Reklama

Sedm pravidel pro zdravý spánek

Kolik hodin denně bychom měli spát, kdy je nejlepší uložit se ke spánku a jak si správně upravit ložnici, abychom se hodiny nepřevalovali z boku na bok? To bývají nejčastější otázky lidí, kteří se chtějí dobře vyspat. A co radí přední česká specialistka na problematiku spánkové medicíny MUDr. Jana Vyskočilová, která je vedoucí lékařkou spánkové laboratoře EUC Kliniky Plzeň a předsedkyní České společnosti pro spánkovou medicínu?

Spěte tak dlouho, abyste byli odpočatí

„Potřeba spánku je velmi individuální: jednoduše řečeno máte spát tak dlouho, abyste ráno byli úplně odpočatí, zvládli svoji práci a během celého dne si udrželi pozornost. Podle lékařských studií je sice optimální průměrná doba spánku zhruba osm hodin za den, ale některým lidem prostě stačí pět hodin a jiní zase potřebují spát déle.“

Choďte spát ve stejnou dobu

„Často se lidé ptají, zda mají chodit spát brzy, nebo později, ale žádné takové pravidlo neexistuje, je to individuální. Záleží na hladině takzvaného spánkového hormonu – melatoninu. Skřivani, tedy lidé, kteří usínají kolem desáté hodiny večer a nedělá jim problém ráno brzy vstát, mají nejvyšší sekreci melatoninu ve večerních hodinách. Naopak sovy po desáté teprve „ožívají“. Jediným důležitým pravidlem je, abyste každý den chodili na lůžko, pokud možno, ve stejnou dobu – připravíte tak své tělo na rituál usínání.“

Reklama

Odpolední šlofík noční spánek nenahradí

„Pokud v noci spíte méně, než potřebujete, spánkem přes den to nenahradíte, tělo zkrátka melatonin vyrábí jen v noci. I proto lidem pracujícím ve směnném provozu hrozí více zdravotních komplikací. Na druhou stranu si krátkým spánkem přes den můžete prospět. V Japonsku zjistili, že zaměstnanci, kteří se mohli v poledne natáhnout, pracovali výkonněji. To ovšem neplatí pro ty, kteří trpí nespavostí – odpolední šlofík u nich tento problém jen zhorší.“

Postel má sloužit jen ke spánku, čtení a sexu

„Spát se má v chladné, dobře vyvětrané místnosti, která má být temná, bez rušivých akustických vjemů. Ke spánkové hygieně patří rituály před spaním, jako je třeba četba knížky. Určitě není vhodné kontrolovat zprávy na mobilu či probírat nepříjemné události z posledního dne, natož rodinné problémy. Postel má zkrátka sloužit hlavně ke spánku a k sexu.“

Před spaním necvičte, nekuřte a nepijte kávu

Před usnutím se vyvarujte zvýšené tělesné aktivity, tedy cvičení apod. Průběh usínání narušuje také příjem většího množství potravin těsně před usnutím, užití potravin obsahujících stimulující látky – kofein v kávě a thein v čaji. Kouření před spánkem také narušuje průběh spánku – nikotin má stimulační účinky. Ani pověstná sklenička před spaním paradoxně není ideální řešení, zvlášť pokud je jich více. Vliv alkoholu na lepší kvalitu spánku nebyl jednoznačně potvrzen.“

Nedejte na pověry

„Nespekulujte nad tím, zda má vliv na spánek umístění postele na určitou světovou stranu či fáze měsíce. Žádná vědecká studie se tím nezabývá a ani vy nic nezjistíte. Postel má být hlavně pohodlná a má stát na takovém místě, aby vás, pokud možno, nerušily světlo a zvuky. A barvy ložnice zvolte spíše neutrální a příjemné.“

