Reklama

Schizofrenikům pomáhá speciální SMS systém

Mobilní telefon je důležitým pomocníkem pro schizofreniky zapojené do programu ITAREPS, který prostřednictvím speciálního SMS systému zajišťuje pravidelný kontakt nemocného s lékařem. Psychiatrické centrum Praha ho spustilo před třemi lety a počet hospitalizací, které jsou nutné při zhoršení stavu pacienta, poklesl díky programu o 60 procent. Novinářům to řekl jeden z tvůrců systémů Filip Španiel z Psychiatrického centra.

Každý čtvrtek systém odešle zaregistrovaným pacientům a jejich rodině SMS s výzvou k nahlášení aktuálního stavu nemocného. Pokud se objeví příznaky zhoršení nemoci, lékař okamžitě dostane e-mail s varováním a může jednat. Tedy zavolat pacientovi, pozvat ho na kontrolu a navýšit mu léky. Schizofrenie je onemocnění, které se objevuje ve fázích. Po prvním záchvatu může přijít další, ale nemusí. K relapsu (novému propuknutí nemoci) ale podle Španiela dochází do pěti let od prvního záchvatu v 80 procentech případů. 


Nemocní, kteří se přihlásili do programu, jsou vybaveni sérií odstupňovaných otázek. Například pokud na sobě člověk cítí, že "se v porovnání s předchozím obdobím objevilo mluvení si pro sebe, sbírání odpadků, shromažďování jídla nebo přeskupování věcí v bytě bez zjevné příčiny", je na čase poslat systému SMS s číslem od jedné do čtyř. Jednička znamená mírné zhoršení, čtyřka extrémní zhoršení. Pokud systém obdrží zprávu s nulou, je všechno v pořádku. Pokud systém obdrží číslo od jedné do čtyř, pošle ošetřujícímu lékaři e-mail. 


Zprávy posílají nejen pacienti, ale i jeho nejbližší příbuzní, kteří často lépe rozpoznají příznaky, jichž si nemusí být nemocný vědom. Podle Španiela je spolupráce s rodinou klíčová pro úspěch programu. Z lidí, jejichž rodina se na SMS programu podílela, nemusel být za dobu trvání projektu hospitalizován ani jediný. Před nastoupením do programu přitom bylo hospitalizováno 13 z nich. 


Programu se účastní 120 pacientů a 25 lékařů. Provoz stojí Psychiatrické centrum desítky tisíc korun ročně. Posílání SMS stojí účastníky programu stejně jako jiná zpráva. Lékaři z Psychiatrického centra usilují o to, aby pojišťovny přidaly program do portfolia a aby se stal součástí léčby schizofreniků. 


V ČR schizofrenií trpí asi 100.000 lidí, na světě 50 milionů. Chronické a akutní případy vyžadují péči léčeben. Například z celkového počtu 1300 pacientů bohnické psychiatrické léčebny představují schizofrenici desetinu. Schizofrenie patří k duševním nemocem, které vyžadují nejdelší hospitalizace a jejichž léčba je velmi drahá. 


Leona Heczková - ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Pavel (Pá, 19. 10. 2007 - 08:10)
Dobrý den,speciální systém pro schizofreniky cestou SMS je určitě dobrý,ale obávám se, aby se v zájmu menšího počtu relapsů pacientů nezvrhl tak,že lékaři budou při každém sebemenším výkyvu zvyšovat pacientům léky.Pokud půjde i o cílenou psychologickou podporu pacientů, tak bych toto řešení vnímal jako vynikající.
Návštěvník (Pá, 19. 10. 2007 - 09:10)
jsem prý schizofrenik a alergik-co chci říct-proč nemůžu s manželkou žít sexuálně ? MŮŽE MI ŘÍCT NA TO ODPOVĚď-Lékař-odborník,?
Jana (Út, 5. 4. 2016 - 10:04)
Myslim si,ze muj dospely syn je take schyzofrenik,ale k doktorovi nechce,ze prej neni blazen.jsem z nej nestastna i cela rodina,nevim jak to mam resit,kdyz syn nespolupracuje
Reklama