Reklama

Oči jako ostříž

Domníváte se, že máte perfektní zrak? Opravdu? Pablo Artal tvrdí, že může zlepšit ostrost vašeho zraku bez ohledu na to, jak dobrý je jeho stav. Vynalezl totiž chytré brýle, které představil minulý týden ve Španělsku na vědecké konferenci věnované optice. Píše o tom britský internetový magazín New Scientist.

Běžné brýle upravují špatné zaostřování a přenos v oční čočce. Téměř každý má ale další drobné vady, které se liší podle toho, jak se jejich zřítelnice rozšiřuje a oko zaostřuje. S cílem pokusit se korigovat tyto problémy použil Artal se svými kolegy technologii adaptivní optiky, která se obvykle využívá v teleskopech a průzkumné satelitní technice.

V adaptivní optice je například světlo z hvězdy odráženo zrcadlem, které mění tvar, aby tak kompenzovalo pokřivení vjemu způsobené kolísáním atmosféry. Vlivem těchto výkyvů v hustotě atmosféry se nám zdá, že se hvězdy mihotají.

Artalovy brýle upravují stejným způsobem přechodné nedokonalosti oka, které korigují každých 25 sekund. Laserový paprsek infračerveného světla s nízkou intenzitou odráží do senzoru pozadí oční sítnice prostřednictvím pohyblivé zrcadlové membrány. Počítač pak vyhodnotí, kolik infračerveného záření oční čočka zkreslila a dá povel mikročipu v membráně, aby podle toho upravil tvar zrcadla.

Protože světlo dopadá do oka prostřednictvím pohyblivého zrcadla, může počítač nositeli brýlí zajistit perfektní "obraz". Tvar zrcadla je upravován každých 25 sekund, což je asi pětkrát rychleji než probíhají odchylky od správného vidění v lidském oku, takže nositel brýlí si není vědom pohybů zrcadlové membrány. "Všechno se zostří, když si je nasadíte," říká Artal o svém vynálezu.

Reklama

Podle Artala může osoba s těmito brýlemi vidět do vzdálenosti 12 metrů předměty tak malé, že někdo jiný s velmi dobrým zrakem je neuvidí, pokud od něj budou vzdáleny více než šest metrů. Počítačový model prototypu brýlí je sice velký asi jeden metr čtverečný, "ale klíčová optická součástka je velice malá a levná", vysvětluje španělský vědec.

Oftamolog z londýnské univerzity Fred Fitzke je ale více opatrný: "V současné době neznáme všechna další omezení zraku - jako je struktura fotoreceptorů (přijímajících světlo) v oku, nebo zda mozek vůbec může zpracovat dodatečné informace. Ale jsem zvědavý na nové objevy s tímto druhem zařízení."

"Superbrýle" by mohly být například využívány při podrobném zkoumání sítnice. "Brzy je budeme moci použít k zachycení mikroskopického obrazu jednotlivých buněk a diagnostikování očních nemocí," domnívá se Austin Roorda z univerzity v americkém Houstonu.

LONDÝN 29. listopadu (ČTK/New Scientist)

Reklama

Komentáře

siko (Út, 27. 11. 2007 - 17:11)
jsou již tyto brýle na našem trhu a jaká b mohla být jejich pořizovací cena.
Elli XRoth (Ne, 16. 11. 2008 - 14:11)
To by mě taky zajímalo...
Pet (Ne, 3. 1. 2016 - 21:01)
Já jsem si pořídila oční...Dobrý den, kolik máte dioptri??
Reklama