Reklama

Prostitutka: strážce víry

Prostituce je obecně spojována s prodejem vlastního těla za peníze, ale podle mne se jedná o nejméně významný příklad archetypu Prostitutky. Prostitutce se daří nejlépe v drobnostech a v obyčejných, každodenních situacích. Nejvýrazněji se projevuje, když je ohroženo naše přežití. Jejím ústředním tématem je, nakolik jsme ochotni se prodat - svoji morálku, integritu, intelekt, slovo, tělo či duši - kvůli fyzickému bezpečí.

Archetyp Prostitutky rovněž dramaticky ztělesňuje a zkouší moc víry. Máme-li víru, nikdo si nás nemůže koupit. Víme, že se o sebe můžeme postarat a že na nás Bůh dává pozor. Bez víry však nakonec zaplatíme cenu, jakou nemůžeme odmítnout. Většina Prostitutek, které jsem poznala a nadále se s nimi stýkám, jsou muži a ženy, kteří žijí buď v nefungujícím manželství, nebo mají mizernou práci. Jejich neschopnost vystoupit z nezdravého prostředí je zcela svázána s ekonomickou stránkou.

Ženy se mi svěřují, že nechtějí být ve středním věku samy, přijít o své společenské postavení nebo se samy živit, a tak raději zůstávají v nespokojeném manželství.

Muži mi říkají totéž, ale ne tak často, a ženy i muži shodně tvrdí, že nadále dělají práci, z které jsou nešťastní nebo otrávení, kvůli níž porušují své etické principy nebo ze sebe mají v zájmu finanční jistoty špatný pocit.

Mnozí lidé mi říkají, jak jsou nešťastní a že čekají na ten pravý životní okamžik, kdy udělají "velkou změnu" a půjdou za svým snem. Tito lidé se většinou stále dokola ptají: "Ale jaká je přesně moje Smlouva? Kdybych to věděla, mohla bych se podle ní zařídit." Ve skutečnosti doufají, žej e nasměruji na cestu, která jim přinese peníze a klid mysli. Chtějí slyšet, že jejich Smlouva jim přinese spoustu času, dostatek peněz, zatímco si budou dělat, co budou chtít, například stavět srub někde v ústraní v lese, a v neposlední řadě nějakou spřízněnou duši. Také nechtějí nikdy zestárnout.

Reklama

Všechna moc, ať pochází z výhry v loterii nebo duchovních vizí, k vám přitáhne nějakého vnějšího protivníka, který se vás pokusí koupit, použít nebo narušit.

Když Satan přišel za Ježíšem v době, kdy se modlil a postil na poušti, nabídl mu celý hmotný svět výměnou za moc, kterou měl Ježíš právě v sobě. Stejně tak pokaždé, když uděláte jeden krok na své cestě ke získání osobní síly, setkáte se s někým, kdo si bude chtít koupit kousek vaší duše, aby vám ubral sílu a sám získal sílu větší.

Stínová charakteristika lidské psychiky je obecně o tom, že chceme najít v životě zkratky, včetně zkratek k dosažení své vlastní síly. Uvidíme-li člověka, jehož síla vyvolává dojem, že se dá koupit nebo sdílet, bude nás přitahovat. Dokonalým příkladem je hra na "jména slavných" ("mám přítele, který je přítelem pana a paní Slavných"). Rozředěná energie, která přichází takovým způsobem, je pro mnoho lidí natolik hodnotná, aby setrvali v určitém vztahu dlouho poté, co přátelství ochladlo, což je jen další projev archetypu Prostitutky.

Konfrontací s vlastní Prostitutkou přeměníte tento archetyp ve svého strážce. Bude bdít nad vaším vztahem k víře. Uvažujte o Prostitutce jako o spojenci, který vás upozorní pokaždé, když uvažujete o tom, že přesunete svoji víru z Boha na hmotný svět. Kdykoli prožíváte krizi víry, snažte se pozorně vnímat své myšlenky a strachy. Označte přesně, z čeho máte strach, zvláště pak ty strachy, které se vás snaží přemluvit k tomu, abyste dělali kompromisy sami se sebou.

Prostitutka se objeví, když začnete věřit, že byste si mohli uspořádat život, kdybyste měli peníze, jejichž prostřednictvím byste řídili svět kolem sebe, a koupili si alespoň kousek každého člověka, který v něm žije. Objeví se, když ve vztahu, který pro vás není dobrý, zůstáváte jenom proto, že nechcete být sami. Objeví se, když jste požádáni, abyste udělali něco neetického nebo nezákonného "pro dobro firmy". Lidé, kteří vám mají pomoci nahlédnout vaši vlastní Prostitutku, představují vaše nejobtížnější vztahy. Vzhledem k tomu, že jednání vycházející z archetypu Prostitutky nás konfrontuje s našimi strachy o přežití, bývá často děsivé a ponižující.

