Reklama

Výskyt a léčba pomočování

Děti s diagnózou enuresis nocturna (noční pomočování) se zpravidla pomočují ve spánku. Enuréza se vyskytuje asi u 20 % pětiletých a přibližně 10 % šestiletých dětí. Mnoho dětí se ještě ve školním věku ráno probouzí v mokré posteli; je to přibližně 7 % sedmiletých a 5 % desetiletých školáků. U adolescentů se výskyt enuretických případů snižuje údajně až na 3 % u dvacetiletých.

Některé studie však uvádějí čísla vyšší. Je ovšem problematické, zda hodnotit sporadické pomočování a jak časté pomočení lze vůbec označit za enurézu. Většina pediatrů považuje dítě za enuretika, pomočí-li se častěji než jednou za čtyři týdny. Bohužel laická veřejnost neví, že se pomočuje také přibližně 1 % dospělých. Naprosté většině z nich však brání stud v tom, aby s tímto problémem navštívili lékaře.

Náhled na problematiku nočního pomočování se liší dle různých zemí a etnik. U nás je společnost poměrně přísná. Řada rodičů si myslí, že se tříleté dítě již pomočovat nesmí.
V jiných zemích, např. ve Skandinávii, jsou rodiče tolerantnější. Skandinávci čekají déle na odeznění nočních příhod u svých dětí - mluví se o pátém nebo dokonce šestém roce.

Afričani a indiáni

Etnografové se věnovali enuréze pouze okrajově, nicméně sebraná data z etnografické literatury ukazují, že se tento problém vyskytuje i u dětí několika "primitivních" společenstvech, žijících ještě dnes např. v Africe, Jižní Americe či Polynésii. Výskyt enurézy v těchto končinách potvrzuje předpoklad, že pomočování není způsobeno moderní civilizací. Primitivní kmeny na rozdíl od civilizovaného světa ovšem volí dost drastické způsoby, jak dítě pomočování zbavit.

Tradice léčby pomočování u afrických kmenů

Každé etnikum má jinou tradici. Například v kmenech západní Afriky tolerují matky pomočování svých dětí zhruba do jejich dvou let. Čtyřleté pomočující se děti jsou za pomočení tělesně trestány bitím a pokud to nepomůže, jsou nuceny podstoupit potupný rituál. Na hlavu dítěte rodiče vylijí vodu smíchanou s popelem, vyženou dítě na ulici a ostatní děti za ním běhají a zpívají: "Adida, ga, ga, ga, ga. Čůránky jsou všude." V Beninu je "léčba" pomočování ještě více frustrující. Kromě samotného bití se uplatňuje léčba šokem. Dítěti, kterému nepomohlo rituální omývání v laguně, přiváží žábu kolem pasu. Ta ho natolik vystraší, že pomočování údajně ustane (u nás takové "šokové" situace mohou naopak vyvolat enurézu u dětí již udržujících čistotu, např. vystrašením dítěte čerty při mikulášské nadílce).

Reklama

Pomočování u amerických indiánů

U Indiánů z kmene Navaho vzbuzují znepokojení tři věci: levorukost, pomočování postele
a náměsíčnost. U dětí starších čtyř let Navahové provádí magický rituál vycházející z poznatku, že ptáci nikdy nemočí do svých hnízd. Svlečené dítě je postaveno rozkročmo nad hořící hnízdo blejska šedohnědého, vlaštovky nebo sovy. Pokud pomočování přetrvává ještě
v pubertě, mělo by pomoci léčivé požehnání při ceremoniálním přerodu chlapce v muže (eventuálně dívky v ženu).

Pomočování dospělých

Noční pomočování postihuje 1 % dospělých. Nejde přitom o inkontinenci, ale o skutečnou enurézu. Všechny údaje u dospělých je nutno brát s rezervou, protože mnoho případů zůstává utajených i před lékařem pro ostych postižených. Pro rozlišování je dobré připomenout, že mimovolný únik moči v bdělém stavu se nazývá inkontinence a nikoli enuréza. Dospělí enuretici se samozřejmě většinou nepomočují tak často jako děti. Typickým příkladem jsou dospělí muži "pivaři", kteří se po větší konzumaci piva přes nucení na močení neprobudí. Svou roli určitě hraje nejen velké množství vytvořené moči po vypití několika půllitrů, ale také vliv alkoholu na vylučování antidiuretického hormonu (vasopresinu), který moč koncentruje, a tím snižuje její množství. Hormonu se vylučuje po konzumaci alkoholu méně,
a moči je tedy více.

Příčiny enurézy

Genetika

V dnešní době pokroků molekulární genetiky se badatelé samozřejmě snaží najít nějaký gen, který by byl za enurézu odpovědný. Zdá se to logické, protože se ví, že enuréza je v rodinách často dědičná. Skutečně se zjistilo, že enuréza je vázána na některé chromozomy. Konkrétní gen, který by byl zodpovědný pouze za enurézu, ale nalezen nebyl. Pro zvládnutí problému proto genetika nemá v současnosti bohužel praktický význam.

Jiné než genetické příčiny monosymptomatické (nekomplikované) enurézy

Pouze v některých případech hraje roli dědičnost. Za prokázané se ale považuje, že
u enuretiků je porušeno spojení mezi močovým měchýřem a centrálním nervovým systémem (CNS). Přenos zprávy od močového měchýře do mozku o tom, že močový měchýř už je plný, nefunguje tak, jak by měl. To stejné platí také o zpětném signálu vyslaném z mozku do močového měchýře, aby ani za této situace nedošlo ihned k vyprázdnění měchýře.
Dlouhá léta se diskutuje o tom, zda nemají enuretici hlubší spánek. To se ale odborníkům nezdá pravděpodobné. Při snímání aktivity CNS a rozsahu, resp. stupně bdění / spánku pomocí EEG se ukazuje, že enuretici jeví během spánku jiný záznam než děti bez enurézy.

Léčba enurézy

Léčba enurézy se pokouší ovlivnit tři základní problémy:

1. snížit množství moči produkované během nočních hodin (desmopresin);

2. vytvořit podmíněný reflex mezi maximální náplní močového měchýře a procitnutím dítěte (tzv. enuretické alarmy);

3. snížit dráždivost močového měchýře, aby v noci "udržel více moči" (speciální léky ovlivňující vegetativní nervový systém);

4. ovlivnit CNS enuretiků (tricyklická antidepresiva - imipramin).

Používání enuretických alarmů většinou vyžaduje speciální vyšetření funkce močového měchýře. V poslední době je léčba antidepresivy na ústupu, užití imipraminu může při náhodném použití vést k závažné otravě.

Zkušenosti pediatrů ukazují, že při léčbě enuretiků je třeba počítat s tím, že ani při komplexní léčbě se nedaří pomočování u značné části dětí zvládnout tak, aby se v dohledné době problém zcela odstranil. Většinou se ale přece jen podaří dosáhnout určitého efektu. Ten však často není stabilní a problémy se vrací. Někdy je třeba léčbu kombinovat (desmopresin, alarmy). Všechny úspěchy při léčbě enurézy je nezbytné kriticky hodnotit i z toho hlediska, že enuréza samovolně s věkem ustupuje také u neléčených dětí.

Převratný objev DDAVP

Desmopresin (DDAVP) je uměle připravený preparát s obdobným antidiuretickým účinkem jako má vasopresin (hormon produkovaný tělem). Desmopresin jeví významnou schopnost zahušťovat moč a tím snižovat její množství. Preparát je jako lék velmi účinný a navíc, má při správném použití jen minimum nepříznivých účinků. V léčbě enurézy se používá úspěšně již více než 30 let. Desmopresin DDAVP je dnes k dispozici ve formě nosního spreje nebo klasických či rozpustných tablet (Minirin melt), které se nemusí polykat. Efekt léku je po podání velmi rychlý, počet pomočení se většinou významně snižuje. Naši pediatři desmopresin dobře znají a dlouhá léta jej široce s úspěchem používají.