Trpíte-li nespavostí, vyhledejte lékaře

„Máte-li problémy se spaním, určitě zajděte za lékařem. Může zjistit, že vám stačí dodržovat pravidla spánkové hygieny, nebo se ukáže, že jde o důsledek nějaké nemoci či dokonce
o závažnější poruchu dýchání ve spánku – spánkovou apnoe. Při ní nastává pauza v dýchání trvající minimálně deset sekund, která vzniká uzávěrem horních dýchacích cest. To vede k takzvanému mikroprobuzení doprovázenému dýchacími zvuky vysoké intenzity. Takový nekvalitní spánek způsobuje zvýšenou únavu během dne, ale může vyvolat
i závažné zdravotní problémy: vysoký krevní tlak, infarkt a cévní mozkovou příhodu.“

Spánková poradna v OC Olympia

Spánková poradna s MUDr. Janou Vyskočilovou, vedoucí spánkové laboratoře v EUC Klinice Plzeň a předsedkyní České společnosti pro spánkovou medicínu

Kde: OC Olympia Plzeň

Kdy: 13. 3. od 14 do 19 hodin

Co návštěvníky v OC Olympia čeká?

Zjistíme tělesné složení, změříme krevní tlak a prokysličení organismu, poradíme, co je správná spánková hygiena, naučíme, jak sami poznáte poruchy spánku a jak se léčí.

 

Reklama

Komentáře

vera.schneider… (St, 11. 3. 2020 - 12:03)
Se vším napsaným souhlaím, pouze k "pověrám" - fáze měsíce, umístění postele na určitou světovou stranu (autor měl přesněji napsat poloha hlavy na určitou světovou stranu): To nejsou pověry, ale tisícileté zkušenosti. Na rozdíl od všelijakých moderních a dle mne zbytečných "spánkových laboratoří" zde reklamovaných.
Katka (Út, 16. 6. 2020 - 11:06)
Plně s tebou souhlasím ,pokud se však jedná o poruchu spánku tady pomůže zajít k lékaři.
Iva (Út, 16. 6. 2020 - 08:06)
Kvalitnímu spánku jistě pomůže i kvalitní nábytek a matrace. Ortopedické matrace jsou upravovány, podle potřeb našeho těla. Vyvíjejí je na základě vědeckých studií a konzultací s lékaři, aby pomohly k lepšímu a kvalitnějšímu spánku. https://www.i-matrace.cz/ortopedicke-matrace/
Návštěvník (Út, 16. 6. 2020 - 09:06)
Není to o matracích , ale o psychice , pravidelný sex hodně pomáhá .
Zde30 (Po, 22. 2. 2021 - 16:02)
taky tip https://www.mpzdravyspanek.cz
zdravy spanek (St, 31. 3. 2021 - 15:03)
Zdravý spánek je stejně důležitý, jako zdravá strava.
Nabíjí energií a brání nemocem.
Dokysličení ložnice Vám zajistí zdravý spánek.
[email protected]
tel.: +420 773 826 628
www.oxylife.cz
Zařízení OXYLIFE dokysličí ložnici a Vy se vyspíte jako v lese nebo u moře.
V ložnici trávíte velkou část svého života, a proto si zasloužíte zdravý
spánek.
Probudíte se odpočinutí, čerstvý a plni energie.
Spíte a uzdravujete se.
Vzpomeňte si na probouzení během dovolené u moře. Ten pocit Vám zajistí
zařízení OXYLIFE na dokysličení ložnic.
Jednoduchá instalace i obsluha.
Záruka od výrobce.
Kyslík: K čemu je to dobré?
Pro buněčné dýchání je vyžadován kyslík. Celý život zvířat závisí na tom, aby k tomuto procesu došlo v každé naší buňce. Prostřednictvím tohoto procesu jsme schopni získat energii, která je uložena v mezipaměti sacharidů, lipidů a tuků. Bez kyslíku bychom neměli energii, kterou potřebujeme pro všechny naše tělesné procesy od trávení a dýchání po myšlení a pohyb.
Zvýšení hladiny kyslíku může prospět vašemu zdraví, zvláště pokud máte stav omezující příjem. Spánková apnoe, emfyzém a další utrpení mohou ztěžovat získání veškerého kyslíku, který potřebujete. Nízká hladina kyslíku může způsobit řadu problémů, včetně smrti.
OXYLIFE nabízí způsob, jak zvýšit množství kyslíku ve vaší domácnosti.


