Reklama

Hudba léčí

O tom, že má na nás hudba emoční a duchovní vliv, není sporu. Zážitek z poslechu (new age) hudby může katarzně změnit náš pohled na svět, naše vědomí a tím i naši fyzickou formu.

Znovuobnovený zájem nejen nadšenců, ale i vědců, o starodávné šamanské a "terapeutické" techniky práce se zvukem pootevřel dveře mnoha základních neznalostí: vždyť my vlastně nevíme, jak slyšíme.

Netušíme, proč hudba vyvolává určité fyziologické efekty. Teprve začínáme odhalovat netušené (negativní) vlivy rezonancí elektromagnetických polí v blízkostí vysílačů, uprostřed špatně naprojektované a postavené architektury. Začínáme odhalovat, že způsob ladění a sluchového omezení (např. matematicky a počítačově "přesným" laděním syntezátorů nebo ne-kvalitou reproduktorových soustav) nás hluboce omezuje. Začínají se potvrzovat spisy magiků, alchymistů a učení guruů o tom, že "zvuk je cesta", nebo že "lidský organismus, stejně jako planety, je nejen konstruován podle zákonů harmonie, on tak dokonce i funguje".

Muzikoterapie ve své tradiční podobě je zaměřena na fyzické tělo (a samo vědomí je pro ni stále bezvýznamný faktor), ale tak, jak prochází určitou revolucí celá naše společnost (a celé lidstvo), mění se názory nejen na to, co to vlastně je hudba a jak na člověka působí, ale i na umění léčit (zvukem a hudbou).

"Tradičně" (rozuměj vědecky) zaměřená muzikoterapie prostě jen působí na člověka - pacienta vybranou hudbou, nebo se ho snaží přemluvit, aby hrál na nějaký hudební nástroj - za účelem odbourání agresivity nebo komunikačních potíží. Avšak takto by fungoval a funguje jakýkoliv příjemný zvuk, a navíc, subjektivní prožitky "terapeuta" jsou zobecňovány. Dnes už to jde jinak.

Začínáme být, hlavně ve městech, hlukově zamořeni. V 60 % v práci a ve 40 % doma žijeme v prostředí, jehož hluk překračuje hygienické normy. Hluchneme a netušíme, co všechno je vnější "disharmonií" disharmonizováno i v nás samých.

Je nejvyšší čas naučit se poslouchat, bránit hluku. Hudba které se říká "new age", působí sama o sobě harmonizačně. Stačí se "otevřít". Stačí nepřekážet jejímu léčivému působení např. tím, že si řekneme, "ale, na mě to nebude stejně účinkovat..." Právě to by byla ta největší chyba a záruka neúčinkování.

