Reklama

Rostlinná strava v boji proti rakovině prsu

Je již nepochybně jasné, že vznik rakoviny zažívacího traktu podporuje nadměrná konzumace živočišných potravin, přepalovaných tuků a soli. Proto není divu, že i vznik nádorů prsu je ovlivňován stravou. Jak ukázalo několik studií, lze 30-50 % případům rakoviny prsu předejít změnou stravy.

Americký odborný list "Cancer" zveřejnil nejnovější studii zabývající se souvislostí stravy a výskytem rakoviny. Z počtu úmrtí na rakovinu prsu z různých zemí, místních jídleních zvyklostí a intenzity slunečního svitu určil autor studie, William Grant, rizikové faktory pro vznik rakoviny prsu. Výsledek: největší vliv na vznik/prevenci rakoviny prsu má spotřeba živočišných nebo rostlinných potravin, alkohol, ryby nebo sluneční svit.

Nejnebezpečnější je spotřeba živočišných potravin

Jak dokázal William Grant, "největší riziko pro vznik rakoviny prsu představují živočišné bílkoviny". Rovněž alkohol působí negativně, ale méně než živočišné bílkoviny. Rostlinná strava a vitamín D, který se v těle s pomocí slunečního svitu (ultrafialového záření s kratší vlnovou délkou - UVB) tvoří z cholesterolu, ukazují své ochranné účinky proti tumorům.

Sezónní a regionální kolísání ve výskytu případů rakoviny prsu vedly již dříve vědce ke hledání příčin vzniku této nemoci. Na mušku si vzali nejrůznější vlivy životního prostředí, životního stylu a potravin.

Reklama

Zvláště pozorně se výzkumníci věnovali následkům jídelních zvyklostí - tedy nadváhy nebo podváhy - v různých fázích života. Dva norští vědci zkoumali ženy, které ve svém mládí, v době rozmachu případů rakoviny během druhé světové války, trpěly hladem. Výsledek: podvyživení mladí lidé jsou později chráněni lépe před rakovinou prsu. V další studii zabývající se výzkumem dívek v australských školách se ukázalo, že zvláště mohutní nebo tlustí mladí lidé o desetiletí později zřetelně vykazují riziko onemocnět rakovinou prsu, než jejich štíhlí spolužáci.

Jak může tělesná hmotnost a výška ovlivňovat rakovinu prsu - o tom se dá dnes zatím jen spekulovat: na jedné straně je v tukové tkáni produkováno více ženských hormonu (estrogenů) zřetelně zvyšujících riziko rakoviny prsu, na druhé straně se při nadváze množí také určité růstové hormony, které vedle ovlivňování tělesného růstu zapřičiňují vznik rakovinných buněk.

Faktem však zůstává, že rostlinná strava představuje proti rakovině prstu spolu se zdravým životním stylem účinnou prevenci. Toto ostatně dokázala i "Velká čínská studie". Její autoři bezpečně prokázali, že na čínském venkově je rakovina prsu výjimečnou záležitostí, stejně jako ostatní civilizační nemoci nebo druhy nádorů.

Zdroj: www.ohz.cz

Reklama

Komentáře

Vladimír (St, 20. 3. 2002 - 08:03)
Ono se něco takového musí říct asi tisíckrát, něž to někteří vezmou na vědomí. Já jsem změnit stravu musel díky nemoci. Čas zpátky nedáte, ale pořád je možnost začít něco se sebou dělat. Mně moc pomohla aloe vera a některé minerály. Vše třeba na www.aloe-vera.cz. A pokud jste na rostlinách, tak to chce navíc vitamin B12, i to tam mají z neživočišných zdrojů.
Ála (Čt, 21. 3. 2002 - 08:03)
Zajimavy poku udelala na sobe moje maminka.V minulosti byla nucena podstoupit asi dve gynekologicke operace(delaly se ji opakovane cysty na vajecnicich), kdy ji postupne "vybrali", a asi pred dvema lety se ji a na tom zbytecku udelala cysta opet. Byla z toho nestastna, protoze ji lekar oznamil,ze bude muset jit zas pod kudlu, a tenkrat ji napadlo, ze jednou nekde cetla, ze kdyz ten "nador" prestanete vyzivovat, za zmizi. Rekla si bud anebo, neublizi mi to, kdyztak aspon zhubnu. A prestala jist hlavne maso, a vubec "vyzivovaci stravu" a hodne (temer neustale) zeleninu,pomerance a vubec takovouhle stravu. Za 14 dnu sla opet k lekari a ten myslel, ze se asi zblaznil:-)))protoze ta cysta skutecne zmizela !!! Navic to bylo na malem meste, kde lekari maji k alternative dosti daleko,takze ten doktor ji poslal i na UV a presto - cysta byla pryc. Mozna je to nahoda, ale stejne. Neco to asi rika ne ?
Hanka (Ne, 23. 8. 2020 - 20:08)
Váš komentář mě připomíná můj problém. Byla jsem ještě dosti mladá,když gynekolog u mě objevil cystu.Nastoupila jsem do tří dnů do nemocnice a v den,kdy jsem měla podstoupit operaci,ještě pro kontrolu po velké vizitě se na mě podívali další dva doktoři.Podívali se na sebe,pak na doktora,který mě přijímal a došli k závěrečnému sdělení,že žádnou cystu nemám ! A víte proč ? Ta cysta jednoduše praskla,tudíž nebylo dál co řešit. Na závěr mě bylo řečeno,že i toto se stává.Tak jsem slezla ze stolu,oblékla se a šťastná jsem odešla domů. Prý se to běžně stává.
Jana (Čt, 24. 5. 2007 - 14:05)
Nato já nemám,abych dávala 380 korun za 10 tablet.
Vitek (St, 11. 6. 2008 - 13:06)
Hlavne proboha pokud onemocnite rakovinou, prestante jist maso a stante se na tu dobu co se lecite vegetarianem. A kdyz uz maso, tak trebas jen jednou tydne kousicek kuratka nebo ryby, vic nic. Ke vsem prirodnim metodam, ktere leci rakovinu patri striktne vegetarianska dieta, a to proto abyste usetrili toliko potrebnych enzymu pro boj s rakovinnymi bunkami a ne je plytvali travenim masa. Vice na:

www.lecba-rakoviny.estranky.cz
kuli (Pá, 26. 10. 2012 - 03:10)
vyhledejte rakovina a homocystein
Kornela (Pá, 14. 3. 2014 - 15:03)
Nato já nemám,abych dávala...Proč vyhazovat 380 kč?Já si jednou za čas koupím B-komplex 100 tablet za 90 kč a všechno ostatní máte v rostlinné stravě-ovoce,zelenina,luštěniny,ořechy a semínka.
Kornela (Pá, 14. 3. 2014 - 15:03)
Hlavne proboha pokud...Až onemocníte rakovinou,přestaňte jíst maso...to už je tak trochu pozdě ne?Přestaňte jíst maso hned,dokud jste zdraví!
Reklama