovat jejich zdravé a svrchované rozhodnutí o tom, co sami chtějí, aby se s nimi dělalo?
jan.dujka"seznam.cz (Po, 21. 8. 2006 - 13:08)
wdfsf
Petra (Čt, 8. 2. 2007 - 08:02)
Na rozdíl od dialogu je pro monolog charakteristická souvislá, nepřetržitá řečová aktivitajednoho z účastníků komunikace. Účastníci se nestřídají v rolích mluvčího a posluchače, jejich rozdělení na komunikačně aktivní a pasivní je v celém průběhu jejich dorozumívání stabilní a nemění se. Sdělování se zde uskutečňuje pouze v jednom směru - od mluvčího k posluchači (posluchačům). Mezi dialogem a monologem však nelze vést ostrou hranici, v komunikaci se vyskytuje množství útvarů přechodných. Tyto přechodné útvary se řadí na odstupňovanou škálu mezi monologem a dialogem v závislosti a) na míře adresnosti (adresovanosti) řeči mluvčího: i ten, kdo pronáší monolog, často předpokládá určité znalosti a zkušenosti svých posluchačů, odvolává se na ně, posluchače oslovuje, předjimá jejich námitky atd.; b) na možnosti "zpětné vazby", na tom, zda posluchači mají možnost na promluvy aktivniho mluvčího reagovat; někdy také skutečně - byť i nepravidelně nebo až v závěru monologu - reagují (např. potleskem, smíchem, souhlasnými výkřiky, pokyvováním hlavou). Tyto prostředky a způsoby se podílejí na dialogizaci monologu, na tom, že se v něm formují určité dialogické kvality.
emilka (Po, 5. 3. 2007 - 16:03)
http://www.chlamydie.info/
mohou to být i tyto potíže, a protože lékaři neradi připouští léčbu chlamydií, i když se potvrdí jejich výskyt, trpí mnoho lidí zbytečně....

žádej testy a vyšetření
Luisa (Út, 6. 3. 2007 - 03:03)
Marie ses blba. Za prve co ti je do toho co musi a nemusi pojistovna platit, jestli o tom nevis tak kazdej clovek [krome, duchodce, studenta a tech tehotnych snad] musi pojistovne platit kazdej mesic 1100 i kdyz cloveku treba 5 let nic neni. Pojistovny hlavne VZP si porad stezujou ze nemaj prachy a hlavne ze jejich vedeni si neustale nekde stavi vily.

Za druhy jak muzes urcite vedet ze nemas AIDS? To teda vedet nemuzes, ano AIDS nemas to by na tobe byl vydet Kaposiho sarkom ale muzes mit HIV z kteryho AIDS vznika a ten se na tobe nemusi treba 10 let projevit. Test na HIV me neprijde teda zrovna jako rutinni vysetreni, je to test myslim laboratorne docela slozitej.
A taky ja bejt tehotna tak naopak tech testu pozaduju co nejvic v zajmu sveho ditete. Rekla bych spis ze ses lina zvednout zadek a ta vysetreni absolvovat a nechce se ti drepakovat v cekarne.
Na tehotnou si teda ohromne zodpovedna.
jana (So, 24. 1. 2009 - 21:01)
porodila jsem dvojčata a byla jsem kontrolovaná každých 14dní na gynekologii,porodila jsem v roce2000 prosím,kontrolovali se chlamydie?
jana (So, 24. 1. 2009 - 21:01)
porodila jsem dvojčata a byla jsem kontrolovaná každých 14dní na gynekologii,porodila jsem v roce2000 prosím,kontrolovali se chlamydie?
Reklama