Ekzémy a dermatologická léčba

Ekzém neboli dermatitida je neinfekční zánět pokožky, je to tedy velmi široký pojem. Obvykle se dělí ekzémy na ty, které jsou spojeny s poruchou imunitní (atopický ekzém a jehopodjednotky, kontaktně alergický ekzém), a na ty, kde se zapojení imunitního systému nepředpokládá (seboroický ekzém, varikózní ekzém, kontaktní iritační ekzém). Nejčastější je ekzém atopický.

 

Má na ekzémy vliv strava a vnější prostředí?

Strava a vnější prostředí se uplatňují zejména u ekzému atopického, a to ve smyslu možného zhoršování stávajícího stavu nebo jeho vzplanutí, ale nespecificky – neboť atopický ekzém je vloha, která se dědí. Vnější prostředí, resp. přítomnost alergenů nebo dráždivých látek v prostředí jsou předpokladem možnosti vzniku kontaktního ekzému alergického i iritačního. V prvním případě jsou nejčastějšími alergeny kovy, látky z pracovního prostředí, léky, kosmetické prostředky (kontaktní alergický ekzém po aplikaci barvy na vlasy), v druhém případě to jsou různé látky chemické, fyzikální či biologické povahy, které jsou v kontaktu s kůží po dostatečně dlouhou dobu nebo v dostatečně vysoké koncentraci (např. plenková dermatitida).

Jakou nabízí léčbu Dermatologie prof. Hercogové – Klinika preventivní dermatologie?

K léčbě ekzému přistupujeme po stanovení jeho typu. K diagnostice kontaktního ekzému je nejprve nutné provést tzv. epikutánní kožní testy a odhalit alergen, který reakci působí. Potom léčba spočívá ve vyvarování se kontaktu s látkou, která ekzém způsobila. Místně se používají zevní léky s kortikoidy, promazávání kůže. V případě atopického ekzému je lékem volby využití tzv. inhibitorů kalcineurinu – jsou to místní léky takrolimus a pimekrolimus, které jsou podobně účinné jako kortikoidy, ale nemajínežádoucí vedlejší účinky kortikoidů (nepůsobí nevratné ztenčení kůže).

Otázky zodpovídala Prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc., MHA, zakladatelka a přednostka Dermatologie prof. Hercogové – Kliniky preventivní dermatologie www.klinikadermatologie.cz

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Jana
    Jana (anonym)

    Jediné, co mi na atopický exém pomohlo, byla homeopatie, ta zabrala téměř ihned po nasazení homeopatického léku.A pak, že je homeopatie k ničemu......

    Lis 13, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama