Reklama

Lékař nebo léčitel ?

Když jsem byl malý chlapec, tak deseti nebo jedenáctiletý, dostaly se mi do ruky dvě knížky od věhlasného českého psychotronika a experimentátora Břetislava Kafky - Člověk zítřka a Nové základy experimentální psychologie. To, co jsem si v nich přečetl, mne ovlivnilo na celý život.

Bylo to něco úplně jiného, než co do nás hustili ve škole. Mnohému z toho jsem tehdy napoprvé asi neporozuměl, ale jedno jsem pochopil, že síla myšlenky a vůle je téměř neomezená, že mnohé z toho, co nedokážeme poznat našimi smysly, čeho se nelze dotknout, přesto existuje. Zkrátka pravý opak materialistického, tehdy v padesátých letech jediného na školách povoleného učení o přístupu k životu. Pravda, o nekonečných možnostech člověka jsme se také učili, ale stylem "poručíme větru dešti" a že "v roce 2000 už budeme běžně létat raketami do vesmíru a trávit dovolenou na Měsíci, protože v celosvětovém komunismu to bude samozřejmostí."

Dnes žijeme znovu v kapitalismu, což také žádná sláva není, ale duchovní literatura, knihy o astrologii, numerologii, józe, Reiki a třeba i o auře, o níž už před druhou světovou válkou pan Břetislav Kafka psal, jsou běžně k sehnání. A samozřejmé také knihy o léčitelství nebo alternativní medicíně.

Když jsem dostal nabídku, napsat knihu o léčitelích nebo zpočátku spíše adresář léčitelů, potěšilo mne to, protože prostě léčitelům a alternativním metodám medicíny fandím. S několika léčiteli jsem jako novinář dělal rozhovory, s několika dalšími jsem se jen tak setkal a hovořil s nimi. Naštěstí jsem doposud nebyl nijak vážně nemocný, takže osobních zkušeností s účinností léčby léčitele mnoho nemám. Jedno však vím, že mezi tou spoustou léčitelů (uvádí se na 30 000 v ČR), kteří své "zázračné" schopnosti náhle po listopadu 1989 v sobě objevili, je bohužel dost takových, kterým jde pouze o zisk.

Není to ani pozůstatek pokusu o komunistický režim, jak se dnes s oblibou říká, ani výdobytek kapitalismu, pro který je zisk přímo "posvátnou krávou", ale pouhý stále zůstávající rys naší povahy. Podvodnicí, kteří mají profesně naplňovat čímsi prospěšným druhé, ale jde jim hlavně o plnost svého koryta, jsou mezi politiky, právníky, vůdci náboženských sekt, obchodníky, bohužel i lékaři a samozřejmě i mezi léčiteli. Že o lékařovi se nehodí říci podvodník? Skutečnost, že léčitelovi může stačit třeba jen rychlokurz nějaké alternativní léčebné metody, či jen pouhé prohlášení, že vidí do člověka a z rukou mu sálá vše uzdravující energie, zatímco lékař musí absolvovat roky náročného studia, není až tak podstatná. Jde totiž o poctivost, která je opakem podvodu.

Reklama

Diplomovaný lékař, kterému více než o zdraví člověka jde o to, aby získal, co nejvíce bodů, podle kterých je placen (nutno dodat, že ve státním sektoru stále velmi mizerně), a tudíž odbývá rychle jednoho pacienta za druhým, bez toho, aby jeho hlavním zájmem byla snaha člověku pomoc, je stejným podvodníkem jako léčitel předstírající zázračnou schopnost. Otázkou je, zda podvodníkem není i takový lékař, který sice poctivě pacienta vyšetří, předepíše mu léky, zjistí, že mu nepomáhají a nepomohou ani další medikamenty a klasické postupy, a on se vůbec nepokusí o hledání jiných možností. Třeba právě v alternativní medicíně, o níž dobře ví, dokonce i slyšel o případech, kdy takto bylo pacientovi pomoženo, a přesto zarytě setrvává na svém stanovisku, že jediná správná je klasická medicína a všichni léčitelé jsou šarlatáni.

Je to jenom tupost, která vylučuje možnost pomoci jinak, nebo lhostejnost vůči člověku, který trpí? Není to vlastně podvod, tvrdit, že jiná pomoc neexistuje, když o ní slyší a nepřesvědčí se o tom? Nejde spíš o to, že by takový lékař jednoduše neunesl, kdyby se ukázalo a potvrdilo, že existuje možnost vyléčení způsobem jiným, než jakému se musel roky náročného studia sám učit? Nebojí se prostě konkurence? Nebylo by to nic nového pod sluncem.

Zdroj: Petr Petříček - Adresář lidových léčitelů v České republice, nakl. Michal Zítko - Otakar II.

Reklama

Komentáře

léčitel (Po, 4. 9. 2006 - 08:09)
Rejki musím na tento spúsob léčení upozonit
může se při léčení objevit shizofrénie!
Bedula (St, 1. 11. 2006 - 12:11)
Strašně by jsem chtěla vědět,zda pán lečitel má opravdu takové výsledky.Vždyt je tolik lidí co umira a schání,kde co,tak proč by se neobrátili na vás?
EL (St, 22. 11. 2006 - 19:11)
Clanek je neskutecne tendencni. Rozdil mezi lekarem a lecitelem je zcela zasadni. Jednak skutecne to studium,ktere autor odmavne jako nepodstatne (jake ma asi on?). Jednak odpovednost,kterou lekar ma,ale lecitel nikoliv. Neochota lecitelu vest jakoukoliv dokumentaci,jakkoliv sve uspesne i neuspesne pripady necim dolozit atd. je uz dost znama. Uprimne receno potkat lecitele, ktery neco opravdu umi, je spise zazrak. A sami lecitele nejsou schopni a ani ochotni nijak ze sveho stredu zcela jasne podvodniky ( muj odhad je tak 90 procent nejmene) separovat.
Pan lecitel Pacan cpe svoji nabidku, vsude kam muze. Asi to takova slava nebude, pokud by totiz byl tak dobry, tak si to lide jiz davno reknou a stoji pred jeho dverma dlouhou frontu.
A o tom to prave je, kazdy muze rict, umim lecit, umim predavat jakousi energii, vidim to a to, a zacit ryzovat penize. No a lekar to nastesti nemuze, musi mit kvalifikaci, existuje kontrola, existuje lekarska komora....a tech nekvalitnich lekaru zase tolik neni.Takze priste snad trochu blize realite, ano!!!
andrej (St, 22. 11. 2006 - 20:11)
El - uplne suhlasim...By ma zaujimalo, ako ten pan prisiel v strnastich rokoch k tym "schopnostiam"?? To ho osvietilo alebo co?? Ste sa jedneho dna zobudili a bolo to? Je podla mna nechutne zneuzivat doveru ludi, ktori maju rakovinu. Prilis takymto samozvancom neverte, lebo dopadnete tak, ze tie metastazy budete mat bez lekarskeho zasahu vsade a potom vam uz nepomoze nik, ani onkolog. Verte trochu aj lekarom. Netvrdim, ze to, co prevadzaju liecitelia, neucinkuje. Myslim si vsak, ze skor ide o placebo efekt, sugesciu a nie skutocne liecenie, ako si mnohi predstavuju. Tie rakovinove bunky predsa nezmiznu tym, ze niekto bude robit nad postihnutym miestom cary mary...Nech uda dotycny pan statistiku, kolko ludi vyliecil a kolko nie...potom mozme porovnat...Ale zas potom by sa to uz horsie pocuvalo, vsak?
kity (St, 22. 11. 2006 - 20:11)
Trocha pokory by Vam nezaskodilo
andrej (St, 22. 11. 2006 - 21:11)
kity - nesranduj...O com hovoris??
andrej (St, 22. 11. 2006 - 21:11)
Nezda sa ti podozrive, ze ked ma take "uspechy" - ze sa o tom nikde nepise? Trocha logiky by to chcelo...Si zhana novych zakaznikov, je to biznismen
EL (Čt, 23. 11. 2006 - 12:11)
To Andrej
Lecitele nikdy nechteji delat nejake statistiky, vest dokumentaci, cokoliv.Pokud do toho nekdo stourne, zacnou vest takove ty reci Laska ( zasadne s velkym L :-))), Pokora, Dusevno,Dar,Energie, a tak. Ale nejaky dukaz - skutek utek.Smutny fakt.
novinukova2004… (Út, 6. 2. 2007 - 16:02)
Dobry den! jestli nevite o nekom kdo leci shizofreniji hypnozou? Mam nemocnou dceru.
Dekuji za odpoved na tuto adresu: novinukova2004"volny.cz
dělník (Pá, 21. 9. 2007 - 13:09)
no,tak na otázku zda lékař či léčitel je dle mého snadná odpověd´,v káždém případě lékař a léčitel pouze jako možný dopnlněk.To je ale můj názor,samozřejmě o něm jiné nepřesvědčuji.
Knížky od B.Kafky jsem četl také .
Ona myšlenka má velkou moc a to jak ta dobrá,stejně jako ta špatná.Holokaust a hrůza světové války také vznikla myšlenkou jednoho duševně chorého člověka.
Člověk je ale podvědomě nasměrován k Bohu.
A to je základní poselství knížek od Břetislava Kafky,takže není ani tak důležité znát psychologii a psychiatrii či co jiného,věřícímu člověku by mělo stačit když si zajde v kostele ke spovědi.
No a kdo do kostela nechodí a v Boha nevěří,potom musí mít zákonitě deprese ze stárnutí které nemusí jednou zvládnout,ale to je zase jenom můj názor,nechci být protivnej a vnucovat jej atheistům.
:-))
Mám však dojem,že p. Kafka jako jeden z největších Českých léčitelů by se mnou souhlasil.
Ono duchovno je v amatérských rukách nebezpečný jev,samo o sobě není špatné ,má k němu ale přístup Satan,proto jediná parapsychologie která je povolená a legální je jedině a pouze ta co je naservírovaná a podávaná v kostele.
A kdo nevěří,ten je na velmi snadné cestě do záhuby,znám lidi co holdují satanské bibli a spoustu z nich najednou spáchají sebevraždu.To samé platí o spiritualismu a pod.
Návštěvník (Čt, 18. 10. 2007 - 08:10)
existují lékaři kteří mají léčitelské schopnosti-tohle je ideální kombinace,bohužel to musí tajit
Dělník (Pá, 7. 3. 2008 - 23:03)
však já také léčitele neodsuzuji a nechci je schazovat,znám jednoho,je to již ale velmi starý pán a ten byl vyloženě vyhlášený.Peníze nebral,proto to nebyl žádný šarlatán,jak ale vzal do ruky proutek,mohl pracovat i bez něj,přejížděl dlaní nad tím,co chtěl poznat,tak tedy ten jak vzal do ruky proutek ,tak Vám řekl o Vás i to,co jste nevěděla.Jistě,každý by mohl říci,že to může říci každý,ale on mě vždy pravdu.A co více,ta jeho pravda se vždy potvrdila .Mne také tak tou rukou přejížděl a jenom řekl,že srdce a plíce mám v pořádku,to hned věděl,že nekouřím ,ale jak se přiblížil ke krku,jenom se zeptal,zda mě za ním bolí.Já řekl že ne a on na to,že tedy bude.Samozřejmě,že měl pravdu.
Náš dům je postaven nad skalou,kde je podzemní voda,ta nám také vyvěrá ve sklepě a tak ten pramen musí být odváděn kanalizací,no to bylo veselo,když se z jara ucpala a tál sníh.Do rána bylo ve sklepě na 1,5 m vody.
On to hned poznal a přímo řekl,kde je nutné přestěhovat postel a jak a jakým směrem na ní ležet a pod.Ta voda v zemi prý vysílá nějaké zony,či co a těm je se třeba vyhnout.Takže já ty lidové léčitele samozřejmě neodsuzuji,přesto bych ale raději šel za lékařem než za léčitelem.Ale pokud je to v kombinaci jak říkáte,tím samozřejmě lépe.
. (Po, 18. 8. 2008 - 09:08)
Mirka:jsou dobří a špatní léčitelé,tak jako lékaři.Ti dobří léčitelé si berou slušné částky a dělají to opravdu s láskou a sami mají radost z toho,že lidem pomohli.Pak máš takové léčitelé,kteří jsou nadlidi a berou si horentní částky(koukni na léčitel Zapletal)a také dobrý léčitel si nikde nedělá reklamu,nezviditelňuje se,natož aby si udělal internetové stránky,oni si je totiž lidé najdou sami.
Markéta (Po, 18. 8. 2008 - 10:08)
Nevíte někdo o dobrém léčiteli v Jižních Čechách?
lucia (Čt, 10. 11. 2011 - 19:11)
ahoj
Lucka (Út, 31. 3. 2015 - 12:03)
