Reklama

Co způsobuje brnění rtů a jazyka

Brnění rtů a jazyka může být způsobeno různými faktory a může být symptomem několika stavů:

 1. Alergické reakce: Kontakt s alergeny, jako jsou potraviny, léky nebo chemikálie, může způsobit brnění rtů a jazyka.
 2. Ústní alergický syndrom: Někteří lidé mohou zažít brnění rtů a jazyka po konzumaci určitých potravin, což je známé jako ústní alergický syndrom. Typické potraviny zahrnují ovoce nebo ořechy (např. jablka, jahody, lískové ořechy, celer)
 3. Infekce: Ústní infekce, jako je herpes simplex (opar) nebo bakteriální infekce, mohou způsobit brnění rtů a jazyka.
 4. Nedostatek vitaminů: Nedostatek vitamínů, jako je vitamín B12 nebo B komplex, může vést k brnění v ústní dutině.
 5. Stres a úzkost: Emocionální faktory, jako je vysoký stres nebo úzkost, mohou způsobit brnění nebo necitlivost v rtech a jazyku.
 6. Kožní onemocnění: Některá kožní onemocnění, jako je například lupénka, mohou ovlivnit i ústa a způsobit brnění.
 7. Expozice těžkým kovům: Rtuť je jeden z těžkých kovů, který může způsobit neurologické problémy včetně brnění rtů a jazyka, zejména při vystavení vysoce toxické formě rtuti, jako je methylrtuť, která se obvykle nachází v některých rybách.
 8. Stomatologické zákroky a materiály: Některé stomatologické zákroky a materiály používané při výplních mohou v určitých případech způsobit dočasný pocit brnění nebo necitlivosti rtů a jazyka. Existuje několik možných příčin: - Lokální anestetika: Při aplikaci lokálního anestetika pro umrtvení části ústní dutiny pro stomatologické zákroky může dojít k dočasnému brnění nebo necitlivosti rtů, jazyka nebo tváře. Tento stav obvykle odezní, když účinek anestetika odezní. - Materiály používané v dentálních výplních: Někteří lidé mohou vykazovat citlivost nebo alergické reakce na určité materiály používané v dentálních výplních, jako jsou amalgámové plomby nebo určité druhy kompozitních výplní. To může způsobit dočasný pocit brnění nebo nepohodlí. - Reakce na zákrok: Samotný stomatologický zákrok, zejména pokud je invazivní nebo zahrnuje manipulaci s nervy nebo tkáněmi v ústní dutině, může způsobit dočasné brnění nebo necitlivost. Většina těchto příznaků by měla být dočasná a měla by ustoupit po čase, jakmile tělo reaguje na zákrok. Nicméně, pokud tyto příznaky trvají déle nebo jsou velmi obtěžující, je důležité informovat svého stomatologa, aby mohl provést další vyšetření a posoudit situaci. Tímto způsobem může lékař určit, zda je brnění způsobeno nějakou reakcí nebo komplikací spojenou se zákrokem, a navrhnout případné řešení.
 9. Neurologické poruchy: Některé vzácné neurologické stavy, jako je trigeminální neuralgie, mohou způsobit bolest a brnění v obličeji, včetně rtů a jazyka.
 10. Autoimunitní poruchy: Některé autoimunitní choroby, jako je například lupénka, Sjögrenův syndrom nebo jiné, mohou mít za následek podráždění ústní dutiny a způsobit brnění nebo necitlivost v oblasti rtů a jazyka.
 11. Poruchy krevního oběhu: Vzácné poruchy krevního oběhu nebo neurovaskulární problémy mohou mít za následek brnění nebo necitlivost v oblasti ústní dutiny.
 12. Neurologická degenerace: V pokročilých stádiích některých neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba nebo Parkinsonova choroba, mohou být přítomny i neurologické příznaky v ústní oblasti, včetně brnění.
 13. Alkoholismus: Alkoholické problémy mohou způsobit různé zdravotní komplikace, včetně možného brnění v rtech a ústní dutině. Existuje několik možných souvislostí mezi konzumací alkoholu a brněním: Neurologické účinky: Při nadměrné konzumaci alkoholu dochází ke změnám v nervovém systému, což může vést k poruchám vnímání a citlivosti, včetně brnění nebo necitlivosti v různých částech těla, včetně rtů a jazyka. Nutriční nedostatky: Lidé s alkoholickými problémy mohou trpět nedostatkem některých vitamínů a minerálů, jako je vitamín B12 nebo B komplex. Tyto nedostatky mohou ovlivnit nervový systém a vést k neurologickým problémům, které mohou zahrnovat i brnění rtů a jazyka. Užívání dopňků stravy s B vitamíny v sublingvální formě je v těchto případech vhodná, protože vitamíny přijímané pod jazyk se ihned dostávají do krve, působí v dutině ůstní a obcházejí trávící trakt. Toxické účinky alkoholu: Samotný alkohol může mít toxický účinek na tělo a nervový systém, což může ovlivnit citlivost a vnímání v různých částech těla.
 14. Nežádoucí účinky léků: Některé z léků, které jsou známé pro tento vedlejší účinek, zahrnují: Antibiotika: Některá antibiotika, zejména skupina nazývaná tetracykliny, mohou způsobit brnění nebo necitlivost v ústní dutině. Léky na snížení krevního tlaku: Některá léčiva používaná k léčbě vysokého krevního tlaku, zejména některé druhy blokátorů vápníkových kanálů, mohou mít vedlejší účinek způsobující brnění rtů a jazyka. Léky na cukrovku: Některé léky na cukrovku, jako je metformin, mohou u některých lidí vyvolat brnění v ústech. Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID): Některé NSAID, jako je například ibuprofen nebo aspirin, mohou u některých lidí způsobovat podráždění nebo brnění v ústní dutině. Léky na alergie: Některé antihistaminika používaná k léčbě alergií mohou způsobovat suchost v ústech a v některých případech i brnění. Léky na snížení hladiny cholesterolu: Statiny, které se používají k regulaci hladiny cholesterolu, mohou způsobit vzácně účinky v ústní dutině, včetně brnění nebo necitlivosti. Některé léky na úzkost a depresi  mohou mít vedlejší účinky na ústní dutinu, včetně suchosti, nebo v některých případech brnění či necitlivosti rtů a jazyka. Je důležité si uvědomit, že reakce na léky mohou být individuální a mohou se lišit v závislosti na osobě. Pokud zažíváte neobvyklé příznaky, jako je brnění rtů a jazyka po užití léků, je vhodné informovat lékaře. Lékař může zhodnotit situaci, případně změnit léčbu nebo předepsat alternativní léky, které by mohly mít méně vedlejších účinků v ústní dutině. 
 15. Diabetes melitus:  Brnění rtů a jazyka u lidí s cukrovkou může být způsobeno několika faktory: Neuropatie: Diabetická neuropatie, porucha spojená s diabetem, může vést k poškození nervů, což může způsobit brnění, necitlivost nebo jiné neobvyklé pocity v různých částech těla, včetně ústní dutiny. Změny v průtoku krve: Diabetes může ovlivnit oběhový systém, což může způsobit poruchy dodávky krve do různých částí těla, včetně ústní dutiny. Nedostatečný průtok krve může vést k brnění nebo necitlivosti. Infekce a suchost ústní dutiny: Lidé s diabetem jsou náchylnější k infekcím a suchosti ústní dutiny, což může také způsobit brnění nebo nepříjemné pocity v ústech. Vitaminové nedostatky: Někdy diabetes může vést k narušení metabolizmu, což může ovlivnit absorpci některých vitaminů. Nedostatek vitamínů, zejména vitamínu B12, může vést k neurologickým problémům, které mohou zahrnovat brnění nebo necitlivost v ústní dutině.

