Reklama

Aby naše srdce dobře pracovalo

Srdce je velký sval a jeho nepřetržitý tlukot závisí na rovnoměrném přísunu cukru o kyslíku. I nepatrný výkyv může způsobit trvalé poškození. Nejhorší je pro srdce konzumace bílého cukru, který způsobuje následný pokles krevního cukru.

Náš regulační systém je totiž stavěn na mnohem nižší koncentraci cukru ve stravě a na velké dávky vysoce koncentrovaného cukru reaguje hypoglykemickým šokem. Kromě poklesu hladiny cukru v krvi ochuzuje bílý cukr tělo i o vitamin B1 a kalcium a zhoršuje i zásobování kyslíkem.

Naopak srdci prospívá vitamin E, který pomáhá využití kyslíku a nakonec snižuje nároky organismu na něj. Dr. Evans z Kanady říká: "Vitamin E je nejhodnotnější prostředek, jaký zatím našli kardiologové na léčení srdce." Nejenže pomáhá při okysličování, ale chrání i před trombózou tím, že rozpouští sraženiny a odstraňuje jizvy ze srdce poškozeného infarktem. Vyskytuje se v oleji z pšeničných klíčků (240 mg/100 g), pak v pšeničných klíčcích, celozrnném obilí, za studena lisovaných olejích, syrových ořechách a semínkách.

Nedostatek vitaminu B způsobuje tvrdnutí cév a následně srdeční zástavu. Vitaminy B se vyskytují v pivovarských kvasnicích, játrech, pšeničných klíčcích, nerafinovaném celozrnném obilí, ořechách a semenech. Neužívejte jednotlivé syntetické B vitaminy neboť tím můžete způsobit nedostatek ostatních vitaminů. Užívejte raději vitamínové komplexy. Nejlepší je přijímat je v potravinách (droždí).

Linolenová kyselina je jedna z mastných kyselin, která se vyskytuje zejména v sójovém a olivovém oleji a může chránit před infarktem způsobeným krevními sraženinami (neplést s linolovou kyselinou, vyskytující se v ostatních rostlinných olejích!).
Stadium vztahu mezi geografickým výskytem infarktu a tvrdostí vody ukázalo, že v populaci, která pije tvrdou vodu, se infarkt vyskytuje méně často. Tvrdá voda obsahuje kalcium, magnézium i jiné stopové prvky.

Reklama

Kanadský lékař dr. P. Oriorechi jmenuje mezi nejnebezpečnějšími jedy pro srdce stolní sůl. Naopak draslík považuje za ochranný prvek. Dieta s dostatečným množstvím ovoce a zeleniny zajistí všechny minerály.

Lecitin, obsažený především v sójových bobech, rozpouští cholesterol a brání tvorbě sraženin. Velcí jedlíci masa by ho měli přidávat ke stravě.

Vitamin C působí antitoxicky, proti infekcím a proti stresům, rozpouští sraženiny a cholesterol.

Cholesterol není příčinou špatného stavu způsobujícího infarkt, nýbrž jeho důsledkem. Když v orgánech nastane nerovnováha způsobená požíváním cukru, soli, nedostatkem vitaminů E, B, C, minerálů apod., systém není schopen udržet vládu nad metabolismem cholesterolu a ten se ukládá v cévních stěnách a snižuje tím přísun kyslíku k srdci. Tento názor je založen na faktu, že mnoho lidí, jako třeba Eskymáci, některé kmeny severoamerických Indiánů, obyvatelé Tristan da Cunha a některé skupiny obyvatel Sibiře, konzumuje velké množství na cholesterol bohatých potravin, ale kornatění tepen ani infarkty se u nich nevyskytují. Bílý rafinovaný cukr je třeba vyřadit úplně a nahrazovat ho není třeba ničím, neboť ho přijímáme dostatek v ovoci, zelenině, obilí, prakticky ve všem. Podobný účinek na náš organismus má bílá mouka, rafinované škroby, příliš masa, mléka apod.

Zdroj Pavel Váňa - Průvodce bylináře Pavla celým rokem, nakladatelství Eminent

Reklama

Komentáře

Návštěvník (Pá, 5. 1. 2007 - 23:01)
obry den ,

precetla jsem si vase clanky a rada bych se dostala k teto knize. Jsem 51 let stara a jsem 3 roky po infarktu.Mam 2 baypasy a nyni ziji v USA a jsem mesic po male mrtvici vazym 75 kg a snazim se jist redukovane Nyni mi nasidili prasek warfarin a vubec nevim jak se stravovat .Mela bych o tuto knihu zajem jak ji objednat. Dekuji Jirina Mraz ma email adresa ,mjmraz"msn.com
Hana (Po, 5. 3. 2007 - 17:03)
Elixír Nao Xin Ping (Elixír Naoxinshu)
V tradiční čínské medicíně se tento preparát považuje za jeden z nejúčinnějších produktů zajišt'ujících komfort srdce a mozku, zpevňující a vyživující ducha. http://www.svetzdravi.com/index.php
zholmanova (Út, 5. 6. 2007 - 08:06)
Je to sice již dlouho co jste požádala o radu,ale snad si to ještě přeštete. Warfarin se užívá na ředění krve ,aby srdce lehce fungovalo, k jídlu by se měla jíst jen kořenová zelenina, max. 1 rajče,saláty, ovoce mimo kiwi všechno,pít hodně minerálky cca2-3 l,maximálně 3decky červeného vína, jíst málo tučná jídla-málo kořeněná,min. 1 hodinu denně chodit na procházky a plavat.
eva kalvarova (Út, 4. 8. 2009 - 22:08)
prosim sehnala jste knihu maminka je po infarktu a ma taky Warfarin , jak se ma stravovat ,
Jana Kučerová (Po, 17. 8. 2020 - 10:08)
Dobrý den,

moje teta má problémy se srdíčkem již několik let.Snaží se dbát na rady lékařů, stravuje se zdravě a snaží se hýbat.Mívala dost často i silné aritmie.Před půl rokem si všimla letáčku v čekárně u lékaře na doplňky od Biominu, a tak se na to zeptala svého lékaře a ten ji řekl, že tím, že si pořídí minimálně vitamín D3 nic nezkazí, naopak.Právě vit. D3 je výborný na kardiovaskulární systém,posiluje nervový systém, má vliv na snížení krevního tlaku a v neposlední řadě prospívá imunitě.Teta si jej koupila a je spokojená.Aritmii zatím neměla, nemocná nebyla a psychicky je na tom také lépe.Dál dodržuje zdravou stravu a pohyb.
Jarka (Ne, 31. 1. 2021 - 21:01)
Zima je dlouhá a podpora organismu a imunity je nezbytná. Já používám zázvor, komplex vitamínů a také brusinky na močové cesty v podobě tablet.
Reklama