Tak já se léčim sama s Energy a když je to vážnější vyrobim si Fenixovy slzy- konopný výtažek(pravý Vám neprodaj,musíte do Vídně pro rostlinky-recept na internetu growmart.cz nebo tak něco).Jo a ty léčitelé a bylinkáři jsou jenom balamutilové a zlodějíčcy co se nebojí skásnou člověka a říct že šance nebyla.Fakt jim to nevěřte upřímě a opravdově to nemyslí a ceny mají vysoký - výsledek nula.A lékaři si se závratěma nevěděli rady, tak jsme nasadili konopí a výsledek.Energy - alergie Regalen 13 měsíců, Gynex PMS 8 měsíců,kazivost zubů Renol 6 měsíců a odkyselit se.Někdo mi říkal,že hodně umírají na to co uměji Léčitelé a bylinkáři a mě se to potvrdilo.Raka Vám nevyléčej ani náhodou,protože Annonu forte a B17 Vám nedoporučej- zkoušela jsem si je.Raka máme v rodině.
Safírová (Pá, 11. 3. 2016 - 12:03)
Jeden je a druhej si vylýzancem ublížit nenechá, to je právo inteligentní slečny.A když blafe a nerozumí tomu, tak ať ho živý někdo jiný.S pozdravem ctěná slečna
Milan M. (Pá, 11. 3. 2016 - 13:03)
Jestliže se chcete zbavit nemoci, tak lékař. Jestliže se chcete zbavit peněz, tak léčitel.
Přesně (Pá, 11. 3. 2016 - 13:03)
Jestliže se chcete zbavit...vystihnuté.
Petr (Pá, 11. 3. 2016 - 14:03)
Není to jednoduché. Zabít Vás může jak léčitel tak lékař. Lékař má na to ale papír, a jeden druhého nepotopi. Neumetelove jsou v obou táborech. Něco chce nechat na lékaři, ale něco lépe a šetrněji vyléčí léčitel. Léčitel, ne podvodník. Řadu věcí si může vyléčit člověk sám, ovšem musí to studovat, ne na tydenim kurzu.
Pokud je třeba operace a není jiná možnost, není co řešit.
Petr (Pá, 11. 3. 2016 - 14:03)
Jestliže se chcete zbavit...Platí to i obráceně bohužel. Člověk pracuje celý život, platí si zdravotní pojištění, a platí často a doplácí nemalé peníze.
A léčba která člověku pomůže, není hrazena či povolena, protože je zdravotnictví nechutný byznys.
Petr (Pá, 11. 3. 2016 - 14:03)
Pokud něco pacientovi udělá lékař, většinou se řekne, nešlo nic dělat, udělalo se vše, i pokud to tak není. Jen výjimečně je potrestán. Pokud to udělá léčitel, řekne se: nemá vzdělání, je to podvodník, používá nestandardní metody. A je.
Marie (Pá, 11. 3. 2016 - 14:03)
Platí to i obráceně...Konkrétně která léčba?
Dalibor (Pá, 11. 3. 2016 - 16:03)
Jestliže se chcete zbavit...Pokud se chcetec léčit,tak lékař,
pokud se chcete uzdravit,tak léčitel,ale těch dobrých,u kterých toto heslo platí je opravdu málo.
Dalibore (Pá, 11. 3. 2016 - 17:03)
Pokud se chcetec léčit,tak...a znáte takového?
Dalibor (So, 12. 3. 2016 - 08:03)
Možná mám v životě štěstí a můžu zodpovědně říct,
že znám a ne jednoho.
Tak (So, 12. 3. 2016 - 08:03)
Možná mám v životě...proč ho tady nenapíšete? Spousta lidí by třeba potřebovala pomoct.Já jsem slyšela o panu Kloudovi z Heraltic,na něho je také velká chvála.
Dalibor (So, 12. 3. 2016 - 10:03)
Možná mám v životě...Třeba pan Deny od Olomouce,ale toho mikde na netu nenajdete,má pořád plno a reklamu na netu nepotřebuje,
mám rád i pana Havelku,ale toho každý nemusí.
Asi nejlepší léčitel,kterého znám je Radim Grebeníček s Uherského Hradiště,ten pracuje hlavně s duchovnem,v tom je opravdový mistr,který dokáže zcela změnit chod celé rodiny a blízkého okolí k lepšímu,
Taky jsem poznal,že mistři bojového umění jsou většinou velmi dobří léčitelé,ale toto každý nepochopí.
Reklama