Při jakých příznacích po očkování byste měli ihned kontaktovat záchranku či praktického lékaře?

Lékaři ze Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP zpracovali přehled nežádoucích reakcí po očkování proti covidu-19 a doporučení, co dělat, pokud se vyskytnou, které jsou běžné a které je třeba řešit s lékařem. 

Na záchrannou službu by se měli lidé obrátit, pokud se u nich objeví:

do několika minut, max. hodin po očkování: projevy kožní, dechové, oběhové (svědění kůže, vyrážka, otok jazyka, hrdla, dušnost, prudký pokles tlaku), nevolnost, pomočení, pokálení. (podezření na anafylaktický šok)

- do tří týdnů po očkování: závažná dušnost, bolest na hrudi, otoky nohou, bolest nohy, přetrvávající bolest břicha, silné bolesti hlavy, rozmazané vidění, zmatenost či záchvaty křečí, drobné modřiny na kůži jinde než v místě aplikace. (podezření na TTS - Syndrom trombózy s trombopenií)

- pár dní po aplikaci vakcíny Janssen otoky na těle, zejména paží a nohou, nízký tlak, mdloby (podezření na Syndrom kapilárního úniku)

Na praktického lékaře by se měli lidé obrátit, pokud se u nich objeví:

- dušnost (i zvýšené zadýchávání se při obvyklé námaze), bolest na hrudi, silné a/nebo nepravidelné bušení srdce (podezření na: myokarditida či perikarditida)

- dvojité vidění nebo potíže s pohybem očí, potíže s polykáním, mluvením nebo žvýkáním, problémy s koordinací a narušení rovnováhy, potíže s chůzí, pocity brnění v rukou a nohou, slabost končetin, hrudníku nebo obličeje, problémy s močením nebo vyprazdňováním. (podezření na Syndrom Guillan-Barré)

Většina těchto vzácně se objevujících příznaků provází vzácná až extrémně vzácná onemocnění, která se mohou vyskytnou v souvislosti s očkováním proti Covid-19. Více informací naleznete na:

https://www.svl.cz/files/files/Zpravy/COVID19/Nezadouci-ucinky-po-ockova...

Všechny tyto nežádoucí příznaky je třeba hlásit na: Hlášení podezření na nežádoucí účinky léčivého přípravku, Státní ústav pro kontrolu léčiv (sukl.cz)

MK

 

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele grygar
  grygar (anonym)

  Tak na tohle měli být lidé upozorněni přd očkováním a ne až nyní! vlastik.

  Říj 07, 2021
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Těžko mohli být upozorněni předem, když se nevědělo jaké budou nežádoucí účinky a ty se sbíraly až po aplikaci. Teď již mají ústavy pro kontrolu léčiv nějaká data, z kterých mohou vycházet. Bohužel ne vše vždy bylo nahlášeno.

  Říj 08, 2021
 • Obrázek uživatele Věrka
  Věrka (anonym)

  Jen se ohlašujte k PL, taky si z nahánění lidí na očkování řádně neprověřenou vakcínou pěkně nahrabali. Ať teď těm důvěřivým a poslušným pomůžou! (Za další prachy.)

  Říj 11, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama