Zakrytím obličeje se člověk může vystavit riziku nachlazení. Stává se to proto, že při každém výdechu uvolňuje lidské tělo proud teplého vzduchu, ve kterém jsou přítomny mikroskopické kapičky vody nebo slin. Tyto kapičky zadržené v roušce za mrazů rychle krystalizují. Dýchání přes ledovou vrstvu může způsobit nachlazení a další onemocnění respiračního traktu.
4. října 2020  tři profesoři z prestižních amerických univerzit, epidemiologové a specialisté na infekční choroby sepsali v Great Barringtonu v USA prohlášení, jak by podle nich mělo být postupováno, aby boj proti nemoci Covid 19 páchal co nejméně škod na ekonomice, fyzickém i psychickém zdraví obyvatelstva. Prohlášení se nazývá Great Barrington Declaration.
Studie s názvem Vliv pandemie covid-19 na spánkovou medicínu v České republice a na Slovensku prokázala, že se na jaře kvůli viru neuskutečnilo 1 900 nočních monitorací spánku, při nichž lékaři hledají, zda a jakou poruchou spánku pacient trpí. A navíc neproběhlo 1 000 léčebných procesů, při kterých lékaři pacientům nastavují vhodný režim, aby odstranili dechové zástavy (tzv. apnoe) a udrželi dýchací cesty průchozí (titrací terapie přetlakovým dýcháním).

Stránky