Reklama

Otestujte si zdarma své ledviny

Nepatříte k 10 % Čechů s nemocnými ledvinami? Otestujte se v září zdarma a za pár minut na bezpůatných test pointech.

Většina lidí má ve svém okolí někoho, kdo trpí chronickým onemocněním ledvin – postihuje totiž každého desátého Čecha, ale mnozí o své nemoci nevědí. Pokud není včas léčena, může vést k nevratnému selhání funkce ledvin, které vyžaduje doživotní dialýzu nebo transplantaci. Většinou je však možné stanovit diagnózu v počátečních stádiích, a to jednoduchým laboratorním vyšetřením moči a krve v rámci preventivních prohlídek u praktického lékaře. Orientační vyšetření, které upozorní na zvýšené riziko, nabídnou bezplatné test pointy ve dnech 14. – 15. 9. (Olomouc) a 25. – 27. 9. (Praha). Každý, komu není lhostejné vlastní zdraví, se může přijít přesvědčit, že vyšetření je bezbolestné a rychlé. 

 

„Chronické onemocnění ledvin vzniká většinou civilizačními vlivy, mezi nimiž vede vysoký krevní tlak a diabetes. Přibližně u 60 % pacientů je diagnostikováno ve 4. či 5. stádiu, které již znamená selhání funkce ledvin. Na vině je často vynechávání pravidelných preventivních prohlídek. Tyto prohlídky vykonávají u pacientů v riziku praktičtí lékaři,“ vysvětluje Prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., Přednosta Transplantcentra, Přednosta Kliniky nefrologie a Vedoucí Transplantační laboratoře (IKEM) a předseda České nefrologické společnosti, která spolu s Ministerstvem zdravotnictví ČR převzala nad akcí záštitu. 

 

Reklama

Kde a kdy? 

 

14. 9. 2023, 10:00 – 16:00, Olomouc – Galerie Šantovka (Polská 1)

15. 9. 2023, 10:00 – 16:00, Olomouc – OC City Olomouc (Pražská 255/41)

25. – 26. 9. 2023, 10:00 – 16:00, Praha – OC Nový Smíchov (Plzeňská 8)

27. 9. 2023, 10:00 – 16:00, Praha – OC DBK Budějovická (Budějovická 1667/64)

 

Jak probíhá vyšetření?

 

V test pointu strávíte pouze několik minut. Zdravotník vám změří krevní tlak a odebere drobnou kapku krve z vašeho prstu. Přístrojový analyzátor pak během chvíle vyhodnotí, jaké jsou ve vzorku vaší krve hodnoty kreatininu a glykémie. Všechny naměřené hodnoty posoudí přítomný lékař. Buď vám sdělí, že je vaše riziko chronického onemocnění ledvin nízké, nebo doporučí další podrobnější vyšetření a úpravu životního stylu, jídelníčku a pitného režimu. 

 

Účelem akce je podpora prevence a osvěta široké veřejnosti v oblasti chronického onemocnění ledvin. Organizátorem akce je společnost AstraZeneca Czech Republic s.r.o., odbornými garanty Institut klinické a experimentální medicíny a Fakultní nemocnice Olomouc. Akce se koná pod záštitou Ministerstva zdravotnictví České republiky, České nefrologické společnosti a Sdružení praktických lékařů ČR. 

Reklama

Komentáře

Reklama