Reklama

Chronické obstrukční onemocnění plic

V České republice umírá ročně na na chronické obstrukční onemocnění, tedy vleklý zánět průdušek a plicní rozedmu, 1500 až 1700 lidí. Příčinami vzniku onemocnění jsou kouření, znečištěné ovzduší a opakované infekce dýchacích cest. Včasné zahájení léčby zásadně zlepšuje prognózu nemoci, řekl novinářům pneumolog Vladimír Vondra.

Chronické obstrukční onemocnění, které postihuje výrazně častěji kuřáky, zužuje průdušky, poškozuje plicní tkáň a omezuje fyzickou aktivitu postiženého. Hlásí se vleklým kašlem s vykašláváním hlenu a dušností, která se nejprve projevuje při námaze a později i v klidu. Nemocní se často domnívají, že kašlání je důsledkem kouření, a dušnost přičítají věku. Přicházejí často k lékaři, až když se onemocnění plně rozvinulo.

Podle přednosty pneumologické kliniky Fakultní nemocnice Motol Jaromíra Musila k včasnému vyhledání potencionálních pacientů přispěje v úterý 16. listopadu akce nazvaná Poznejte věk svých plic. Zájemci si budou moci nechat ve stanech v Praze u Anděla, v Plzni na náměstí Republiky a v Olomouci na Horním náměstí nechat změřit spirometrem funkci plic. Odborníci jim také určí míru fyzické závislosti na nikotinu a poradí jim, jak přestat kouřit. Do akce se zapojilo také 23 ordinací pneumologů na celém území ČR. Jejich seznam je uveřejněn na internetové adrese www.copn.cz.

Loni, kdy se tato akce konala poprvé, se nechalo vyšetřit 1200 lidí a lékaři u 60 z nich zjistili chronické obstrukční onemocnění plic.

Jitka Klejnová - ČTK

Reklama

Reklama

Komentáře

poradce Z (Út, 9. 11. 2004 - 11:11)
Důležitost spirometru při vyšetření jsme už znovu objevili, co takhle objevit znovu bakteriologický rozbor pod mikroskopem, určení účinného antibiotika a pak teprv předstírat léčení? Nebylo by to pro pacienty vhodnější než lege artis rentgen a první antibiotikum střelit rovnou od boku? Ale co body, bodíky..
Zdenka (Čt, 28. 2. 2008 - 14:02)
Před 10 lety mi zemřela maminka(ve spánku se udusila),v úmrtnim listě je napsáno že zemřela na vleklý obstrukční zánět průdušek až tady jsem se vůbec dozvěděla co to je.Je fakt že mamka byla silný kuřák a když si vzpomenu na její zdravotní potíže tak měla stejný postup jak se zde popisuje
lena tlisniova (Pá, 5. 6. 2015 - 20:06)
chlapec mi trpi opaovanima chronicym opaovani obo strani zapal plic moll biste cic pricinu onemocneni
Reklama