Reklama

Nespravedlivý šéf a zdraví podřízených

Nespravedlivý a nerozumný šéf může mít vliv na zdravotní stav svých podřízených. Konkrétně na jejich krevní tlak, což se může projevit ve zvýšeném nebezpečí srdečního infarktu či záchvatu mrtvice. Vyplývá to z poznatků, k nimž dospěli lékaři z britské Chilterns University College.

Ve studii zveřejněné v odborném periodiku Occupational and Environmental Medicine se vědci zaměřili na pomocné pracovníky ve zdravotnictví. Zjistili u nich vyšší krevní tlak, pokud na ně dohlížel nadřízený považovaný za nerozumného člověka.

"Šéf, kterého podřízení přijímají nepříznivě, je na pracovišti velmi významným stresujícím faktorem, který může mít klinicky značný dopad na kardiovaskulární funkce podřízených," uvedla doktorka Nadia Wagnerová.

Odborníci měřili tři dny krevní tlak u 28 pomocných pracovníků ve zdravotnictví, a to každých 30 minut v rozmezí 12 hodin. Poté srovnali získané výsledky s hodnocením, jak sledované osoby viděly zdravotní sestry, které jim šéfovaly.

Pokud byla nadřízená označena jako nespravedlivá, pak byla u sledovaných pracovníků naměřena u systolického krevního tlaku zvýšená hladina o deset milimetrů rtuťového sloupce (10 mm/Hg) a u diastolického tlaku o pět milimetrů (5mm/Hg), píše agentura Reuters. Ale v případě, že se podřízení dívali na svého nadřízeného jako na spravedlivého člověka, jejich krevní tlak mírně klesl.

Reklama

Systolický tlak, označovaný za horní, se měří před vstupem krve do srdce, diastolický, označovaný za spodní, za srdcem.

Zvýšení systolické a diastolické hodnoty je spojováno se zvýšením nebezpečí koronárního srdečního onemocnění o 16 procent a se zvýšením nebezpečí mrtvice o 38 procent, soudí vědci.

Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že kardiovaskulární choroby připraví každoročně o život na celé planetě asi 16,6 milionu lidí. Hlavními rizikovými faktory jsou přitom vysoký krevní tlak, zvýšená hladina cholesterolu, nedostatek tělesného pohybu, kouření, nadměrná váha a nedostatečná výživa.

Zdroj:ČTK

Reklama

Komentáře

Jan Cidrych (Ne, 6. 9. 2009 - 15:09)
Kravina na entou. To bych z vlády a jejich vedení musel být už dávno mrtvý.
ml (Ne, 6. 9. 2009 - 15:09)
Jane,připadá mi,že jsi opravdu dement.
ml (Ne, 6. 9. 2009 - 15:09)
Jane,připadá mi,že jsi opravdu dement.
Dadabus (So, 6. 11. 2010 - 21:11)
A jestli projdou ty zasraný vládní škrty, budeme dementi všichni. Teda než chcípneme hlady.
Kliaas (So, 6. 11. 2010 - 21:11)
Zítra jsou volby v Řecku... prý bude nejlepší volit Ali Babu, ten má jen 40 loupežníků :-)
Reklama