Reklama

Po operaci kloubů je nutná intenzivní rehabilitace

Až 12 662 pacientů muselo za posledních deset let navštívit nemocnice za účelem revizní operace umělých kloubů. Mezi hlavní příčiny, proč chirurgové již implantované klouby musí opětovně měnit, patří uvolnění kloubních komponent a infekční komplikace. Zdravotní pojišťovny tyto opakované zákroky stály 1,1 miliardy korun.

Vyplývá to ze statistik Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR. Ušetřit finanční prostředky mohou moderní rehabilitační metody, které napomáhají delší životnosti endoprotéz. 

Aby pacient snížil riziko revizní operace kloubů, je nutná včasná a bezodkladně zahájená rehabilitace. Ta musí být intenzivní a odborně řízená. Zároveň je nutné, aby pacient svému stavu přizpůsobil také každodenní život po rehabilitaci. Je potřeba se vyhýbat rizikovým aktivitám, jako jsou například jízda na koni nebo sjezdové lyžování. Naopak vhodné jsou chůze, plavání nebo jízda na kole v takovém terénu, kde nehrozí riziko nekontrolovatelného pádu. Důležitá je také správná životospráva. 

Osvědčeným trendem rehabilitační léčby je časná komplexní péče, která probíhá v lázních formou přímého překladu „z lůžka na lůžko“. U nás jí poprvé zavedli v Darkově. V praxi to znamená, že pacient je z nemocnice přepraven přímo do lázeňského střediska. 

„Před 30 lety jsme na odborné frontě podstupovali veliké boje s novým pojetím rehabilitace. Podle ní je pacient přímo z nemocnice přemístěn na lázeňské lůžko. Konzervativní postupy nechávaly pacienta dlouho v klidovém režimu. To, co dnes zvládneme za 6 týdnů, tenkrát trvalo 6 měsíců a s horšími výsledky. Výsledkem nového přístupu je nejen úleva pro operované, ale i obrovské úspory ve zdravotnictví. Za posledních 10 let se nám podařilo úspěšně zrehabilitovat téměř 20 000 pacientů,“ komentuje rehabilitační program MUDr. Mikula.

Reklama

 

Reklama

Komentáře

Reklama