Reklama

Mnoho tváří bolesti

Není snad na světě nikdo, kdo by aspoň jednou za život nezkusil trýzeň bolesti. Pocit, u kterého často nelze ani dodechnout, pocit kdy zapomínáme na celkovou radost ze života, lásku, přátelství, dobré jídlo…s jediným přáním, co nejrychleji se bolesti zbavit. Pokud je bolest jednorázová záležitost, způsobená zraněním, prochlazením nebo jiným akutním onemocněním, vyřeší ji několikadenní užívání analgetik – léků proti bolesti. Pokud se ale bolest opakuje, stává se častější a silnější a analgetika zabírají stále méně a je jich potřeba více je čas zamyslet se nad její příčinou. Jinak se stane nedílnou součástí našeho “bolavého“ života. Řeč bude o opakující se – chronické bolesti.

Tradiční čínská medicína (dále TČM) se v léčbě každého typu bolesti snaží nalézt její příčinu. Pokud se tak sledem diagnostických metod (otázky na charakter bolesti ? viz níže, pohledem a pohmatem místa bolesti, vyšetřením jazyka a pulsu) stane je možné bolest v průběhu individuálně vedené léčby odstranit. Paušálně vedená léčba s úmyslem odstranit bolest bez nalezení příčiny je předem odsouzená k neúspěchu.
Z pohledu TČM jsou rozlišované 2 základní skupiny bolesti.

  1. Bolesti z ?plnosti?? kdy příčinou bývá zablokování meridiánů a jejich spojek vnějšími škodlivinami ? chladem, vlhkem, větrem, horkem, suchem, ale také stagnace energie a krve způsobená vnitřními mechanizmy jako je nerovnováha orgánů, hromadění hlenů, potravy, parazitů? Tady platí poučka : ?kde je neprůchodnost, tam je bolest?. Tento typ bolesti bývá ostrý, silný až nesnesitelný, v místě bolesti je cítit rozpínání, tkáň bývá oteklá, zarudlá, bolest se zvětšuje tlakem a masáží. Bolest se často zlepšuje pohybem a léčebnými metodami "zprůchodňujícími" tok krve a energie. Podle vyvolávající příčiny jí ulevuje chlad (bolesti z horka - záněty), teplo (bolesti z chladu ? nedostatečné prokrvení tkáně), při bolestech z větru, vlhka a sucha ? fytoterapií a akupunkturou odstranění vyvolávajícího faktoru a navození rovnováhy.
  2. Druhý typ bolesti způsobuje "prázdnota" energie, krve a tzv. "esence ťing"  pomyslné hmoty tvořené z jídla, uskladňované v ledvinách a tvořící základ všech částí a složek organizmu. Tato bolest vzniká dlouhodobým vyčerpáváním rezerv organizmu špatnou výživou, nadměrnou  psychickou a fyzickou zátěží, nedostatkem odpočinku a oslabením organizmu po dlouhých nemocech. Je to bolest relativně snesitelná, tupá, po dlouhou dobu stejná, ale vyčerpávající dál rezervy organizmu svou houževnatostí. Ulevuje jí masáž a prohřátí, klid a odpočinek. Léčba spočívá v doplnění chybějícího aspektu  - energie, krve a "esence" - bylinami a výživou.    

Podle charakteru můžeme bolesti rozdělit na 1 rozpínavé - kdy příčinou je "zahrazování se energie" - nejčastěji je způsobená stagnací energie jater (bolesti na vrcholu hlavy, předmenstruační bolesti podbřišku a v prsou.), 2.bodavé - příčinou je krevní stáze (bolesti srdce, žaludku a břicha), 3.palčivé - zahrazení meridiánů horkostí (pálení žáhy, bolesti v hrudi) 4.studené - zpomalení toku energie a krve chladem (bolesti žaludku a končetin) 5. duté - doprovázené pocitem prázdnoty v důsledku nedostatečného vyživování tkání vyčerpáním energie, krve a "esence"(bolesti hlavy), 6. skryté - snesitelné, ale dlouhodobé vlivem nedostatku energie a krve (bolesti vnitřních orgánů), 7.bolesti s tíhou - způsobené hromaděním vlhkosti (bolesti v oteklých tkáních), 8.putující bolesti - nejčastěji postihují klouby způsobuje je tzv. "větrná vlhkost" - příčina revmatu, ale také bolesti hlavy způsobené nerovnováhou jangového a jinového aspektu jater (?větrná horkost?).
Důležitým aspektem v rozhodování o "orgánové" příčině bolesti může být její opakování se ve stejnou denní dobu. Souvisí to s tím, že v průběhu dne má každý orgán (tzv. orgánové hodiny) dobu své největší a nejmenší aktivity. Například bolesti (nebo také jiné potíže -nespavost, únava) opakující mezi 1-3 hod. noční souvisí s nerovnováhou jater, 3-5 hod. s nerovnováhou plic, 5-7hod. -tlustého střeva, 7-9 hod - žaludku, 9-11 hod. - slinivky-sleziny, 11-13 hod. -srdce, 13-15 hod. - tenké střevo, 15-17 hod. - močový měchýř, 17-19 hod. - ledviny, 19-21 hod.- 3 části těla(3 ohniště), 23-01 hod-žlučník. Při "bolestech z prázdnoty" to může být doba nejnižší aktivity orgánu (posunutá o 12 hodin vůči nejvyšší aktivitě).
Každý z nás může svou bolest léčit, nebo ji jen tlumit. To jednodušší v tomto případě není to lepší.

MUDr.Marek Majerčík, Dr.Ac.
www.webpark.cz/prirodnimedicina

Reklama
Reklama

Komentáře

Reklama