Vyživovací sonda pro příjem umělé stravy

Vyživovací sondu do žaludku může mít pacient i mnoho měsíců a může s ní vést normální život. Může také normálně jíst, sondou dostává umělou stravu jako nutriční doplněk. V rozhovoru s ČTK to řekl předseda České gastroenterologické společnosti Ondřej Urban, který působí ve Fakultní nemocnici v Olomouci. Příčin, proč ji pacient potřebuje zavést, může být mnoho.

 

Vyživovací sonda je podle Urbana asi dvaceticentimetrová plastová trubička, která se zavádí endoskopicky přes stěnu břišní. Pomáhá pacientům, kteří nesní takovou dávku potravy, jakou by potřebovali. Příčin, proč jí pacient méně, může být podle Urbana mnoho. "Často jsou to nemocní po cévní mozkové příhodě, kteří nemůžou polykat. Nemocní, kteří mají onemocnění jícnu, třeba i nádorové, pro které nemohou jíst," řekl. Zpravidla jde o pacienty, kteří potřebují přijímat doplňkovou výživu po delší dobu, tedy několik týdnů až měsíců.

Na dotaz, zda se vyživovací sonda používá i u pacientů s cirhózou jater, lékař řekl: "Určitě jaterní cirhóza může vést k poruše výživy toho nemocného a může to být indikace k zavedení této sondy. Ale neléčí to tu chorobu, jen poruchu výživy, kterou v rámci té jaterní poruchy může mít."

Vyživovací sondu mohou mít pacienti podle Urbana zavedenou mnoho měsíců, použití po dobu let je vzácnější. Životnost sondy je totiž podle lékaře velmi dlouhá, pokud se použitý materiál poničí, je možné jej jednoduše vyměnit. "Samozřejmě s tím může vést normální život a je velká výhoda, že si to může sám obsluhovat," poznamenal Urban. Pacient se sondou může normálně jíst a jako nutriční doplněk dostává přes sondu speciální roztok umělé stravy. Podle lékaře to může být třeba jeden nebo dva decilitry umělé stravy každé čtyři hodiny. "To posiluje jeho výživu nad rámec toho, co sní ústy," doplnil.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama