Reklama

Bolesti zad - jejich příčiny a léčba.

Téměř každý z nás je už zažil. Kazí nám radost z hezkého dne, starostem přidávají na váze, znepříjemňují náš život. Připoutávají nás často na lůžko a poslušně polykáme léky. Ano, řeč je o bolestech zad. Patří mezi "civilizační nemoce" způsobené sedavým zaměstnáním a nedostatkem pohybu, nesprávnými pohybovými návyky, stresem

Akutní (náhle vzniklé, jednorázové) bolesti zad jsou způsobeny nejčastěji povětrnostními vlivy (chlad, vlhkost a vítr), úrazem, nebo namožením svalů. Dochází ke vzniku blokád v proudění krve a energie, což se projeví bolestí. Jsou to intenzivní bolesti, omezující pohyb, kterým pomáhá teplo a klid. Bolesti v klidu s pomocí tišících léků většinou odeznívají (někdy ale jenom na jistý čas). Často - zanedbané a nedostatečně léčené, přecházejí akutní bolesti do chronického stadia.


Chronické (opakované, déle trvající) bolesti můžou mít různé příčiny.
 

  • O bedrech čínská medicína říká, že jsou "skladištěm ledvin" proto bolesti v tomto místě obvykle souvisejí s poruchami ledvin, zejména s jejich oslabeností, která se může týkat jejich jangové(zahřívající) energie nebo jinového(vyživujícího) aspektu. Při oslabení jangové energie ledvin dochází ke vzniku "studených bolestí" spojených se zimomřivostí, chladem v končetinách a častým močením. Mírné bolesti s pocitem ochablosti v bedrech a kolenou doprovázených horkem dlaní, plosek nohou, nespavostí a podrážděností, suchem v ústech a hrdle, závratěmi pocházejí z vyčerpanosti "jinu neboli esence" ledvin. Bolesti jsou ráno lepší, během dne se zhoršují a ustupují odpočinkem.
  • Chronické bolesti způsobené chladem a vlhkostí jsou nejhorší ráno, zlepšují se během dne nebo mírným cvičením.
  • Pokud trpí bolestmi beder ženy během menstruace, jde obvykle o příznak "prázdnoty krve a stagnace energie" z oslabení ledvin a jater. Doprovodními příznaky bývají bolesti v podbřišku, rozpínání v prsou, změny nálad.
  • Bolesti při depresích a hněvu poukazují na stagnaci (nedostatečné proudění) energie.
  • Bolesti při smutku a nadměrném přemítaní jsou z oslabení energie.
  • Bolesti při fyzické práci jsou z oslabení jater a ledvin

     

Účinnou metodou v léčbě akutních a chronických bolestí je kromě fytoterapie a akupunktury metoda čínské medicíny zvaná moxibuce - tj. nahřívaní vybraných akupunkturních bodů. 


MUDr. Marek Majerčík, PMC Praha - poradnu čínské medicíny naleznete zde

Reklama
Reklama

Komentáře

kuli (So, 20. 10. 2012 - 05:10)
vyhledat bolest zad a homocystein
Milda (Po, 2. 6. 2014 - 22:06)
Moje manželka trpěla na bolesti zad už od 10 týdne těhotenství. Hledal jsem na internetu něco co by jí pomohlo. Hlavně aby to bylo čistě přírodní. Dostal k jsem se k alternativní medicíně a tak jsem to zkusil. Začala to brát a cca po 10 dnech říkala, že už má po bolestech. Teď už užívá pouze preventivně a ještě k tomu je to dobré pro zdraví vývoj miminka. Dokonce jí to potvrdil i její gynekolog. Pokud by Vás zajímalo co to bere, napište mi na [email protected]. Nechci tady dělat nikomu reklamu. Zatím ahoj Milan
Zdraví z bylinek (Út, 3. 2. 2015 - 21:02)
Rádi Vám poradíme jak vyřešit bolest zad alternativní léčbou. Více info na [email protected]
Jirka (St, 25. 2. 2015 - 12:02)
U bolestí zad je třeba vždy odhalit příčinu. Je-li křivá páteř, pak je pomoc prakticky nemožná, v ostatních případech lze účinně pomoci. Letos v lednu jsem jedné zákaznici vyléčil bolesti zad kombinací posilovacích cviků a biotroniky. Byla spokojená. V případě zájmu o mou lécbu volejte na číslo 705 220 465 nebo pište na adresu [email protected]
Lucka (So, 23. 12. 2017 - 23:12)
U mě se zády nejlíp pomohla jóga.. stačí se dvakrát do týdne pořádně protáhnout a jsem naprosto v pohodě. Když byla bolest nesnesitelná, tak mi taky vždycky pomohlo, když jsem se na pár minut posadila do masážního křesla (to naše máme odtud - http://www.masazni-kresla.cz/ ), záda mi to hezky rozvibrovalo a uvolnilo :)
nereklamuj dealerko (So, 23. 12. 2017 - 23:12)
Zase neprodávající se šmejdy.
sdfg (So, 23. 12. 2017 - 23:12)
Jo,a pak se na něm věší prádlo na drahém masážním stroji...
xyz (So, 23. 12. 2017 - 23:12)
U mě se zády nejlíp...Nejlépe rozvibruje záda pořádná soulož. A uvolní se všechno.
Reklama