Tzv. syndrom esemeskového krku je závažnou zdravotní hrozbou pro současnou společnost. Jedná se o bolest postihující lidi, kteří neustále používají svá elektronická zařízení.
Pořady o medicíně vysílané v televizi, teleshopping, rozhovory s robotem či dokonce šamanské praktiky. To je jen mála ukázka toho, co si Češi obvykle spojují s pojmem „telemedicína“. Výsledky vyplynuly z průzkumu realizovaného na jaře agenturou Ipsos pro zdravotnickou skupinu EUC.
Zčátek nového roku bere spousta lidí jako příležitost k zásadním změnám v životě, nejčastěji si přejeme žít zdravěji. Jak to ale udělat, aby nám odhodlání vydrželo déle než první lednový týden? Řešením může být, zkusit namísto jedné velké změny zařadit do života několik drobných kroků, díky kterým se budeme cítit líp, a zároveň nás jejich dodržování nebude stát velké úsilí.
Nachlazení, rýma, kašel, bolesti v krku či viróza se v zimě vyhýbá jen málokomu. Oproti létu do našeho organismu pronikne trojnásobek virů, které v případě oslabené imunity rychle rozpoutají nemoc. Boj s „bacily“ často zvládnete i bez lékařů, a dokonce i bez běžných léků, které někdy přirozené procesy léčby brzdí.
Co dělat, když najednou zjistíme, že předměty vidíme zkresleně, pokřiveně, že naše vidění je jaksi „zmuchlané“? Tento signál bychom rozhodně neměli brát na lehkou váhu. Může se totiž jednat o jeden z varovných příznaků vážného onemocnění sítnice – epiretinální membránu (ERM). V raném stádiu ji odhalí jen odborné vyšetření.
Koupání v ledové vodě si oblíbilo mnoho lidí napříč všemi věkovými skupinami, a v zimě tak často vidíme u rybníků i řek velké skupinky lidí. Pomáhá ale opravdu otužování ve studené vodě  našemu zdraví a je vhodné pro každého?
Léčba naplánovaná na základě vyhodnocení tisíců podobných případů. operace na dálku pomocí robotů, transplantování geneticky upravených orgánů i využití 3D tisku – to jsou reálné vize, čeho se v medicíně můžeme dočkat v příštích desetiletích. Současná situace ale také mění podobu lékařských služeb – roste zejména využití telemedicíny.
V Evropě zemře každým rokem 33 000 lidí v důsledku infekce způsobené bakterií, která je odolná na antibiotika. Aby byla antibiotika stále účinná, musíme se vůči nim chovat zodpovědně. Často se ale bohužel nevyhneme omylům. A právě na ně jsme se zeptali doc. MUDr. Heleny Žemličkové, Ph.D., vedoucí Národní referenční laboratoře pro antibiotika. Zároveň jsme využili data z výzkumu agentury Engage Hill a REMMARK z července 2021.

Stránky