Reklama

Kortikosteroidy pomáhají i škodí – je třeba to s nimi umět

Slovo „steroid“ si lidé spojí spíše s nafouklými svaly kulturistů a dopingem u sportovců. Kortikosteroidy jsou však v první řadě léky, které díky svému protizánětlivému účinku ročně ulevují stovkám tisíc pacientů s astmatem, revmatoidní artritidou či pomáhají při onkologické léčbě. Při jejich nasazení je však třeba myslet na další onemocnění pacientů, například když mají vysoký tlak, cukrovku nebo prodělali tuberkulózu.

Na Praktické konferenci pro praktické lékaře o tom bude mluvit přednostka Kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství FN Brno prof. MUDr. Hana Matějovská Kubešová, CSc.

Příznivé léčebné efekty kortikosteroidů doprovází bohužel další účinky, které vyplývají z jejich podstaty hormonů napomáhajících zvládání stresových situací. Zvyšují krevní tlak, zadržují tekutiny a soli a podobně,“ popisuje prof. Matějovská Kubešová. Když pacient bere kortikosteroidy krátce, objeví se tyto vedlejší účinky zřídka nebo jen přechodně. Hůře jsou na tom ti, kteří je musí brát dlouhodobě. Na vedlejší účinky by měli myslet lékaři pečující o pacienty s cukrovkou. Kortikosteroidy ovlivňují metabolismus cukrů, a zvyšují tak hodnoty cukru v krvi. Zároveň potlačují efekt léků na vysoký tlak. Mohou také zvýšit riziko rozvoje žaludečních vředů nebo vzestup hladiny cholesterolu v krvi,“ vysvětluje prof. Matějovská Kubešová.

Její slova potvrzuje i MUDr. Josef Štolfa, který má jako praktický lékař s léčbou kortikosteroidy dlouholeté zkušenosti. „Vzhledem k možným vedlejším účinkům je vždy vhodné, aby pacienti jejich projevům věnovali pozornost a neotáleli s jejich léčením. Vcelku obyčejné nemoci jako virózy nebo plísně mohou totiž mít mnohem rychlejší průběh,“ říká. Kortikoidy totiž potlačují imunitu, proto se používají pro léčbu autoimunitních chorob. Při dlouhodobém užívání jsou pacienti vystaveni většímu riziku infekcí. „Měli by se tak chovat jako při epidemiích – vyhýbat se pobytu v místech, jako jsou kina, divadla, čekárny zdravotnických zařízení. A vyhýbat se blízkému kontaktu s lidmi, kteří jsou akutně nemocní,“ varuje MUDr. Štolfa.

Lékaři často využívají kortikosteroidy pří léčbě kožních onemocnění. I zde ale dlouhodobé používání přináší rizika. Obrazem kožních změn při dlouhodobém podávání steroidů je pergamenová kůže, tedy tenká, většinou hnědě pigmentovaná, lesklá pokožka, která je mechanicky velmi zranitelná i při nepatrných podnětech,“ popisuje prof. Matějovská Kubešová. Jako prevenci by měli pacienti častěji promazávat kůži k udržení její výživy a pružnosti. Díky vývoji šetrnějších léčiv jsou již téměř bez vedlejších účinků například kortikosteroidy na léčbu astmatu.

Reklama

Jak dobře budou kortikosteroidy účinkovat, závisí také na dodržování pokynů lékaře. „Někteří více úzkostní nemocní, a zvláště pacienti s vysokoškolským vzděláním, mají po zjištění výčtu všech možných nežádoucích vedlejších účinků tendenci steroidy odmítat, což samozřejmě není řešení,“ dodává prof. Matějovská Kubešová. Klíčové je přínosy léčby pacientům vysvětlit a dohlížet na její správné plnění. V průběhu léčby by také lékaři měli u pacientů předcházet vedlejším účinkům například podáváním léků chránících žaludek, případně léků na ředění krve. Pacienti by také měli věnovat zvýšenou pozornost hodnotám krevního tlaku, diabetici pak hladině cukru v krvi a v případě problémů okamžitě kontaktovat svého lékaře.

Tisková zpráva

 

Reklama

Komentáře

Van (St, 22. 12. 2021 - 07:12)
A jedna paní taky povídala, že země je placatá, Ale nikoho to její mínění nezajímá .
Dolly (St, 22. 12. 2021 - 08:12)
Škodí
Jarka (St, 29. 12. 2021 - 10:12)
A co dostane člověk na vedlejší účinky po vakcíně? Osypání a otoky? Kortikoidy - prednizon.
děda75 (Čt, 6. 2. 2020 - 02:02)
Podivné je víc a víc, proč se nemoci neléčí odstraněním jejich příčin. Tedy zpravidla nápravou výživy. A jak přesně? Ono by se už dávno vědělo, kdyby se chtělo. A nemyslím si to sám, asi jsou nás už miliony. Takže tedy lavina léků na nežádoucí účinky předešlých léků. Až toto někdo nezávisle a spravedlivě posoudí, to bude ale malér! Už se prý něco podobného ve starém Římě odehrálo.
Reklama