Reklama

IBD - Crohnova choroba a ulcerozní kolitida

 

IBD (z ang. Inflammatory Bowel Diseases), tedy Crohnova choroba i ulcerózní kolitida, jsou chronická onemocnění, která postihují zažívací trakt. V současné době není známá přesná příčina vzniku IBD. Na celém světě těmito chorobami trpí přes 10 milionů pacientů. Přesto se o nemocech příliš nemluví, pacienti se stydí a se svými problémy se nesvěřují často ani odborníkům.

„Mnoho lidí své problémy tají a i přes úporné průjmy a křeče nevyhledají lékařskou pomoc. V dnešní době přitom máme několik druhů léčiv, která pacientům mohou ulevit, a to včetně účinné biologické léčby,“ říká doc. MUDr. Martin Bortlík, Ph.D. „Bohužel našimi pacienty jsou z velké části mladí lidé okolo 30 let a rok od roku se počet nových pacientů zvyšuje, rozhodně bych tedy v případě dlouhotrvajících problémů, které se týkají zažívání, s návštěvou gastroenterologa či praktického lékaře neotálel,“ dodává.

Crohnova choroba

-        Může zasáhnout jakoukoliv část trávicího traktu.

-        Různorodé příznaky, nejčastěji únava, hubnutí, bolesti břicha, průjmy, zvýšené teploty, střevní neprůchodnost, podvýživa.

Reklama

-        Nejčastěji je diagnostikována mezi 20–30 lety.

-       V Evropě přibyde každoročně až 80 tisíc nových pacientů.

Ulcerózní kolitida

-        Zasahuje pouze tlusté střevo.

-        Typickým příznakem jsou úporné průjmy, a to s krví nebo jen s hlenem.

-        Nejčastěji je diagnostikována mezi 30–40 lety.

-        V Evropě každoročně přibyde téměř 180 000 nových pacientů.

Jedním z typických příznaků chronických střevních zánětů je neodkladná potřeba návštěvy toalety.

Organizace Pacienti IBD pomáhá nemocným a jejich rodinám již od roku 2008. „Lidé trpící IBD při vhodné léčbě často žijí kvalitním životem a to, že nemocí trpí, nemusí okolí vůbec na první pohled poznat. I tak jsou ale situace, které jsou pro pacienty velmi nepříjemné. Najít ve městě veřejné toalety je mnohdy problém. Proto jsme přišli s projekty WC karta a WC kompas, které pomáhají s rychlejším zpřístupněním veřejné i neveřejné toalety,“ říká předsedkyně spolku Pacienti IBD PhDr. Martina Pfeiferová.

WC kompas a WC karta

Online mapa veřejných toalet WC kompas umožňuje všem uživatelům internetu, počítačů a dalších mobilních zařízení nalézt nejbližší dostupné WC na základě jejich geografické polohy. Vkládat nové toalety a hodnotit ty, již jsou v mapě zaneseny, může úplně každý. Zdarma je možné stáhnout také aplikaci pro chytré telefony. (www.wckompas.cz)

WC karta obsahuje česko-anglické vysvětlení, že její držitel kvůli svému zdravotnímu stavu potřebuje akutně využít toaletu. Použít ji lze u mnoha partnerů, kteří se zavázali kartu akceptovat. Seznam všech míst, kde lze bezplatně využít toaletu je k dispozici na www.wckarta.cz.

Více informací naleznete na stránkách projektu www.cojeibd.cz či stránkách pacientského spolku www.crohn.cz.

Autor: MK

Reklama

Komentáře

Věrka (Pá, 31. 5. 2019 - 12:05)
Moc by me zajímalo, jestli mají mladé ženy s Crohn.nemocí naději otěhotnět a porodit zdravé děti. Děkuji za Vaše zkušenosti, pokud budete tak hodní a sem napíšete.
Věra (Po, 17. 6. 2019 - 09:06)
Ano, mohou, mám zdravou dceru, které se narodilo v současné době zdravé miminko. Mám ale synovce, který má také Crohnovu chorobu i kamarádku, jejíž syn má také Crohnovu chorobu. Dispozice ke vzniku Crohnovy choroby jsou dědičné.
Martina (Po, 3. 6. 2019 - 05:06)
Urcite ano. S plodnosti toto onemocneni primo nesouvisi. Leda pri tezkem stavu a z toho plynouciho nedostatku zivin, by mohly nastat problemy.
davidzavoral@e… (Po, 14. 9. 2020 - 10:09)
Ahoj jsem david a od dettsvi mam hyspungovu chorobu.ale teprve minuli rok me operovali a udelali my umeli vyvod.Nemuzu si na to porad zvyknout.
Reklama