Reklama

Roční období má vliv na plodnost

Ženy jsou na jaře plodnější než v jiných obdobích roku. K tomuto závěru došli izraelští vědci na základě zpětného prozkoumání víc než 600 případů léčby neplodnosti.

Ženy jsou na jaře plodnější než v jiných obdobích roku. K tomuto závěru došli izraelští vědci na základě zpětného prozkoumání víc než 600 případů léčby neplodnosti.

"Teorií vysvětlujících jarní plodnost je několik: lidé se v letním horku méně věnují sexu; v tomto období je mužské sperma méně kvalitní," tvrdí doktor Natan Rožanskij z jeruzalémské univerzitní nemocnice Hadassa, kde byl výzkum proveden.

Biologické hodiny zřejmě pracují u lidí stejně jako u zvířat, pro něž jaro znamená období páření a rození mláďat. I ženský organismus zřejmě v tomto období dostává signál, že nadchází optimální období pro zrání zárodku.

Na tvorbu hormonů může mít také vliv množství denního světla, které na jaře kulminuje."Jakmile v Laponsku a Finsku nastane půlroční období tmy, ženy tam přestanou zcela ovulovat; s návratem světla se aktivita vaječníků naopak znásobí, takže se zde pak rodí větší počet dvojčat než v jiných částech světa," tvrdí Rožanskij.

Získají-li vědci další poznatky o vlivu ročního období na fertilitu, budou zřejmě muset brát tuto veličinu v potaz při léčbě neplodnosti, uzavřel lékař.
Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Eliška (So, 17. 3. 2007 - 08:03)
Doufám že i na tomto něco je akonečně se nnm to povede když se v zimě nezadařilo.Přeji všem úspěch v otěhotnění kdo si to přeje.
Jo třešně zrály (So, 17. 3. 2007 - 08:03)
Má to vliv, třeba brambory se nejvíce urodí,když se nasází koncem dubna a vsrpnu,září se kopou. Jinak sázet brambory v září a kopat je v lednu se nedoporučuje!
třešně také se doporučuje sklízet v červnu, červenci. V lednu už by ani na stromě nemusely být.Snad jsem ti poradil. Áda
lucka (St, 7. 5. 2008 - 15:05)
snad to tedy má vliv a výjde to i nám pokoušíme se asi přez půl rok a stále nic tak budu doufat že v todle období otěhotním...a vy ostatní taky :-)
Ludmila (Út, 5. 8. 2008 - 12:08)
No už to taky skoušíme 5 měsícu a stále nic
Lucie (Po, 29. 12. 2008 - 20:12)
Ahojky,my se už s manželem pokoušíme dva roky a taky pořád nic :-(((,ale pevně doufáme,že to v novém roce vyjde!!!!Všem držím pěsti ať to vyjde!!!
Návštěvník (Po, 29. 12. 2008 - 20:12)
Najvetsi sance otehotnet je v breznu,protoze se nejvic lidi rodi v prosinci ! Na druhem miste je listopad,protoze se dale casto lidi rodi v srpnu.Prestoze je kveten povazovat za lasky cas,je nejmene plodnym mesicem,protoze v unoru se rodi nejmin lidi !
Věra (Pá, 13. 2. 2009 - 21:02)
Ahojky mě se povedlo otěhotnět po roce ale bohužel jsem o to přišla.Ted je to zase rok a stále nic tak doufám že už se to povede. Já už tedy jedno dítě mám a samozřejmě jsem za něj ráda ale nechci aby byl sám!! Všem přeji at vám to vyjde!!!!!
milena (Pá, 20. 3. 2009 - 16:03)
já už se pokouším s přítelem o mimčo 4 roky a stále nic.
Vzdávám to
Lucie (Po, 30. 3. 2009 - 15:03)
Zkoušíme to už tři roky a pořád nic..nevzdávám to a chystáme se na umělé oplodnění. Jinak držím palce všem ať to vyjde.
Radek (Ne, 8. 6. 2014 - 16:06)
já už se pokouším s...ahoj zkuste vitaminy fertilan ma dobre vysledky.
Reklama