Reklama

Jsou ovoce a ořechy potraviny pro mozek?

Podle pokusů, které provedl psycholog doktor James Penland z Centra pro výzkum lidské výživy při americkém ministerstvu zemědělství ve městě Grand Forks, ano. Je tomu tak proto, že ovoce a ořechy obsahují vysoké množství bóru, stopového prvku, který pravděpodobně ovlivňuje elektrickou aktivitu mozku. Škudlením na bóru podle doktora Penlanda můžete utlumit svou duševní bdělost, což znamená, že pří provádění určitých úkolů byste mohli mít potíže.

Doktor Penland předepsal patnácti lidem starším čtyřiačtyřiceti let na asi čtyři týdny střídavě dietu s nízkým nebo vysokým obsahem bóru. Když pokusné osoby přijímaly málo bóru, elektrická aktivita v jejich mozku byla pomalejší, což ukazovalo na zpomalení duševní činnosti. "Jejich mozky vytvářely více vln theta a méně vln alfa, k čemuž dochází, když začnete být ospalí," říká. Zdálo se, že nedostatek bóru "přeřazuje jejich mozek na nižší rychlost". Když byl v jejich výživě velký nedostatek bóru, jejich výkony se i při nejjednodušších úkolech zpomalily. Nebyli schopni ťukat prsty stejně rychle, sledovat stejně přesně cíl pomocí počítačového joysticku nebo rychle vybírat určitá písmena abecedy. Prostě byli mnohem pomalejší. Ale když přešli na stravu s vysokým obsahem bóru (tři miligramy denně), činnost jejich mozkových vln podle elektroencefalogramu ožila.

Doktor Penland byl překvapen, když zjistil, že mozek mohou ovládat tak nepatrná množství živin z potravin. "Je to úžasné, když si člověk pomyslí, že mozek je tak citlivý na tak malé rozdíly v poměru výživných látek. To je zcela nový objev," říká.

Kde hlavně se bór nachází? V ořeších, luštěninách, listové zelenině, jako je brokolice, a v ovoci, zvláště v jablkách, hruškách, broskvích a hroznech. Celou ve studii použitou dávku (3 miligramy) bóru, jež povzbuzuje mozek, byste získali, když byste snědli pouhá dvě jablka (jeden miligram bóru) a sto gramů arašídů (dva miligramy bóru) denně.

Zdroj: Jean Carperová - Potraviny - zázračné léky, nakladatelství Votobia

Reklama

Reklama

Komentáře

pan (Po, 1. 1. 2001 - 23:01)
reghergerbhrebrb
erberb
er
Herkuleas (So, 6. 1. 2001 - 11:01)
jo souhlasim
weuiornguwenhg… (So, 6. 1. 2001 - 12:01)
helůe vsechno funguje
Dr Bolíto (Po, 17. 4. 2006 - 10:04)
Zatěžovat laiky výskytem theta vlna na EEG je vskutku pošetilost,
hodní Internetu...
Když někdo přijde a začně něco takového vykládat,
posílám ho rovnou do psychiatrické ordinace..
ITik (Pá, 10. 10. 2008 - 15:10)
jsem rad za jakoukíoli informaci :D a pokud jde o Theta vlny sice o nich moc nevim ale co nevim to si zjistim od ceho mame tuto makro sit - Internet
Zuzi (Ne, 10. 5. 2009 - 20:05)
hladinu alfa snad zná každý co by tak asi mohla být theta... mám epilepsii způsobenou právě theta delta vlnami,jsem zvědavá jestli to bude fungovat
Maarty88 (Čt, 15. 10. 2009 - 12:10)
Zatěžovat laiky výskytem ...Myslím si, že "laik", respektive člověk, který neví co jsou Theta vlny a EEG (v tomto případě) nepotřebuje ani číst tento článek, jelikož takové věci neřeší, tím pádem si je nepřipouští a nevsugerovává. Placebo efekt je reálná (a ne zrovna malá) složka podílu léčby či naopak rozvoje "defektu" v lidském stroji...ehm tedy v lidském těle. Nemyslíte???
Maarty88 (Čt, 15. 10. 2009 - 12:10)
hladinu alfa snad zná každý......doufám že ano! Trošku to souvisí i s mojí předchozí reakcí. Nepřeji Vám v tomto případě štěstí, přeji Vám úspěch! :-)
Dr Chocholousek (So, 24. 11. 2012 - 23:11)
Zatěžovat laiky ...Koukej sem radsi prijit sam, ty d@bile jeden
Reklama