Reklama

Přírodní pomoc při svědivé vyrážce

Pod pojmem vyrážky se běžně rozumí vznik červených pupínků po těle. Jejich příčinou může být řada faktorů od alergenů, vnitřních onemocnění až po infekce. V našem článku se zaměříme na to, jak přírodními prostředky ošetřit běžné vyrážky a zvláště ty, které jsou vyvolány alergiemi.

Pamatujte na to, že použití přírodních prostředků je vždy bezpečnější terapie jako tělová mléka, steroidní masti nebo antihistaminikum. Přírodní prostředek by měl proto být první volbou.

Alergické vyrážky se dělí do dvou kategorií:

1. Kožní alergie vznikají tehdy, když pokožka přichází do přímého kontaktu s alergenem.

2. Systémové alergie se objeví, když alergen zkonzumujete ve stravě. Tyto mohou být více závažné a je těžší i jejich diagnostika.

Reklama

Nejčastějšími potravinovými alergeny bývají vajíčka, mléko, mořské živočichy, sója, pšenice, ořechy a arašídy.

Kožní vyrážky jsou buď lokalizované nebo rozšířené po celém těle.

Mohou svědit, píchat, bolet, otékat nebo se kolem nich tvořit puchýře. Je také možné, že kromě typického zarudnutí nezpůsobují žádné jiné projevy.

Některé vyrážky zmizí zanedlouho poté, co je odstraněn alergen. Jiné vyžadují léčbu.

5 domácích receptů na vyrážky
Pokud se u vás vyskytnou vyrážky, které vyžadují léčbu, zkuste na ně použít některé z následujících přírodních prostředků.

1. Naneste na vyrážky olivový nebo kokosový olej. Kokosový olej s kaprylovou kyselinou má protiplísňové a protikvasinkové účinky.

2. Použijte mix oleje z tresčích jater a vitamínu E (vymačknutí kapsličky s přírodním vitamínem E). Jde o velmi účinný prostředek. Někdy ke zklidnění kůže postačí i samotný vitamín E.

3. Dopřejte si lázeň s ovesnými vločkami. Je to jedna z nejlepších terapií proti vyrážkám a svědění pokožky. Nasypte jeden pohár syrových ovesných vloček do vany a ponořte se do koupele.

4. Surový jablečný ocet se syrovým medem jsou také velmi efektivní při likvidování různých typů kožních alergií. Užijte přímo jednu polévkovou lžíci jablečného octa a medu 3krát denně nebo jejich rozmixujte ve sklenici vody. Med by měl být nefiltrovaný a tepelně neupravený. Nejlepší je lokální med.

5. Dalším dobrým receptem na vyrážky je jedna polévková lžíce pomletého máku rozmixovaná s jednou čajovou lžičkou vody a jednou čajovou lžičkou čerstvě vymačkané limetkové nebo citrónové šťávy. Pastu aplikujte na vyrážky.

Vyrážky též často souvisí s oslabenými játry.
Příčinou některých typů vyrážek bývá i toxicita jater, protoj e přínosné provést jejich pročištění.
Bylinky vhodné k detoxikaci jater jsou ostropestřec mariánský, pampeliška a kurkuma.

Zdroj: Natural Remedies for Rashes

Reklama

Komentáře

V článku (Po, 2. 2. 2015 - 15:02)
doporučovaný med je rovněž silný alergen.
Luky (Čt, 16. 8. 2018 - 10:08)
Ahoj, na blogu mame velice uzitecny a poucny clanek o alergii na slunce - tzv. slunecnem ekzemu.. Sepsali jsme par tipu, jak se pred projevy branit a uzit si leto bez podrazdeni... Clanek zde - https://www.slimming.cz/alergie-na-slunce/
Reklama