Reklama

Cipralex

Šárí (Čt, 10. 10. 2013 - 06:10)

Tělesné a duševní zdraví...Pro mě každý rok s antidepresivy znamenal deset kilo váhy navíc, a to jsem si léta předtím váhu držela na optimu bez problémů. Takže rozhodně jsem neviděla důvod brát AD nějak delší dobu než naprosto nutnou, protože obezita zdraví zrovna neprospívá.

Jo, někdo po AD nepřibírá, já bohužel ano a velmi.

Pampeliška (St, 9. 10. 2013 - 22:10)

Musim naprosto souhlasit, ze...Marti,
a jak ti doktor léčí nízký tlak?
To je spíše příznak, než samotná nemoc, ne? Ví se, co je důvodem tak nízkého tlaku? Krev ti brali? Tu máš v pořádku? Jak dlouho to je, co ti to zjistili?

Pampeliška (St, 9. 10. 2013 - 22:10)

Tělesné a duševní zdraví...Věrunko,
ono nejde o to, by člověk chtěl vysadit za každou cenu. jen proto, aby se zbavil léků...
Já to mám tak, že už původní potíže nemám, měla jsem dost času to zpracovat psychoterapeuticky. Taky jsem změnila pár vnějších věcí ve svém životě. Půdu pro vysazení jsem připravovala a mé rozhodnutí vychází z toho, že už vše nasvědčuje tomu, že by to mohlo jít bez AD.
Taky mám za sebou nějaké to nezdařené a asi předčasné vysazení. Všechno chce svůj čas, no.
Mít takové pocity paniky, jako máš teď ty, taky bych s vysazením AD nespěchala.

Já nemám přímo tělesné bolesti, mám jen vnitřní onemocnění, které se bude postupně zhoršovat, a způsobuje mi spíše potíže typu dušnosti, slabosti, únavy.
Moc se to nedá léky ovlivnit, ale snad dietou by mohlo, to mám vše v plánu vyzkoušet.

Vím, že tělo a duše souvisí. Jojo, to máte pravdu.

Přeji hezkou noc

Marti (St, 9. 10. 2013 - 15:10)

Musim naprosto souhlasit, ze telestne a dusevni zdravi jdou ruku v ruce. U me deprese zacala pouhym nizkym tlakem, ktery doktor ze zacatku pekne zanedbal! Byla jsem na tom tak zle, ze jsem nemohla ani vstat z postele! Pak zacala panicka porucha! No hruza! Zmenila jsem doktora ten zjistil ze nemam skoro zadny tlak a pak deprese byla na svete... Uplne jsem ztratila chut k zivotu a nevidela jsem zadnou budoucnost! Vse me vystrasi a nervove jsem na dne.Ted jsem na samem zacatku brani AD a je to jeste takove
vykyvove... Ale uz mi neni tak silene jako pred mesicem :) Drzim vsem moc palecky at nad touto odpornou nemoci zvitezime at uz sAD nebo bez. Krasny podzimni den preji vsem :)

Věrunka (St, 9. 10. 2013 - 14:10)

Šárí, mám to hodně...Tělesné a duševní zdraví jde většinou ruku v ruce.Mě rozhodila silná bolest zad,bolesti přecházely dopředu do krku.Poté okamžitá panika a strach z umírání.Mám to stále a AD rozhodně nelze vysadit.Docela jste děvčata odvážná.Já bych už do vysazení nešla.Jednou stačilo a to byl masakr,co jsem si zažila.Samo,že se to vrátilo z ničehož nic.Nemám stresy,mám v poho manželství,nevím,prostě něco začne bolet a už se bojím,že je to konečná.Tož tak.

Pampeliška (St, 9. 10. 2013 - 11:10)

Nemohl by prosím admin...Šárí, mám to hodně podobně :-)
Včetně toho vysazování a zkoušení.
Také jsem v létě vysadila a po několika letech chci zkusit už být bez. Zázemí k tomu mám, odhodlání taky, občas ale zlobí tělesné zdraví...což ve srovnání s duševním mně osobně nedělá tak strašně těžkou hlavu.

Tak přeji sílu, ať to taky dáš...

Šárí (St, 9. 10. 2013 - 08:10)

Nemohl by prosím admin odmazat další nevhodný, opakovaný a sáhodlouhý příspěvek od parazita?

Jinak ale je bohužel fakt, že antidepresiva neléčí. A že dokonce i docela dost ubližují.
Užívala jsem je zhruba tři roky a tělo je po nich zmatené, oslabené a obézní. Taková jsou prostě fakta, a neplatí to jen pro mně.

Ano, antidepresiva můžou být dočasnou pomocí v bezvýchodné situaci, kdy prostě k žádnému jinému řešení není okamžitý přístup. Proto jsem je také začala brát já-abych vůbec nějak zvládla hodně náročnou hlubinnou psychoterapii a její vedlejší účinky.
Jediné "pozitivní", co totiž antidepresiva dělají je to, že po dobu užívání zplošťují a omezují naše emoce a prožitky. A to pochopitelně není léčba. Proto ve velké většině případů po ukončení užívání AD se potíže zase vrátí, protože se prostě žádná léčba nekonala.
Někdy, u menších potíží, dotyčnému člověku stačí k vyléčení třeba právě jen to období klidu s antidepresivy, aby si v sobě udělal pořádek. Pak po vysazení AD může být takový člověk už v pořádku. Ale často jsou, bohužel, potíže hlubší...

Jinak já právě prožívám svůj první podzim bez AD po třech letech-při prvním pokusu o vysazení jsem bohužel v říjnu před dvěma lety spadla znovu do maléru-a určitě to tentokrát zvládnu. Sice nebudu přes zimu nijak vysmátá, ale nějaké ty pěkné chvíle tu už jsou.

Pampeliška (St, 9. 10. 2013 - 05:10)

Díky tomuhle plakátování jde diskuze...do prčic.
:-(
Dá se to napsat stručněji a hlavně svými slovy.
Nemůžu říct, že by AD byla léčiva v pravém slova smyslu (od slova "léčit"), ale nebudu vše šmahem zavrhovat jen proto, že není jednoduchý a účinný lék na deprese. Vždy je to souhra více věcí. A léky tam hrají roli určitě také. jen nesmí zůstat pouze u nich a čekat že se něco stane.
Několikrát jsem se setkala s názorem, že v tom a tom případě je psychoterapie zbytečná... Zbytečné mi přijde rezignovat a umřít.
přeji všem trpícím hezké dny a sílu na přežití zimy.

lenka (Út, 8. 10. 2013 - 23:10)

Nechápu,proč je tady ten dlouhý příspěvek.AD jsou léky,které dokáží léčit a ne jen ubližovat.Já díky nim zase funguju.

Šárka (Út, 8. 10. 2013 - 18:10)

Ty vago, i pod mým jménem cosi vyplodil. Ty chudáku táhni někam jinam!

Sebekritika je (Út, 8. 10. 2013 - 15:10)

8.10.2013 14:13 - Martina
Strasne se Ti Pampelisko omlouvam!!! Nevedela jsem ze jsou tu mezi nami "OPRAVDOVI BLAZNI" :D ALE JINAK JSEM RÁDA,ŽE NEJSEM NA TO SAMA TO VŽDY POTĚŠÍ!!! :-))) co si dovoli psat pod jmenem nekoho jineho! Tomu by ty AD asi vazne prospeli :)))))))i!!!!!!

Martina (Út, 8. 10. 2013 - 14:10)

Strasne se Ti Pampelisko omlouvam!!! Nevedela jsem ze jsou tu mezi nami "OPRAVDOVI BLAZNI" :D co si dovoli psat pod jmenem nekoho jineho! Tomu by ty AD asi vazne prospeli :)))))))i!!!!!!

To se ví,ale CV (Út, 8. 10. 2013 - 13:10)

pohled na antidepresiva z...Samoléčení pro každou příležitost – recepty nejen ProŽeny ?
O nebezpečí užívání antidepresiv – prothiaden,cipralex,seropram ad.
Publikováno Únor 16, 2013 | Autor: Albert
Pravda o antidepresivech

Smutná fakta o pilulkách štěstí

Často se stává, že na vedlejší efekty toho kterého léku se přijde až několik let po jeho uvedení na trh. Platí to bohužel i v případě populárních a hojně předepisovaných antidepresiv typu SSRI (inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu). Postupem času se vynořují další a další nežádoucí účinky. A zavírat před nimi oči se určitě nevyplatí.

Již v roce 2004 !!! vydal SUKL ( Státní ústav pro legalizaci léčiv) prohlášení s názvem: „Přehodnocení rizik antidepresiv ze skupiny SSRI a SNRI „

Evropská léková agentura a její vědecká komise CHMP pokračují v přehodnocení skupiny léčiv s antidepresivním účinkem – SSRI (inhibitory zpětného vychytávání serotoninu) a SNRI (inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu).

Byla již shromážděna řada údajů z členských států a od držitelů rozhodnutí o registraci a jejich zhodnocení zatím přineslo následující závěry:

Ne všechna SSRI/SNRI jsou schválena v celé Evropské unii pro léčbu depresivních a úzkostných poruch u dětí a adolescentů. Obecně by tato léčiva neměla být u dětí a dospívajících podávána, protože klinické studie naznačují pro tuto věkovou skupinu zvýšené riziko sebevražedných pokusů a myšlenek.
Zejména na začátku léčby, při jejím vysazování a změnách dávkování je nutné cíleně sledovat příznaky sebevražedných tendencí, sebepoškozování a nepřátelství.
Léčba nesmí být přerušena bez lékařského dohledu, jinak hrozí příznaky z vysazení – například nespavost, úzkost, závratě a další. Postupné snižování dávek pro bezpečné ukončení terapie obvykle trvá týdny a měsíce.
Rodiče pacientů léčených těmito léčivy by si měli být jisti, že znají podrobně pokyny k používání těchto léčiv a příznaky ne)žádoucích účinků a měli by konzultovat s ošetřujícím lékařem všechny své otázky.
Hodnocení jednotlivých zástupců této skupiny léčiv bude pokračovat na celoevropské úrovni. O konečných závěrech bude veřejnost bezodkladně informována.

Veřejnost nicméně bezokladně informována nebyla.

Proč? No nedej Bože, že by se podobné pochybnosti rozšířily i na další preparáty, které ročně vynášejí miliardy dolarů nadnárodním farmaceutickým společnostem.

Je potřeba si ovšem uvědomit, že antidepresiva SSRI jsou pouze jednou z podskupin v celé široké rodině antidepresiv. Připomeňme si pouze krátce ty další nejrozšířenější, na které můžeme narazit:

1. Tricyklická antidepresiva – Ovlivňují zpětné vstřebávání neurotransmitérů jako je noradrenalin a serotonin a tím zvyšuje jejich účinek. Příkladem je lék amitryptilin, nebo prothiaden.

Nežádoucí účinky mohou být relativně četné a jsou způsobeny nadměrným efektem neurotransmitérů: sucho v ústech, bušení srdce, zácpa, nadměrné pocení, ospalost a zvýšení tělesné hmotnosti.

2. SSRI antidepresiva – Do této skupiny patří většina běžně užívaných preparátů. Jejich efekt je relativně cílený na neurotransmiter serotonin, jehož zpětné vychytávání blokují a tím zvyšují jeho efekt. Patří sem známé léky jako je Cipralex, Citalopram, Zoloft, Prozac, Asentra, Seropram, Fluoxet apod.

K nežádoucím účinkům patří např. nevolnost, nechutenství, průjmy, snížení sexuálního libida, zvětšení prsů u mužů, narušení spánkového rytmu, pocení a sucho v ústech. Tyto účinky se většinou po krátké době užívání léků zmírní a následně vymizí.

