Reklama

Vyléčí Mozart epilepsii?

Vědci došli k přesvědčení, že epilepsii příznivě ovlivňuje hudba, konkrétně dílo Wolfganga Amadea Mozarta. Konstatovali to poté, co u epileptiků došlo k výraznému snížení počtu záchvatů po poslechu krátkých pasáží jedné ze sonát velkého skladatele. Po tomto nečekaném zjištění následovala řada dalších testů, jejichž účelem bylo zjistit, zda může mít také jiná hudba stejně pozitivní vliv jako mají Mozartovy skladby.

Podle názoru vědců z mezinárodního týmu může vyvolat takzvaný ?Mozartův efekt? velmi úspěšně také hudba Johana Sebastiana Bacha.

Pacienti, kteří si poslechli desetiminutový úryvek Mozartovy sonáty, se následně podrobili testování, v jehož průběhu vědci zjistili, že se pacientům výrazně zlepšily také prostorové návyky, jako například cílené stříhání či vystřihování papíru a jeho skládání a rolování.

Zdá se ovšem, že díla hudebních géniů zdaleka neovlivňují jen druh Homo sappiens. Testování krys prokázalo, že tito hlodavci po vyslechnutí stejné sonáty dokážou projít labyrintem podstatně rychleji, než bez hudebního ?předkrmu?. Ne všichni světoví vědci sdílí nadšení nad výsledky dosažené mezinárodním výzkumným týmem. Jeho vedoucí, profesor J. Jenkins však tvrdí, že jeho lidé mají nejen potřebný široký klinický vzorek, ale také dostatek faktorů potvrzujících získané výsledky.

Výzkumy týmu profesora Jenkinse navíc prokázaly, že lidský mozek využívá velké množství svých sektorů pro poslech hudby. Levá mozková hemisféra zpravidla zpracovává rytmus a výšky zvuku, zatímco pravá barvu a melodii.

Reklama

Volfgang Amadeus Mozart - Piano Concerto No 21- Andante

J.S Bach - Air on the G String - Sarah Chang

Zdroj: Plus

Reklama

Komentáře

petr maňas (Pá, 24. 3. 2006 - 13:03)
Mozart skládal skladbi už v pěti letech.
Návštěvník (Pá, 24. 3. 2006 - 13:03)
To těžko vyléčí, už je dávno po smrti!
Bařák Josef (Po, 23. 3. 2009 - 09:03)
Nikdy jsem netušil,jaký má tato hudba velký vliv na usínání.Kéž by opravdu měla vliv na na vyléčení epilepsie
Alena (Po, 27. 4. 2009 - 17:04)
Moc ráda poslouchám hudbu všeho druhu,ale když začne hrát dechovka,kterou poslouchali
naši rodiče,tak si i zazpívám.Kéž by ta hudba měla opravdu kouzelnou moc a vyléčila by epilepsii.Již 40 let se s epilepsií léčím.
ALENA (Čt, 7. 5. 2009 - 20:05)
Paní Aleno,ráda bych se s Vámi seznámila.Jsem matka syna,který taky trpí už
30 let epilepsií a žádná léčba nepomáhá.Srdečně zdravím.
Můj mail-alenaskovrankova"seznam.cz
Reklama