Reklama

Jaká strava není vhodná pro děti

Stravování dítěte bychom rozhodně neměli brát na lehkou váhu. Výrazně totiž ovlivňuje jeho zdraví, formuje jeho návyky a tím má dopad na celý jeho život. Říká se, že "všeho s mírou" a pro jídlo to platí snad nejvíce, existují však potraviny, jejichž míra by v jídelníčku měla být opravdu malá.

Čeho by se měla vyvarovat školní jídelna? „Jsou to hlavně smažená jídla, sladkosti s vysokým obsahem přidaného cukru a nadměrná konzumace bílého pečiva. Dále jsou to pak ztužené tuky, různá aditiva, aromata a konzervanty. Děti u nás ve školce tak neochutnají třeba smažený řízek, koblihu či běžný bílý rohlík,“ uvádí Bc. Iveta Garciová, vedoucí školní jídelny Mateřské školy Semínko v Toulcově dvoře.
Podle odborníků alespoň z MŠ Semínko se stravování začíná zlepšovat. „Samozřejmě je to hodně o rodičích a jejich nárocích na kvalitu a složení jídla, a také na možnostech daného školského zařízení. Tím myslím jak finančních, tak personálních,“ říká Garciová.

Tohle na jídelníček určitě ne:


Pozor na cukry
Cukry jsou strašákem každého rodiče, vykukuje na ně odevšad, odkud může a není zrovna jednoduché mu uniknout. Obecně souvisí chuť na sladké s nesprávným a nevyváženým stravováním. Rozhodně by se neměly dávat dětem sladkosti za odměnu, stává se z toho totiž návyk spojený s pozitivním podnětem. Bc. Iveta Garciová, vedoucí školní jídelny Mateřské školy Semínko, uvádí, že „místo sladkostí je dobré zahnat chuť na cukr nejlépe sušeným či čerstvým ovocem nebo kvalitním ovocným jogurtem. Čas od času neuškodí ani kousek zdravého domácího koláče či nepečeného dortu.“
Denní dávka cukru pro školáka do 10 let by rozhodně neměla přesáhnout 24 g (6 lžiček). Nejzrádnější jsou přitom cukry obsažené ve sladkých nápojích a limonádách. Těm by se děti měly vyhnout úplně a již odmala si pěstovat návyk na čistou vodu nebo neslazený čaj. Není-li zbytí, doporučuje Iveta Garciová například mošt ředěný minimálně 1:1 vodou.
Cukr je rozhodně součást stravy, kterou se nevyplatí opomíjet. Při jeho častém přijímání se však může vytvořit i závislost, které se pak jen velmi těžko zbavuje.

Smažené pryč
Smažení je jedním z nejrizikovějších způsobů úpravy potravin. Kromě toho, že takto připravené pokrmy obsahují obrovské množství tuku, mohou také zvýšit riziko rozvoje rakoviny. Obzvláště to hrozí tehdy, smaží-li se na laciném a pro smažení nevhodném oleji. Ten se totiž snadno přepaluje a největší neplechu dělá při příliš vysokých teplotách. Takto upravená jídla by neměli jíst příliš často ani dospělí, natož pak děti. Daleko lepší je pro přípravu dětského jídla použít dušení, pečení či vaření v páře. Rozhodně by si děti neměly zvykat na jídlo z fastfoodových restaurací a podobných zařízení.

Reklama

A pečivo?
Bílé se vyrábí z bílé mouky, která je tvořena ze středů jednotlivých zrn a neobsahuje skoro žádnou vlákninu a důležité živiny. Zároveň má vysoký glykemický index, což způsobuje přibírání a nadváhu. Pečivo je zároveň také plné soli, která rovněž neprospívá ani dospělým, ani dětem. „Není jednoduché se bílému pečivu úplně vyhnout, je však nasnadě typ pečiva střídat. V naší školce dětem pravidelně objednáváme pečivo žitné, ječné, vícezrnné či kukuřičné. A přímo v Toulcově dvoře pro naše děti pečou i celozrnné housky, které mají oproti bílým až dvojnásobné množství prospěšné vlákniny,“ upozorňuje Garciová z msseminko.cz.

Asi není v silách žádného z rodičů, aby měl absolutní kontrolu úplně nad vším, co dítě školního či „školkového“ věku pozře. Je však dobré o tom s dítětem mluvit a mít přehled, dbát zejména na pravidelnost a průběžně mu vštěpovat zdravé návyky. Základem je dát dítěti správný vzor.

Autor: Bc. Iveta Garciová, vedoucí školní jídelny mateřské školy Semínko, Toulcův dvůr, www.msseminko.cz

Reklama

Komentáře

Jana (Út, 15. 5. 2018 - 22:05)
Dobrý den, mám dotaz. Syn se nám začíná trochu kulatit a nechceme ho nějak omezovat v jídle... hýbe se a nejí moc, spíš by mě zajímalo, zda nejde nějak individuálně nastavit co a jak? asi jak jde do puberty, mění se mu trochu metabolismus
Ach jo... (Út, 15. 5. 2018 - 22:05)
matko, matko...
Tak (Út, 15. 5. 2018 - 23:05)
Dobrý den, mám dotaz. Syn...schválně, na co myslíte, že to bude reklama? Tipuju ten pošahanej sz.
Peťa (Ne, 20. 5. 2018 - 14:05)
Dobrý den Jano, testy na metabolismus se dělají, ideálně u různých výživových porádcu jako je třeba svět zdraví
Jo! (Ne, 20. 5. 2018 - 14:05)
Dobrý den Jano, testy na...Vyhrál jsem. Svět peněz to nevzdává :)
Jana (Pá, 25. 5. 2018 - 19:05)
A není to zbytečně drahé? Nebo jak to funguje?
hele (Pá, 25. 5. 2018 - 19:05)
A není to zbytečně drahé?...Je to drahé a o ničem, proto tam nikdo nechodí a reklama je ztráta času.
a že (Pá, 25. 5. 2018 - 19:05)
se ten SZ pořád tak ztrapňuje...kdysi mi připadalo že komunikují jako slušná snaživá firma. Teď děs
zkušenost (Pá, 25. 5. 2018 - 19:05)
Za mě musím napsat negativní zkušenost... do Světa zdraví jsem zavítala cca před 3 lety s cílem zhubnout cca 10 kg. Měla jsem pocit, že o zdravém životním stylu vím více teorie než paní, která mne dostala na starost. I přesto jsem tomu dala šanci a zaplatila zálohu myslím 4000,- Kč. Po prvním týdnu, kdy jsem jela přesně podle "rad" jsem nabrala skoro 2 kg, načež mi paní oznámila, že bez jejich produktů to nepůjde a nastrkala mi čaje, gely a proteinové tyčinky asi za 3000,- Kč ze kterých mi bylo akorát tak špatně. Navíc jsem asi půl hodiny poslouchala stížnosti od této "poradkyně" jaké má doma problémy a jak jí psychicky deptá přítel. Takže jsem odtud vždy odcházela vycucaná jak houba bez jakékoliv motivace. Ale nechci zavrhovat...možná jsem jen měla smůlu na poradkyni. Každopádně já tam byla 3x, pak už jsem na to neměla nervy. Peníze jsem po nich vrátit nechtěla a výrobky jsem pod cenou prodala. Nakonec jsem zhubla sama 12 kg a to i bez zázračných přípravků
zkušenost2 (Pá, 25. 5. 2018 - 19:05)
Nemám dobrou zkušenost. Vstupní vyšetření 200,-- v akci! Mělo tam být měření a základní jídelníček. Ano, měření ano, ale o jídelníčku ani zmínka. Když jsem se zeptala, bylo mi řečeno, že za 5000,-- dostanu na základě rozboru krve jídelníček. Za 7000,-- rozbor krve, jídelníček plus základní sadu doplňků stravy a za 10000,-- pak rozbor krve, jídelníček, produkty a konzultace zdarma. Už jsem se nedozvěděla, jestli to byla částka jednorázová, na měsíc nebo na jak dlouho. A když paní viděla, že nejsempříliš ochotná jakoukoliv částku zaplatit, že nebudu lukrativní klientkou, její přístup byl o poznání jinší. Ne špatný nebo by byla hrubá...spíš měla odhad na lidi a už věděla. Takže v ten moment utla i základní informace a víc neřekla a ve vší slušnosti se rozloučila.
Peta (Po, 28. 5. 2018 - 18:05)
No já si nechala udělat tohle https://www.svet-zdravi.cz/sluzby/metabolicka-diagnostika-knt a na základě toho nastavit co a jak jíst, vyšlo mě to na necelých 5000 celkem všechno a mám dole 15 kg a krásně to držím, takže nemůžu nic špatného namítnout
aha (Po, 28. 5. 2018 - 18:05)
Tahle strava není vhodná pro děti a nechutná dospělým.
! (Po, 28. 5. 2018 - 18:05)
Nemám dobrou zkušenost....Zaplaťte výživovým poradcům, nezbudou vám peníze na nevhodnou stravu a máte vyhráno.
:-) (Po, 28. 5. 2018 - 18:05)
Zaplaťte výživovým...Asi se nikdo nechytá,píše to všude,občas to změní na notino.
Reklama