Většina české populace je dobře informována o tom, že prvenství v objevu kontaktních čoček získal Čech, profesor Otto Wichterle. Málokdo ale ví, že desmopresin (DDAVP) je také českým objevem a otcem tohoto preparátu je 82letý Ing. Milan Zaoral, DrSc. Tady naše média ještě dluží české veřejnosti informace o tak důležitém objevu, který vysoce ocenila Světová zdravotnická organizace (WHO). Objevitel DDAVP je bohužel více znám v zahraničí než u nás!


prof. MUDr. Jan Janda, CSc.
vědecký sekretář České pediatrické společnosti,
Pediatrická klinika Fakultní nemocnice Motol

Více informací o nočním pomočování najdete na www.nocvsuchu.cz.

Reklama

Komentáře

alexa (Čt, 16. 4. 2009 - 00:04)
http://enureza-inkontinence-pomocovani.webgarden.cz/
Lucie (St, 14. 9. 2011 - 19:09)
Pro svého pejska jsem na základě doporučení veterináře kupovala lidský lék Minirin, a protože se poté zjistilo, že ho nepotřebuje, zůstala mi skoro celá krabička. Měl by někdo zájem o koupi? Pokud ano, kontaktujte mě, prosím na mailu: [email protected]
Ivana (Pá, 10. 8. 2012 - 20:08)
Bohužel větu- že enuréza ustupuje věkem i u neléčených dětí nemohu potvrdit .. :( Touto nemocí trpím od dětství a je mi 17 let a nemoc stále přetrvává ... Je to pro mne čím dál tím horší ..
jan (Út, 27. 11. 2012 - 10:11)
Bohužel větu- že enuréza...ahoj,jsem kluk, je mi taky 17 a nemůžu se tohoto problému taky zbavit. doktorka říká, že se to spraví samo, ale už tomu pomalu přestávám věřit. nestává se mi to každou noc pravidelně, ale už mi to začíná hodně vadit.

