Reklama

Shiatsu funguje, protože je ze života

Stane se vám občas, že si podvědomě např. při únavě tisknete kořen nosu, nebo oblast spánků ? Jestliže ano, pak vězte, že mimoděk používáte techniku Shiatsu.

Takhle a podobně se "samoléčili" lidé již ve staré Číně a později tyto metody převzali i japonští budhističtí mniši, kteří této léčbě dali i duchovní rozměr.

Zde je trochu té "Východní teorie" abychom si udělali obrázek na jakém principu Shiatsu funguje: Jsme nedílnou součástí Kosmického vědomí, které je ve svém projevu duální. Vše, co se děje v kosmu, probíhá v našem organismu. Energie, která udržuje kosmos pohromadě a zároveň zajišťuje jeho rozpínání a smršťování, existuje i v nás.

Ať jí v Indii říkali "Prána", v Číně "Čchi", nebo v Japonsku "Ki", s touto životní silou může člověk pracovat s pomocí mysli, pohybu, dechu, masáží, stravy, jehel, léků ...atd?.atd. Každá energie má svůj kladný a záporný pól, které tvoří rovnovážný stav. Tyto póly jsou nazývány v čínské teorii "Jang" (mužský princip) a "Jin"(ženský princip), v Indii jako "Pursha"(mužská oplodňující energie) a "Prakruti" (ženská tvořivá energie). Oba tyto póly jsou neoddělitelnou součástí našeho života. Jejich vzájemným vyrovnáváním do optimální rovnováhy docházíme k duševní a tělesné harmonii naší bytosti. Čínský lékař Chuang Ti řekl: "Všechno je energie. Vesmír je energie a vše ve vesmíru je energie v některé ze svých forem."

Nemoci jsou chápány jako chyby v distribuci této síly (energie KI),zaviněnými blokádami na energetických drahách zvaných meridiány.Podle teorie východní mediciny jsou důležitým orgánům v těle přiřazeny právě tato "řečiště zásobující energií". Právě na této "síti řek" může občas dojít ke vzniku hráze a energie se zde hromadí, podobně jako voda nad přehradou.Tím vznikne nad přehradou nadbytek a pod přehradou nedostatek.

Reklama

Blokády energie v našem těle vnikají nezdravým způsobem našeho života, vytvářením nevhodných vnějších i vnitřních podmínek pro existenci naší bytosti.

Náš organismus neustále reaguje na změny většinou "sympatickým" nervstvem /boj,nebo útěk/ a při našem hektickém způsobu života se nestačí vracet pomocí "parasympatiku" do normálu.Vznikají tak již zmíněné blokády, které se projevují bolestí, ztuhlostí, nervozitou?atd. Tyto a jiné nepříjemné pocity jsou projevem tělesných i duševních nemocí, nebo jejich začátku. Shiatsu odstraňuje tyto blokády-přehrady a vyrovnává tok energie tak, aby přebytek tekl zpět k nedostatku a došlo k celkové harmonii. Prakticky se provádí dotykem a stlačováním určitých bodů na meridiánech, případně protahováním,rotací a dalšími technikami na různých částech těla. Tato manipulace je velice ohleduplná a provádí se přes oděv.

Terapeut "naslouchá" přes svůj kontakt s energetickými dráhami klienta jeho organismu a dochází i k jakémusi "mentálnímu propojení" obou. Shiatsu proto není zdaleka masáží, ale v přeneseném slova smyslu jakousi psychoterapií na bázi práce s energií.

Pomocí Shiatsu tak lze upravovat tělesné i duševní zdraví bez chemických léků.Proč tedy organismus zatěžovat spoustou prášků s vedlejšími účinky, když lze jednoduše nastartovat v těle samoléčící procesy- třeba právě prostřednictvím Shiatsu? Mnozí lidé na Západě-tedy i v našich krajích se dívají na východní filosofii,medicinu a techniky s nedůvěrou.

Víte co říkali naše babičky ??"Kdo nevěří - ať tam běží!"

Přeji vám mnoho zdraví ! R.Holický Terapie a kursy Shiatsu :
Richard Holický - Praha, tel.: 41471 354, mobil 0603/ 701109, e-mail : [email protected]

Reklama

Komentáře

blanka (Út, 23. 10. 2007 - 08:10)
zkusila jsem jít na jednu činskou masáž protože jsem měla už 2měsíce bolesti zad spíše zablokovanou krční patěř.prášky sice trochu pomohli ale až samotná masáž věřte mě zbavila tech bolestí za 3dny,děkuji p,K. KTERÁ MI TU MASÁŽ PROVÁDĚLA
Reklama