Reklama

Jaké jsou možnosti přírodní terapie LICHEN SCLEROSUS?

Lichen sclerosus at atrophicus je poměrně vzácný stav charakterizovaný bílou, skvrnitou kůží, která je tenčí než obvykle. I když je možné, aby stav postihl kůži na libovolné části těla, nejčastěji postihuje vulvu ženy, předkožku muže nebo kůži okolo řitního otvoru. Někdy se nazývá LS nebo nemoc bílých skvrn.

Lichen sclerosus může postihnout oba pohlaví a může se vyskytovat u lidí v jakémkoli věku.

Nicméně po menopauze jsou ženy větším rizikem.

Fakta o Lichen Sclerosus 

Lichen sclerosus je poměrně vzácný stav, který se týká především genitálií a perianální oblasti obou pohlaví. Stav je nejčastější u starších žen, zejména těch, které prošly menopauzou. I když může postihnout muže a děti, je to velmi neobvyklé. Stav není nakažlivý. Existují různé symptomy lichen sclerosus, včetně malých bílých nebo lesklých skvrn na kůži. Tyto malé skvrny se mohou rozvíjet do větších plaků, které jsou tenčí a nažloutlé. Kůže se může snadno roztrhnout, může se vyskytnout krvácení, puchýře a svědění. Přesné příčiny stavu nejsou známy, ale může být způsoben problémy s hormony a hyperaktivnímaktivním imunitním systémem. Léze na horní části těla a pažích obvykle mizí bez potřeby léčby. Léze na genitáliích obvykle vyžadují léčbu, například masti a krémy s kortikosteroidy. Kůže, která byla jizvena kvůli lichen sclerosus, je náchylnější k rakovině kůže v budoucnosti.

Reklama

SYMPTOMY LICHEN SCLEROSUS 

V případech velmi mírného lichen sclerosus nemusí být žádné zřetelné symptomy nebo známky, že něco není v pořádku.

Nicméně ve vážnějších případech se objevuje řada symptomů, včetně následujících.

Svědění, které může být od mírného po těžké. Bolest a nepohodlí. Hladké bílé skvrny na kůži. Pomačkané skvrny na kůži. Krvácení, puchýře a v případě velmi vážných případů vředy. Kůže je náchylnější k roztrhání a modřinám. Bolestivý pohlavní styk.

CO JSOU PŘÍČINY? 

Přesné příčiny tohoto stavu nejsou plně známy. Víme, že není nakažlivý a nelze se nakazit od jedné osoby na druhou ani pohlavním stykem.

Může být způsoben nerovnováhou hormonů a hyperaktivní imunitní reakcí. Předchozí poškození kůže může také zvýšit šance na vývoj lichen sclerosus v dané oblasti.

Zatímco lichen sclerosus nejčastěji postihuje ženy po menopauze, může postihnout i muže a malé děti. U mužů a chlapců postihuje především předkožku.

LÉČBA LICHEN SCLEROSUS 

V případech mírného lichen sclerosus, zejména pokud nejsou postiženy genitální oblasti, nemusíte vlastně potřebovat léčbu  a onemocnění často se vyléčí samo.

Nicméně, pokud máte symptomy a lichen sclerosus se objeví na vulvě nebo penisu, váš lékař pravděpodobně doporučí léčbu.

Léčba je zaměřena na snížení svědění a nepohodlí, snížení rizika jizvení a zlepšení vzhledu kůže.

LÉČBA KORTIKOSTEROIDY 

Nejčastěji předepsanými léky pro lichen sclerosus jsou krémy a masti s kortikosteroidy. Obvykle se aplikují na postiženou oblast každý den na začátku léčby a poté se po několika týdnech snižuje frekvence na několikrát týdně. Prolongované užívání kortikosteroidů však může způsobit další poškození kůže a skutečně ji ztenčit.

DOMÁCÍ LÉČEBNÉ PROSTŘEDKY PRO LICHEN SCLEROSUS 

Protože mnozí lidé nereagují dobře na léčbu kortikosteroidy a existuje riziko nežádoucích vedlejších účinků, mnozí lidé volí alternativní, přírodní domácí léčbu.

Domácí léčebné metody se zaměřují na změny stravy a další domácí léčbu k úlevě od svědění a k uklidnění nepohodlí. Bohužel neexistují vědecké důkazy o tom, že následující léčebné metody mohou specificky fungovat pro lichen sclerosus.

Nicméně mnoho z těchto léčebných prostředků bylo vyzkoušeno a ověřeno a bylo účinné pro mnoho symptomů tohoto stavu, včetně svědění a podráždění. Mohou také pomoci udržet kůži čistou a snížit riziko infekce.

Esenciální oleje, jablečný ocet a ricinový olej jsou všechny populární možnosti, které mnoho lidí považuje za velmi účinné. Níže jsou uvedeny některé z nejlepších a nejoblíbenějších domácích léčebných prostředků, které můžete vyzkoušet doma.

Pokud chcete vyzkoušet domácí léčebný prostředek, snažte se být trpěliví, protože může trvat nějaký čas a několik pokusů, než najdete nejlepší léčbu pro svou vlastní kůži.

JABLEČNÝ OCET Mnoho lidí trpících lichen sclerosus zažilo velký úspěch s jablečným octem. Nenechte se zmást s obyčejným stolním octem. Kvalitní jablečný ocet obsahuje bohatou škálu živin a antibakteriální vlastnosti, což ho činí ideálním k řešení různých kožních problémů. Můžete pít několik lžiček jablečného octa každý den pro obecné zdravotní účely. K léčbě lichen sclerosus jednoduše navlhčete bavlněnou kuličku octem a jemně ji aplikujte na postiženou oblast těla několikrát denně. Buďte opatrní a zkuste nejprve velmi malé množství, abyste zajistili, že nezpůsobí pálení.

RICINOVÝ OLEJ Ricinový olej je plný látek, které mohou mít velmi příznivý účinek na vaše symptomy. Mnozí trpící ho považují za vynikající a uklidňující prostředek. Je také levný a snadno dostupný, což ho činí atraktivní možností. Pro dosažení nejlepších výsledků z ricinového oleje postupujte podle těchto jednoduchých pokynů. Smíchejte 3 nebo 4 lžíce ricinového oleje s několika kapkami levandulového esenciálního oleje a uložte směs do sklenice. Až směs získá konzistenci pasty, je připravena k použití. Aplikujte ji na postižené oblasti denně a měli byste začít pociťovat úlevu od svědění a také by vám měla pomoci léčit vředy.

LEVANDULOVÝ ESENCIÁLNÍ OLEJ Levandule je pravděpodobně nejoblíbenějším esenciálním olejem. Má širokou škálu léčebných účinků a je známý tím, že je jedním z nejšetrnějších olejů pro citlivou kůži. Levandulový olej můžete aplikovat neředěný, ale pravděpodobně je lepší ho zředit s nosným olejem, jako je panenský kokosový olej, předtím než ho aplikujete. Podle lidí, kteří tento prostředek použili, může mít velmi dramatický účinek v krátkém čase. Aplikace levandulového esenciálního oleje by měla pomoci zastavit jakékoli pálení a svědění, které můžete zažívat. Pokud chcete vyzkoušet domácí léčebný prostředek, snažte se být trpěliví, protože může trvat nějaký čas a několik pokusů, než najdete nejlepší léčbu pro svou vlastní kůži.

ALOE VERA Aloe vera je dobře známa pro své mnoho přínosy pro pleť, a lišejník skleróza není výjimkou. Ujistěte se, že máte čistý gel z Aloe vera s minimálně 98 % obsahu, a můžete ho aplikovat na genitálie k úlevě od svých symptomů. Jednoduše naneste přibližně 1/8 lžičky gelu na postiženou oblast kůže několikrát denně a zažijte vítanou úlevu a udržujte svědění v šachu.

JEDLÁ SODA Jedlá soda může také pomoci zmírnit bolest a svědění spojené s tímto onemocněním. Můžete jednoduše přidat lžíci do své vany a jen se v ní namočit. Nebo dejte lžíci do sklenice s přibližně třetinou šálku čisté vody. Sedněte si na záchod a pak nalijte roztok přímo na genitální oblast. Použijte jedlou sodu bez hliníku.

KOKOSOVÝ OLEJ Kvalitní extra panenský kokosový olej byl pro mnoho trpících lišejníkem sklerózy zdrojem úlevy. Může poskytnout uklidňující úlevu od svědění a pálení, které zažíváte. Může být také používán společně s kortikosteroidní léčbou tím, že působí jako bariéra a umožňuje vám tenkou vrstvu kortikosteroidního krému rovnoměrně rozetřít.

MAGNÉZIUM Studie, včetně této z roku 2010, ukázaly, že nedostatek magnézia může být spojen s chronickým zánětlivým stresem. Podle nedávných odhadů nedostatečně konzumuje dostatek magnézia asi 60 % dospělých v USA, což může vést k řadě zdravotních problémů. Jedním z benefitů magnézia je jeho protizánětlivá schopnost, což ho činí potenciálním prostředkem pro lidi trpící lichen sclerosus. Pokud nedostáváte dostatek magnézia z potravy, je k dispozici v doplňkové formě. Ujistěte se, že si pečlivě přečtete štítky, abyste zajistili, že užíváte nejvhodnější dávku.

ZMĚNY V STRAVOVÁNÍ Lichen sklerosus může být spojen s tím, co jíte, takže pečlivé sledování vaší stravy může být klíčové. Jednou z nejlepších diet, kterou můžete dodržovat pro kontrolu svých symptomů, je protikvasiková dieta, probiotika jsou také užitečná.

Mnoho těch, kteří trpí tímto onemocněním, trpí také kvasinkovými infekcemi a candidózou, takže protikvasinková dieta a komplexní protikvasinková terapie má smysl.

Zkuste jíst zdravé, přírodní produkty a přidejte hodně kvašených potravin, jako jsou kefír, kysané zelí a kvalitní jogurt s probiotickými bakteriemi bez cukru. Pravidelné doplňky s probiotiky také mohou hrát pozitivní roli při eliminaci kvasinkových infekcí.

MK

Reklama

Komentáře

Reklama