Reklama

Podle WHO se na bankovkách COVID-19 nepřenáší

Panika z koronaviru se dotkla téměř všech aspektů našich každodenních životů - od změny pracovního režimu až po obyčejné placení hotovostí. Jak je to ale s potenciálním přenosem koronaviru prostřednictvím hotovosti?

„Strach obyvatelstva z přenášení bankovkami vznikl nedorozuměním,“ komentuje Fadela Chaib, tisková mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO)1. Například i společnost Euronet, globální provozovatel bankomatové sítě, upozorňuje na potenciální rizika plošného doporučení pouze bezkontaktních plateb. Zároveň ze svých bankomatů udělal nosiče informací v boji proti koronaviru.

Strach z COVID-19? Bankovku by člověk musel použít jako kapesník

Ačkoli většina státních organizací doporučuje bezkontaktní platby, dosud není žádný důkaz, že bankovky přenáší nebezpečný virus. K dezinformaci došlo špatnou interpretací britského online deníku The Guardian.2

„Aby bankovka mohla přenést jakýkoliv virus, museli byste ji vyndat z peněženky a použít jako kapesník. Kovové mince jsou též velmi nepřejícím prostředím pro viry,“ komentuje situaci Christine Tait-Burkard, expertka na infekce a imunity z Roslin Institutu z univerzity v Edinburghu.

Reklama

Profesor Mariano Esteban, vedoucí oddělení poxvirů a vakcín ze španělského Národní centra pro Biotechnologii doplňuje slovy: Virus potřebuje živou buňku, aby se udržel ve svém aktivním stádiu, na jakémkoli neživém povrchu přežije jen chvíli.“

Ne každý může platit bezkontaktně

Možnost bezkontaktního placení skrze chytré telefony nebo platební karty se týká hlavně obyvatel z velkých měst a mladších generací. Státem doporučované bezkontaktní platby by mohly citelně zasáhnout obyvatele menších obcí, kde většinou nelze platit kartou, a seniory, kteří jsou zvyklí platit hotovostí.

„V této nepříjemné době se Euronet především snaží dělat maximum pro to, aby se hotovosti dostalo všem, kteří nedisponují možností bezkontaktních plateb. Doufáme, že rychlé zavedení bankomatů do menších obcí pomůže zlepšit situaci,“ dodává Ondřej Kozák ze společnosti Euronet, která se právě na pokrytí menších obcí bankomaty zaměřuje. Tradičním bankovním společnostem se totiž provoz bankomatů v malých obcích nevyplácí, proto musí místní cestovat i několik kilometrů pro nejbližší hotovost. V současnosti má Euronet bankomat ve 20 obcí do 5000 obyvatel.

Navíc někteří živnostníci nyní požadují po zákaznících hotovost. A důvod? Když jim člověk zaplatí kartou, trvá několik dní, než jim peníze přistanou na účtu. Navíc nepřijdou o poplatky za použití karty, které činí zhruba 2,5 procenta.

Bankomat jako nosič informací v rámci nouzového stavu

Globální síť Euronet, která v ČR provozuje téměř 800 bankomatů, se zapojila do boje proti koronaviru tím, že ze všech obrazovek dočasně udělala nosiče důležitých informací. “Nápad vznikl v České republice a ujal se v rámci celé naší sítě po celém světě. Na obrazovkách bankomatů je nonstop puštěná infografika se základními body, které by měl každý občan v této složité situaci dodržovat. Zároveň odkazujeme i informační linku 1212, která je pro občany zřízena,” uzavírá Ondřej Kozák.

Reklama

Komentáře

Tomáš Repiský (Ne, 29. 3. 2020 - 14:03)
Hlavně totiž Euronet potřebuje, aby si lidé vybírali hotovost z jejich bankomatů za absolutně nehorázné poplatky. Proto klidně řeknou, že se to bankovkami nepřenáší. Zatím sice nebyl prokázán případ, že by se někdo nakazil bankovkou, ale co není může být!!!
Věrka (Po, 30. 3. 2020 - 14:03)
Hned na začátku píšete, že virus potřebuje ke svému přežití živou buňku. Když se tedy virus dostane z rukou nějakého člověka (člověk jsou živé buňky) na minci nebo bankovku tím, že ji ten člověk vezme do rukou a platí s ní nebo si ji rozměňuje, nebo si vybírá z bankomatu...virus z bankovky se copak nedostane na ruce toho člověka, kdo tu "zavirovanou" bankovku nebo minci? Podle Vaší věty někde hned na začátku článku dostane, takže vlastně se coronavirus penězi šířit může! Nebo nemůže? Chtělo by to jednoznačnou informaci, těch nezodpovědných dezinformací máme dost, nepotřebujeme další a další zmatky.
JAK TO TEDY JE? Redakce? Děkujeme.
Marie (Čt, 2. 4. 2020 - 12:04)
Tak redakce asi tezko udela nejaky vyzkum a rekne vam vice nez WHO, ktera ma k dispozici odborniky. Je vsak zajimave, ze se vsichni boji prenosu pres bankovky a prenosu pres rousky ne. Klidne si je berou od svadlen, ktere na ne pri siti dychaly, mozna i kychaly.
Věrka (Čt, 9. 4. 2020 - 14:04)
Co ale jiného zbývá lidem, kteří si je ušít neumí, nikde se koupit nedají a na obličeji je mít MUSÍTE? Dá se ale třeba i předpokládat, že vystrašený člověk, který roušku od někoho takového koupí nebo dostane, si ji napřed vypere, protože věří všem protichůdným blábolům, kterými jsme odevšad krmeni
A ještě: Žádná rouška se neušije sama, každou roušku musí nějaký pracovník ušít. I když se přitom jistě mají dodržovat určité hyg. předpisy, kdo mi zaručí, že právě na roušku, kterou si koupím v lékárně, někdo nezakašlal nebo nekýchl nebo nesáhl rukou bez rukavice...nebo tou rukou v rukavici předtím nesáhl na něco, co chráněné nebylo...a..a...takže doporučuju větší klídek.
A za druhé: po nikom nechci žádný výzkum, tím se redakce určitě neživí, myslela jsem, že podle názvu a zaměřění webu by takové věci mohli snadněji zjistit a informovat nás. Například.
! (Čt, 9. 4. 2020 - 07:04)
WHO je zpolitizovaná a zkorumpovaná organizace, která mění názory podle toho, kdo je zrovna u vesla.
děda75 (St, 8. 4. 2020 - 12:04)
I mezi odborníky, i mezi významnými institucemi, se už dnes vyskytuje podíl hloupých a záměrně zlých. (WHO je prý už pod vlivem farmaceutické lobby.) Dřív tomu tak bylo ve mnohem menší míře. Moje osobní zkušenost (pracoval jsem 40 let ve výzkumu).
Steve (Čt, 9. 4. 2020 - 02:04)
WHO jsou nějací pomatenci, rozhodně né žádní odborníci .... Takže at' nám políbí pěkně prdel. Doufám že se těch blbečků z ciziny nebudeme řídit.
Reklama