Velmi nebezpečným nežádoucím účinkem je tzv. serotoninový syndrom. Vznikne při příliš velkém účinku serotoninu, který vzniká při kombinaci SSRI antidepresiv s jinými sloučeninami zvyšujícími jeho účinek (kokain, amfetaminy, opiáty, LSD, inhibitory monoaminooxidáz, některé léky na zrychlení pohyblivosti trávícího traktu apod). Syndrom zahrnuje psychický neklid, bušení srdce, pocení, rozšíření zornic, svalový třes, zvýšení krevního tlaku a zvýšení tělesné teploty (tzv. hypertermie). Obtíže vznikají relativně rychle a syndrom může pacienta i usmrtit. Pokud se u nemocného užívajícího SSRI objeví náhle tyto příznaky, je nutná kontrola lékařem.

3. SARI antidepresiva – Léky této skupiny opět zvyšují účinky serotoninu. Patří sem relativně často užívaný lék Trittico. Nežádoucí účinky zahrnují sucho v ústech a relativně nebezpečný priapismus.

4. SNRI antidepresiva – Snižují zpětné vstřebávání noadrenalinu a serotoninu. Patří sem léky jako je Venlafaxin, Velaxin, Olwexya a Elify.

Nežádoucí účinky těchto léků jsou podobné jako u antidepresiv skupiny SSRI (viz. výše) včetně serotoninového syndromu.

5. Inhibitory monoaminooxidáz – Monoaminooxifdázy jsou enzymy, které způsobují rozklad neurotransmiterů jako je adrenalin,noradrenalin a serotonin. Příkladem léků z této skupiny jsou například: Jumex, nebo Parnate.

Nežádoucí účinky mohou být opět pestré: nechutenství, motání hlavy, nespavost a bušení srdce. Významným nežádoucím účinkem může být prudké zvýšení krevního tlaku, které může být spojeno s bolestmi hlavy, nebo bolestí na hrudi. Riziko stavu se zvyšuje, pokud nemocný užívající tyto preparáty pojídá potraviny bohaté na aminokyselinu tyramin (červené víno, banány, sýry). V případě takového zvýšení tlaku je nutná kontrola lékařem ihned.

Zánět v mozku

- SSRI aktivují imunitní buňky, čímž dochází k uvolňování vysoce zánětlivých látek, které procházejí přes hematoencefalickou bariéru. Hromadí se v mozku a aktivují gliové buňky, zodpovědné za sekreci sloučeniny BDNF (brain-derived neurotrophic factor), působící na mozek přirozeně hojivě a rejuvenačně.

- Uměle vyvolaný zánět poté zapříčiní, že se mozek pokusí o sebeuzdravení zvýšením hladiny BDNF, a jako vedlejší efekt se dostaví pocit lepší nálady. Jde o naprosto nepřirozený a bizarní způsob, jak dosáhnout potřebného efektu. Skoro jako byste hlavou znovu a znovu tloukli do betonové zdi, protože se vám báječně uleví ve chvíli, kdy přestanete.

- Kromě toho je dobré vědět, že protizánětlivé léky (aspirin, ibuprofen apod.) podle nových studií snižují efektivitu těchto antidepresiv až o 14 procent. Takže např. starší osoby trpící artritidou jsou nuceny vybírat si mezi bolestí a depresí.

Vyšší riziko rakoviny?

- Rešerše publikovaná v žurnálu PLoS One v dubnu 2011 se zaměřila na 61 studií, které zkoumaly spojitost mezi antidepresivy a rakovinou prsu a vaječníků. Byl zjištěn 11% nárůst rizika vzniku těchto chorob u žen, které užívaly SSRI, oproti pacientkám s jiným druhem antidepresiv.

- Podobně nepříjemné je zjištění, že mezi výrobci antidepresiv a odborníky provádějícími studie existuje finanční propojení. Z 15 vědců s těmito vazbami nezaznamenal ve svých výzkumech riziko rakoviny ani jeden. Naproti tomu 43 % nezávislých odborníků takovéto hrozby objevilo.