Zdroj: Vlastimil Marek - Hudba je lék

Reklama
Reklama

Komentáře

Lidka (Pá, 2. 2. 2007 - 15:02)
Přečetla jsem si knihu pana Marka.Doporučuju všem ,kdo mají nějaké potíže.Ta správná hudba čeká na každého. Chci tím říct,že ne každá hudba nás osloví. Já jsem začala Mozartem,přes relaxační hudbu jsem skončila u hudby mého mládí,Elánů. Takže zkoušejte,při čem si odpočinete a co vás povzbudí. Já si hudbu pouštím ráno hned po probuzení, dám si hodinku a jdu do práce. Prostě myslím si, že někdy léčí ticho,někdy příjemný hlas ,někdy příjemná a zajímavá slova (text),někdy všechno dohromady. Já jsem se například učila pozitivně myslet u poslechu přírodních zvuků,bublajícího potůčku a zpěvu ptáků,zároveň jsem u toho kreslila.Takže nejen hudba ale i kreslení mne zbavilo smutku,či spíše abych byla přesná,deprese. Ahoj a zkuste to taky .Obrovsky se mi ulevilo.
lenka (Pá, 2. 2. 2007 - 15:02)
Me uz takovych 15 let leci skupina Depeche Mode.Byla jsem na nekolika zivych koncertech-bez chyby.
Haňula (Pá, 2. 2. 2007 - 15:02)
Mě hudba taky léčí. Zpívám v kapelách a je to to jediný, co mi opravdu hrne krev do žil:-)
gita (Pá, 16. 11. 2007 - 06:11)
Lidko, myslim, že se známe a mohu potvrdit tvá slova i když jsem depresemi netrpěla, že hudba nás naladí na duchovní sílu v sobě a my najdeme v sobě soulad a harmoni a záleží na nás co a kdy budeme poslouchat.
,,Když kreslíš a nasloucháš melodii, tvá ruka Tě povede sama a ty zjistíš jak velkolepé dílo jsi vytvořila a neměj strach z klidu, ktery vyvstane,,.
To je život.
Návštěvník (Pá, 16. 11. 2007 - 09:11)
Kdo poslouchá Elány a jiné slovíky, je psycho. A to samé platí i o českých skupinách. Hrůza a děs!
Jovanka (Pá, 16. 11. 2007 - 09:11)
souhlasím s kladným vlivem hudby na člověka,
a nemyslím si že jsem psycho, když mě baví
třeba:
Ladovská zima, za okny je,
a srdce jímá tichá nostalgie..
a nebo
čo bolí, to prebolí..
díky všem, kteří mají ten talent a podělí se s ostatními
marek (Ne, 29. 6. 2008 - 22:06)
zajímavé informace o muzikoterapii naleznete také na webu www.biolide.cz - odkaz muzikoterapie, je zde možnost i stahování relaxační hudby....
podobný web, ale komerčně laděný je také www.psychokybernetika.cz
Cilla (Čt, 17. 7. 2008 - 16:07)
S těma Elánama máte pravdu, horší neznám. Já ráda někoho se jménem začínajícím také na E!!!
JOPAA (Pá, 24. 4. 2009 - 16:04)
Nejlepší je Psytrance a Psybient
toni (Ne, 26. 7. 2009 - 21:07)
aly & fila rulez
Alena (Čt, 13. 8. 2009 - 17:08)
Hudbu mám velmi ráda.Jsem epileptička,proto bych chtěla vědět váš názor na hudbu.Doma si ráda pustím dechovku,nebo jiné hezké písničky,při kterých si zazpívám.Vadí hudba na tuto nemoc,nebo jí prospívá?Poradíte mě.
Linda.now (Út, 31. 1. 2012 - 13:01)
Hudba má skutečně léčivé účinky! Vždycky když si pustím nějaké dobré cd s relaxační hudbou, většinou se mi uleví, hlavně od stresu. Myslim, že se mnou bude mnoho lidí bude souhlasit, když řeknu, že bez hudby si nedovedu představit život! Tady jsem mimochodem našla některé opravdu dobré cd. http://www.relaxacni-hudba.cz/
lindo (Út, 31. 1. 2012 - 15:01)
Hudba má skutečně...lindo tak proč proboha zakládáš nové stránky o hudbě když pak píšeš sem?nechápeme akorát se rozesíraj další stránky na nic!!!!!!!!!!!!!!!
Karas (St, 24. 1. 2018 - 18:01)
Ahoj, jsem po mrtvici a dřív jsem hrál na klavír, říkam si, že si zase pořídím a začnu hrát, jen nemám na nový. Neporadíte nějakou alternativu?
Romak (Pá, 26. 1. 2018 - 23:01)
Ahoj, jsem po mrtvici a...Co třeba digitální piano? Je výrazně levnější a funguje taky dobře, koukni třeba tady https://kytary.cz/klavesy/digitalni-piana/?PriceOrdering=0
Hel (So, 27. 1. 2018 - 12:01)
nesnáším dechovku a ty moravské uječené lidovky.
Kar (Po, 29. 1. 2018 - 14:01)
Co třeba digitální piano?...Ahoj, díky za tip. O tom jsem nikdy neslyšel. Máš s tím zkušenosti? Hraje se na tom dobře?
Romak (Út, 30. 1. 2018 - 22:01)
Ahoj, díky za tip. O tom...Jj mám doma už několik let a je to super :) můžu opravdu doporučit
Kar (St, 31. 1. 2018 - 23:01)
Jj mám doma už několik let...Ok, kouknu se co kde mají. Neměl by si prosím třeba nějaký typ? Vůbec nevím, kam směřovat.
Romak (Čt, 1. 2. 2018 - 10:02)
zkus se podívat na www.kytary.cz, mají tam spoustu super věcí :)
Kar (So, 17. 2. 2018 - 17:02)
zkus se podívat na...Tak jsem použil jejich průvodce výběrem a koupil si tohle https://kytary.cz/roland-f140r-cb/HN160045/, zatím perfektní a jsem opravdu spokojen. Děkuji za rady
slayer35 (Ne, 17. 7. 2011 - 18:07)
hudba je pro mě nejlepší lék na světě,hlavně mi harmonie hudby prozrazuje z minulých časech co jsem vlastně kdysi v životě dělal,když si tu hudbu zopakuju,tak vím co jsem v životě dělal.složité a zajímavé,hudba na každého reaguje jinak.narazím na nové a nové hudby,a tím život mě harmonicky jde dál.
Reklama