Je důležité konzultovat s lékařem, pokud máte diabetes a trpíte brněním rtů a jazyka, aby se identifikovala příčina tohoto stavu. Lékař může provést vyšetření a posoudit, zda jsou tyto příznaky spojeny s diabetem nebo jiným zdravotním stavem. Může také navrhnout vhodnou léčbu nebo opatření ke zmírnění těchto příznaků.

Pokud zažíváte opakující se brnění rtů a jazyka nebo je spojeno s dalšími symptomy jako otok, bolest nebo vyrážka, je vhodné konzultovat to s lékařem nebo zubním lékařem. Diagnostika a vyšetření mohou pomoci určit přesnou příčinu a následně navrhnout vhodnou léčbu nebo doporučení k řešení daného problému.

MK

Reklama
Reklama

Komentáře

Default User Image
(Po, 20. 11. 2023 - 10:11)

brnění v puse a pálení očí mám po kupovaných jabkách. Docela dlouho mi trvalo, než jsem přišel, že je to po nich. Zajímavé, že jabka utržená ze stromu mi to nedělají-

Anonym (Pá, 15. 12. 2023 - 11:12)

Nejsou ošetřena chemií - asi vadí pesticidy. Mám to taky tak

Default User Image
ytong (Pá, 15. 12. 2023 - 16:12)

To nesmíte lízat šmirglpapír !!

Reklama