- Pokud by SSRI skutečně mohly zapříčinit rakovinné bujení, znamenalo by to pro ženy užívající kvůli psychickým potížím tato antidepresiva, že jim předepsaný lék může více uškodit než pomoci.

Příčina smrti

- Velká studie provedená v dubnu 2009 na ženách užívajících tento typ antidepresiv odhalila, že SSRI má, a to nezávisle na dalších faktorech, přímou spojitost s vyšším rizikem úmrtí na srdeční příhodu.

- Později v témž roce tuto informaci potvrdil ještě další výzkum, kterého se zúčastnilo 136 000 žen v menopauzálním věku polykajících SSRI. Bylo u nich zjištěno o 32 % vyšší riziko úmrtí z jakékoli příčiny, o 45 % vyšší riziko cévní mozkové příhody, o neuvěřitelných 212 % vyšší hrozba hemoragické mrtvice (způsobené prasknutím cévy a krvácením do mozku) a o 210 % vyšší riziko, že mozková mrtvice bude smrtelná.

Šedý zákal

- V červnu 2010 byl v časopise Ophthalmology zveřejněn průlomový výzkum, který vycházel z dat 19 000 pacientů užívajících SSRI nebo SNRI (inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu) starších 65 let. Záznamy byly porovnány s údaji 190 000 osob, které antidepresiva neužívaly. Výsledek? Lidé polykající antidepresiva měli o 15 % vyšší pravděpodobnost vzniku šedého zákalu.

- Znepokojující je také fakt, že není třeba užívat SSRI či SNRI po dlouhý čas, než se zákal může objevit. U účastníků studie stačily i pouhé dva roky.

- Jedna dobrá zpráva by ale přece jen byla: Po vysazení antidepresiv už zvýšené riziko rozvoje zákalu nepřetrvává.

- Vedle šedého zákalu, který lze operativně odstranit, mohou ale SSRI vést i k zelenému zákalu u osob, které k němu mají predispozice. A v takovém případě může tento potenciální vedlejší efekt antidepresiv vést k nevratnému poškození zraku. Do rizikové skupiny patří vedle pacientů s již diagnostikovaným zákalem také kuřáci, osoby holdující alkoholu, senioři a diabetici.

Co nás tedy stále vede k tomu, že jsem ochotni pojídat tyto léky v neúměrném množství, když rizika a následky mohou být tak devastující?

Za prvé možná proto, že tato fakta se nám nikdo zatím nebyl ochoten sdělit a tak zůstáváme v blahé nevědomosti.

Za další proto, že jsme masírováni požadavkem moderní doby, že v každém okamžiku musíme být výkonní, pozitivní, úspěšní, bez ohledu na to, že je v naší přirozenosti se sníženou náladou vyrovnávat s běžnými životními těžkostmi.

Zapomněli jsem na to, že smutek a úzkost jsou často zcela fyziologické psychické reakce na události, které prožíváme. A tak jsem dali úzkosti a smutku označení NEMOC. A NEMOC je přece potřeba LÉČIT. A jak jinak léčit než pomocí LÉKU?

Jednoduchá a zkázonosná zkratka moderní doby.

Antidepresiva ale NEJSOU LÉKY, KTERÉ LÉČÍ.

Jsou to pouze přípravky, které zmírňují psychické následky událostí a zážitků a jejich následné zpracování naší psychikou. Pokud léčit, tak princip našeho psychického zpracování událostí. Ale na to léky nejsou. Na to jsou otázky odpovědi, které se musíme naučit zodpovědět.

