Reklama

Vliv onemocnění prostaty na kvalitu života

Většina mužů starších 50 let má vlastní zkušenost s problémy souvisejícími s onemocněním prostaty. V celém světě trpí benigní hyperplasií prostaty na 163 milionů, v Evropě kolem 30 milionů a v naší republice nejméně 250 000 mužů.

Praha, 30. května 2001 - Časté močení přes den, obtíže při začátku i v průběhu vyprazdňování, pocit stále plného močového měchýře, odkapávání po močení, noční probouzení se s naléhavým nucením vstát a dojít si na toaletu nikterak nepřispívá k psychické harmonii muže. A jsme na samotném začátku! Tento zmíněný soubor příznaků, který vyplňuje název - benigní hyperplasie prostaty - není tak nevinný, jak se na první pohled může zdát. Pokud onemocnění není včas léčeno, může být jeho důsledkem nejen úplné zablokování močové trubice, ale dokonce až selhání ledvin se všemi následky.

Kvalita života je tímto onemocněním zcela jistě poznamenána. Je nutné :

1. Omezit příjem tekutin před cestováním, což může po psychické stránce způsobit únavu, apatii až podrážděnost.

2. Omezit příjem tekutin před spaním. Velký nedostatek tekutin může způsobovat poruchy spánku, neklidný spánek i děsivé sny v tzv. "polospánku". Výsledkem je nedostatečná regenerace organizmu, únava až vyčerpání, dále vedoucí k psychickému vypětí a stresu. K tomu samozřejmě přispívá i časté probouzení se v noci v důsledku nutkání jít na toaletu.

Reklama

3. Omezit navštěvování míst a situací, kde nejsou toalety a kde možnost odejít na toaletu je obtížná. Násilné omezení je většinou pro člověka rovněž stresujícím faktorem a v tomto případě i jakousi lupou pro přicházející stáří a pro až chorobné vyhledávání problémů tam, kde třeba ještě nejsou a ani nemusejí být.

Každý problém s vyprazdňováním močového měchýře a močením - ať už je větší, či menší, příležitostný, či pravidelně se vyskytující - způsobuje postiženému stres a četné sociální i hygienické problémy. To mnohdy souvisí i se strachem a ostychy v oblasti navazování partnerských vztahů, ale i se strachem v opačné oblasti - ze ztráty stávajících partnerských vztahů. Tato situace pochopitelně může determinovat emoce. Muž prožívá své sociální i hygienické problémy plynoucí z daného onemocnění a interpretuje situaci s ohledem na své osobní cíle a pohodu. Neustále hodnotí, co se mu stalo a co dělá. Někdy si své hodnocení ani nemusí plně uvědomovat, protože negativní myšlenky stresovaných lidí mají tendenci vynořovat se rychle a automaticky, jakoby reflexně. A opět jsou takovéto myšlenky obvykle následovány nepříjemnými emocemi - smutek, zoufalství - které si naopak uvědomuje velmi dobře. Lehce se může stát, že negativní myšlenky obsadí dominantní místo ve vědomí a opakují se. Jedná se o určitou triádu: negativní myšlenky o sobě, o přítomných prožitcích a o budoucnosti.

Velmi důležitý je tedy i osobní přístup muže, který onemocněl zvětšením prostaty, ke kvalitě vlastního života. Zde hraje významnou roli rodina postiženého či jeho blízké okolí. Především chápající přístup a podpora partnerky znamenají pro nemocného velmi mnoho. Častokrát se muž právě na tomto základě odhodlá k lékařskému vyšetření a případné léčbě. Přestane zveličovat či bagatelizovat dané problémy a snáší lépe i jednotlivá omezení. Výsměch, uštěpačné poznámky a výtky nepomohou ani osobě s benigní hyperplasií prostaty a ani nezlepší situaci všech zainteresovaných. Také je nevhodné nesprávné přebírání zodpovědnosti partnerkou za nepříznivé události související s onemocněním, což žena často může dávat najevo smutným výrazem.

Žádný muž si nemusí nechat třeba už od padesátky znepříjemňovat svůj život potížemi s prostatou. V dnešní době existuje hned několik možností léčby a jde o to najít optimální variantu, a tady je bezpodmínečně nutná konzultace s odborníkem. První návštěva lékaře bývá většinou provázena strachem a skličující nejistotou, o co vlastně jde. Výplody nejistoty mohou narůstat do gigantických rozměrů. I tady citlivý přístup blízkých osob znamená velkou a účinnou pomoc. Nemocný si potřebuje uvědomit, že pokud včas nevyhledá odbornou pomoc a nezačne se účinně léčit, v budoucnosti bude pravděpodobně léčba mnohem komplikovanější a dokonce je velmi reálné, že se neobejde bez chirurgického zásahu. Přitom chirurgické výkony na prostatě, byť jsou dnes velmi účinné, mohou v některých případech způsobit závažné ireverzibilní komplikace, jako je impotence, inkontinence nebo retrográdní ejakulace.

Po lékařském vyšetření přicházejí v naprosté většině případů úlevy - muž zjistí příčinu svých obtíží, zmizí gigantické fantazijní obrazy různých možných onemocnění, přichází léčba a s ní další úleva fyzická i psychická.

Nejvhodnější rozhodnutí, které lze v této souvislosti učinit, je navštívit svého lékaře již v počátečních projevech onemocnění, jelikož jinak se vytváří veliké břemeno pro muže i jejich blízké. Moderní léčebné metody mohou být jednoduché a účinné. To by si měli uvědomit i lidé v bezprostředním okolí mužů trpících benigní hyperplasií prostaty.

Zdroj: Mgr. Věra Husáková - Klinický psycholog

Reklama

Komentáře

Rudolf (So, 12. 8. 2006 - 00:08)
Nevím jistě zda správně spojuji svůj problém nepříjemného odéru spermatu a jeho "nechuti" s možnýnm onemocněním prostaty. Tato změna pozvolna nastala cca po 50 roce. Co s tím ? Děkuji za radu.
Návštěvník (Čt, 14. 9. 2006 - 15:09)
to není tím ,manžel to má taky ,a někdy to voní a je sladké a někdy ne,
sss (Ne, 29. 7. 2007 - 21:07)
muj otec se dozvedel,ze ma rakovinu prostaty,jsme z toho vsichni sokovany ,nevim jak mam reagovat .netroufnu si mu ani zavolat,vse se resi pres internet...jak se mam zachvat??kdo me poradi??
kovak (Čt, 2. 2. 2012 - 07:02)
muj otec se dozvedel,ze ma...reaguji na přispěvek otec a rakovina prostaty při zjištěni rakoviny prostaty musi byt prostata odoperovana vyhledejte kvalitniho urologa a ten vam vysvětli co bude nasledovat nemužu vam popisovat vše co to obnaši.Dnešni medicina na je na velmi vysoke urovni.Chci vas povzbudit nic neni ztraceno podporujte otce mluvte s nim azapojte se do vyhledani ošetřeni vim očem mluvim to vše už mam za sebou.přeji zdravi a štěsti.k.
Reklama