[email protected]
tel.: +420 773 826 628
www.oxylife.cz
Dominika (So, 5. 2. 2022 - 18:02)
Chtěla bych pro sebe, manžela i děti koupit nové polštáře a přikrývky. Tatím máme klasické staré péřové. Chtěla jsem je nechat vyčisti, ale už se to celé tak nějak rozpadá a jsou hodně staré. Je dobré koupit nové péřové nebo se nemám bát umělé výplně?
Marta (Út, 8. 2. 2022 - 18:02)
Jestli vybíráte nové přikrývky, tak z vlastní zkušenosti doporučuji se podívat na zátěžové přikrývky. Zátěžová přikrývka by měla vážit zhruba 10% hmotnosti člověka, který pod ní spí. To znamená třeba 7 kg při tělesné hmotnosti 70 kg. Těch 7 kg je v přikrývce kompletně pěkně rozložených. Když se přikrývkou přikryjete, tak máte takový, jakože pocit objímání. Je pod ní perfektní teplo. Opravdu dobře se mi od té doby co ji mám dobře spí.
Alena (St, 9. 2. 2022 - 15:02)
Neslyšeli jste nebo v tom lepším případě nevyzkoušeli jste doplňky, co má Neurohacker ? Mají doplněk co má vliv na spánek, tak přemýšlím jestli do toho jít.
Dominika (Čt, 10. 2. 2022 - 12:02)
A do kolika kilo se ta zátěžová přikrývka dělá? Třeba z hlediska manžela, který má něco málo přes 100 kg?
Valentyna (Čt, 10. 2. 2022 - 16:02)
Ahoj, mně má tchýně doporučila na spaní Kozlík lékařský, že to prý pomáhá s usínáním. Koupila jsem ho v podobě kapiček, sehnala jsem ho se slevou přes tuto stránku: https://slevovykupon.net/. Musím říct, že mám pocit, že to doopravdy funguje. Nevím, jestli je to placebo, nebo pravda, ale mám pocit, že fakt spím lépe.
Simona (Čt, 10. 2. 2022 - 16:02)
Kozlík, meduňka, levandule, chmel - to všechno jsou bylinky, které mohou pomoci. Na každého funguje něco jiného. Chce to vyzkoušet. No pro někoho jsou bylinky slabé. Též kvalitní B-komplex či bachovky mohou být nápomocny.
Marta (Ne, 13. 2. 2022 - 17:02)
To můžete být v klidu. Zátěžová přikrývka se dá u zoras .sk/cs/ koupit až do 12 kg. Mají ji ve více rozměrech i váhách. Doporučuji se podívat na jejich stránky, kde si toho můžete také více načíst. Mají tam pak případně i jiné pro děti. Za sebe jsem s ní fakt spokojená, protože spánek je pod ní daleko kvalitnější.
Katka (Ne, 20. 2. 2022 - 16:02)
Jaké máte zkušenosti s doplňky, co má Neurochacker? Co mám problémy se spánkem, tak hodně googlím a dostala jsem se tady k té značce. Dost mě oslovilo to složení, přijde mi, že jsou úplně někde jinde oproti ostatním doplňkům na problémy se spánkem. Když bych tu byl někdo s osobní zkušeností, tak budu ráda.
Hana (St, 2. 3. 2022 - 19:03)
No nic mi to neříká, ale zajímalo by mě o tom víc, hlavně co se složení týče, protože se spánkem bojuju už nějakou dobu a asi by nebylo od věci, kdybych s tím začala něco dělat.
Romana (Pá, 4. 3. 2022 - 08:03)
Řekla bych, že značka Neurohacker má jedny z nejkvalitnějších doplňků co se složení týče takže ať vybereš cokoliv, tak ti to bude účinkovat jak má.
Reklama