Lada (Ne, 4. 8. 2019 - 20:08)

Neco na tom bude, man v mozku gliovy loziska atd

pavla (Út, 8. 10. 2013 - 12:10)

pohled na antidepresiva z jiné strany

http://www.albert-sd.cz/o-nebezpeci-uzivani-antidepresiv/

sama používám tryptofan, je bez vedlejších účinků a řeší nejen deprese

To jo (Út, 8. 10. 2013 - 12:10)

Martino, tak teď už máš doufám jasno.
Pampelišku pravou nezavrhuj, ta tady už nějakou dobu radí myslím celkem dobře a upřímně....I KDYŽ HOVADINY,ALE MY JSME TAKOVÉ OVCE,ŽE SI TO RÁDY PŘEČTEME A POSTĚŽUJEME ROZHODNĚ NEHODLÁME NA SVÉ "PROGRESIVNÍ LÉČBĚ" NIC MĚNIT..NEJEN,ŽE SI SKVĚLE POKECÁME ALE I POCHUTNÁME,TAKOVÉ AD V PRAVÝ ČAS PROLOŽENÉ NĚJAKÝM BENZÁKEM JE OPRAVDU DELIKATES A O EUFORII PO PROŽITÉ TRÝZNI PAK POKECAT,TO MŮŽE POCHOPIT JEN SPRÁVNÝ "DEPKAŘ" A PROTO NEJSME CVOCI ZBAVOVAT SE TAKOVÉ LAHODY!!!

Šárí (ta pravá) (Út, 8. 10. 2013 - 12:10)

... Martino, tak teď už máš doufám jasno.
Pampelišku pravou nezavrhuj, ta tady už nějakou dobu radí myslím celkem dobře a upřímně.

Šári (Út, 8. 10. 2013 - 11:10)

Pampelisko je mi zle z toho...Martino, Pampeliška ten děsný příspěvek nepsala. To píše takový legrační občan, který se tu občas vyskytne a cpe do diskusí své nesmyslné vývody o parazitech..ALE NEMÁ ŠANCI,PROTOŽE ZAPOMÍNÁ ŽE MY POSLOUCHÁME DALEKO VÝŽIVNĚJŠÍ HOVADINY A NESMYSLY LÉTA OD SVÝCH "CVOKAŘŮ" A NAVÍC NÁM AD SKVĚLE NEJEN CHUTNAJÍ ALE I PROSPÍVAJÍ NA FIGURU!!! A CO JE HLAVNÍ,JSOU ZADARMO...NO NEBERTE TO ?!?! :-((

Šárí (Út, 8. 10. 2013 - 11:10)

Pampelisko je mi zle z toho...Martino, Pampeliška ten děsný příspěvek nepsala. To píše takový legrační občan, který se tu občas vyskytne a cpe do diskusí své nesmyslné vývody o parazitech.

.. (Út, 8. 10. 2013 - 11:10)

Pampelisko je mi zle z toho...7.10.2013 19:53 - Šárka
Martino01, to děláš moc dobře, že chodíš ještě na psychoterapii. Je to moc dobrá záležitost, bohužel málokdo na ní tady v Čechách má,A POJIŠŤ..VYPRÁVĚNÍ POHÁDEK TO NECHCE HRADIT,PROTOŽE KECÁNÍM SE JEŠTĚ NIKDO NEVYLÉČIL ale pokavad to jde tak je moc dobře docházet a "vrtat" se v sobě.VŽDYCKY JE DOBRÉ KDYŽ SE V TOBĚ VRTÁ I NĚJAKÝ "VRTÁK" KTERÝ O TOM NEMÁ ŠAJNA ALE RÁD SE NA TVÉ BLBOSTI I CHOROBÁCH PŘIŽIVUJE!!!! Držím palce, ono se to zlomí, většinou to přijde náhle, je líp, dobře, pak může přijít zlom, pár dní blbě a zase zpět, výkyvy jsou proces uzdravování.OVŠEM NEJDE O UZDRAVENÍ...JE TO POUZE DOČASNÉ "LÉČENÍ" NA TO SI DEJ BACHA,AŽ SE TO BUDE VRACET Z TOHO JSOU PACOŠI DOST ŠPATNÍ!!!! :-((( Držím palce.

Reklama

Přidat komentář