Ivano: bereš na to nějaké léky? jestli ano, kdo ti je předepsal? pediatrička? děkuji za odpověď
mm (Út, 27. 11. 2012 - 10:11)
neustupuje, aj moja skusenost. pouzivam plienky, liekom sa vyhybam, preco si zaplavit organizmus humusom.
mia (Čt, 29. 8. 2013 - 07:08)
ahoj,jsem kluk, je mi taky 17...ahoj muj přitel to má taky, ma k tomu všemu pokřivené ledviny, a stava se mu to občas v nepravidelných intervalech, jednou za měsic ale i dvakrat do tydne, snažim se to regulovat tim že mu řeknu "lasko, ted už nepij" :(... jako mladší bral na to leky, nějake kapky do nosu, ale vubec nepomahaly :/
Ahoj lidi (Čt, 29. 8. 2013 - 12:08)
temer to same mam ja.Treba mesi nic a pak 2x za den a jeste i v noci! Proto jsem si predepsal plenky a gumove-celoigelitove kalhotky-kvuli rychlemu ususeni a opetnemu pouziti,ikdyz si s sebou nosim kompletni nahradni"plenkovou"vybavu,vcetne kremu a zasypu.Neni to nic na chlubeni,ale zas takova ostuda to neni a neumira se na to.V mladi jsem si pripadal jako prasiva ovce za to,ze nosim ty plinky a gumove kalhotky-ktere jsem si dokonce sam si,abych je mel a mohl si je oblekat a nosit.Dnes sije objednavam pres internet,nosim je s latkovkami temer 24/7 a necitim se nejak omezeny.Zbytecne se s tim nechlubim a noseni plinek se mi dari celkem uspesne maskovat,ale uz dost lidi to o me vi,ale nevysmivaji se-asi proto,ze nevi ,kdy se to projevi u nich.Mam pritelkyni,ktera to samozrejme vi a pocita s tim pri nasich aktivitach.Sexualni zivot nam to neohrozuje,spise naopak(u me)ale uz i ona si nechala gumove kalhotky nasadit a libilo se ji to-takze kde je problem?Snad Cesi zacnou rozumne uvazovat,nejen co se tyka plinek a gumovych kalhotek
petr (Ne, 4. 5. 2014 - 20:05)
no nevim ale ono dite jsi rekne o plinu samo mame dceru a syna dceri je sest let a ma pliny stale je nemocna tezce.a syn jse s nicim neleci a o plinu jsi rekne sam kdyz ji potrebuje a tomu je trinact let ale vetrsinou ho zena prebaluje na noc mu dava plinu obcas jse mu stava nehoda ale vetsinou jsi rekne sam ale zena uz pozna jak jse zacne svlekat uz i spodni pradlo tak to neco znamena ze bude chtit asi plinu dat davame pouze latkove pleny i gum kalhotky a kdyz je doma cely den tak ji ma hold na sobe cely den a vikendech je vzdy po noci prebalen do cistech plenek ale i nikdy kdyz jde ven tak mu ji da zena take ale ne latkovku ale uz pampersku a k tomu dostane i puncochace aby plinka nepadala jsou to urcene puncochace primo kdo nosi plinky.a toje zatim vse a dekuji za odpovedi.
Ja (St, 16. 7. 2014 - 13:07)
doporucuji latkove plenky a igelitove(latexove)gumove kalhotky.Jen zadne prasky!To pocuravani-at pres den,nebo v noci jednou odezni.A pokud se tak nestane,tak dite uz bude poucene a samo si ty plenky nasadi.Je ale nutne,aby melo v dosahu dostatek plinek a take gumovych kalhotek,a to i do skoly,na cesty a podobne.Aby si mohlo vymenit plinky za suche.Takze a)dostatek latkovych plinek,b)dostatek transparentnich celoigelitovych kalhotek-v odpovidajici velikosti a to jednak natahovacich,tak i zapinacich na bocich.Zadna ostuda nebude a vse se urovna samo.A pokud ne(jako treba u me),tak se taky svet nezbori!
Eva (Po, 20. 4. 2020 - 11:04)
Ahoj, nedočetla jsem to celé, protože nemám tolik tolik času sedět u netu. Oproti vám jsem bába, inkontinencí jsem začala trpět asi někdy od roku 2017. Léky mi pomohly jen částečně, kámoška původně zdravotní sestra se dívala na složení těch léků a řekla mi že teda nic moc. Sice to nemám tak časté, občas je delší pauza a pak něco, čemu já říkám "mokré období" po pár dnech to odezní. Kupovala jsem si natahovací plenkové kalhotky, pak jsem používala látkové plenky a gumové kalhotky, tohle používám dodnes, na cestování je ovšem lepší to první, zvlášť když musím na wc. Je to sice problém, ale jsou i horší věci. Smířila jsem se s tím, že budu mít plenky do konce života. No, já mám ale výhodu. Už jsem důchodkyně, teď makám na bordelu, který tu je po rekonstrukci koupelny a bude asi následovat i kuchyň. No, a asi se budete divit, možná pojedu pracovat do Švýcarska i s tímto problémem. Ví o tom jen mé 3 kamarádky. Tak se mějte, jdu zas makat.
ZED (anonym) (St, 21. 10. 2020 - 14:10)
Zdravím, trpím enurézou a četl jsem celý článek. Enurézu jsem měl vždycky. Mám období, která jsou lepší, když se cítím líp, jednou se mi stalo, že jsem nevstal mokrý z postele celý měsíc. Ale před pár dny jsem měl narozeniny a teď je mi 16. Mí přítelé chystají sraz (samozřejmě o mé enuréze neví) a chtěl jsem s nimi jet, ale večer jsem si řekl, že nechci riskovat, a pokud se tuhle noc... vy víte co... tak s nima pojedu. Samozřejmě že jsem vstal a házel věci do prádla. Když mi bylo 12, řekli mi, že do 16ti by měl tenhle problém odeznít. Jsem odepsaný, stejně jako mnoho lidí tady, nosit plenku, pravděpodobně do konce života a léky jsou jen paskvil, který lehce zabržďuje příznaky. Enuréza odejít věkem může, ale nemusí. Doktoři říkali že to mám spojené s psychikou, ale za poslední měsíc jsem si našel opravdové kamarády, dostal se na mou vysněnou školu a jsem absolutně v pořádku. Žádný můj předek tímhle netrpěl, takže to geneticky to nemám.
Reklama