Žena jménem Belinda mi vyprávěla, že jakmile si uvědomila, že v sobě má archetyp Prostitutky, viděla jej všude. "Patřím mezi ty miliony lidí, kteří považují prostitutku za někoho, kdo prodává sex. Nikdy mě nenapadlo, že bych to označení mohla použít sama na sebe. Všímám si však, že i když se mě někdo zeptá u oběda na jakýkoli názor, ať jde o něčí nové boty nebo změny v zaměstnání, nejdřív si v duchu položím otázku ,Co mě to bude stát?'. Když usoudím, že bych si přitížila, pokud jde o oblíbenost nebo mé postavení v práci, neřeknu pravdu. Často říkám věci, kterými získám kladné body, i když jim nevěřím. Když jsem pověděla jednomu nadřízenému, že má úžasné nápady, měla jsem neodolatelné nutkání umýt si ústa mýdlem. Jenomže ten člověk má takovou moc, že mi může svými rozhodnutími zasahovat do života. Nejspíš chci říct, že jsem pořád aktivní Prostitutka, ale už si to alespoň přiznám. Vím, že nemám dost víry na to, abych postavila svoji integritu výš než hypotéku a své duchovní směřování nad povýšení ve fyzickém světě."

I když jsem mluvila o metaforické, symbolické prostituci, na svých seminářích jsem se setkala i s lidmi, kteří toto "řemeslo" skutečně provozovali. Ronnie v důsledku své práce prostituta dostal AIDS a během soukromého hovoru se mnou a svým bratrem popisoval, jaké léčivé metody používá, aby svůj stav nějak změnil, s jednou výjimkou. Nedokázal zanechat práce, kterou se dosud živil. "Je to svět, který znám, vůbec netuším, jak bych se živil, kdybych přestal chodit do barů," řekl. "Vím, že mi to v léčení nepomůže, ale myslím, že nemám na vybranou."

Zeptala jsem se Ronnieho, jestli říká klientům, že je nemocný. Nejprve odpověděl, že jim to říká, ale nakonec připustil, že ne vždy. "Kdyby se to rozkřiklo, a ono by se to určitě rozkřiklo," řekl, "nemohl bych pracovat." Zeptala jsem se ho, proč se vlastně začal tímto způsobem živit. "Chtěl jsem se věnovat herectví, ale neměl jsem žádnou příležitost, tak jsem musel něco dělat. Sex pro mě není žádný problém. Stejně jsem pořád s někým spal, tak proč si za to nenechat zaplatit? Navíc to byly peníze na ruku a byl jsem pánem svého času."

Ronnieho bratr byl také prostitut a měl AIDS. Oba měli pocit, že si potřebují našetřit hodně peněz, aby si mohli dovolit takovou péči, která by jejich nemoc vyléčila nebo alespoň zpomalila její postup. Jak jsem je tak poslouchala, uvědomila jsem si, že ve skutečnosti popisují takovou péči, jakou by potřebovali při umírání. Získala jsem dojem, že jejich archetypy Prostitutky byly jako siamská dvojčata a že kolektivní síla jejich energie, kombinovaná s loajalitou, kterou k sobě cítili, vyžadovala, aby se živit prostitucí přestali oba najednou, protože bylo nemožné, aby to dělal jenom jeden z nich. Ronnie i jeho bratr zemřeli na podzim v roce 1991.

Archetyp Prostitutky může působit jako strážce, který vás upozorní na situace, v nichž se musíte rozhodnout "vstát a chodit". Jakmile se dostanete ze situace, která vás stojí příliš energie, peněz, důstojnosti nebo času, můžete dojít k trvalé transformaci.

June pracovala pro prezidenta jedné velké nadnárodní korporace jako úřadující tajemnice s vysokými pravomocemi. Ve své práci byla mimořádně dobrá a byla energická a laskavá osobnost, což se její šéf Dorian naučil využívat. Pár měsíců poté, co na to místo nastoupila, ji Dorian pozval, aby se spolu se skupinou vedoucích pracovníků zúčastnila večírku na oslavu jejich nového klienta. Všiml si, s jakou samozřejmostí se bavila a jak rychle se lidé v její přítomnosti uvolnili. June byla stále častěji žádána, aby se účastnila podobných společenských akcí a vysvětlovala váženým zaměstnancům nebo klientům, proč společnost potřebuje učinit určité rozhodnutí. Stala se, svými slovy, "tajnou zbraní, která byla odpálena požadovaným směrem, aby společnost dostala, co potřebovala".

Jednoho dne k June přistoupila další tajemnice a zeptala se jí, jaké to je, účastnit se všech těch společenských akcí. "Řekla jsem jí, že to je hezké," vysvětlovala June, "ale ona se mě pak zeptala, jestli se ode mne očekává, že na nich budu plnit nějaké povinnosti. Jaké třeba?' zeptala jsem se. Podívala se na mne s výrazem, kterým dala najevo, že přece dobře vím, o čem mluví, a já si najednou uvědomila, že mě ti chlapi zneužívají pro své finanční zisky. To bylo poprvé a naposledy, kdy jsem si připadala jako prostitutka."

Druhý den June "vtrhla" do kanceláře svého šéfa a podala výpověď. "Nejen to," řekla, "pověděla jsem mu, jaký je kuplíř, a nechala jsem otevřené dveře, aby všichni na patře slyšeli, co jsem mu chtěla říct." June však byla za zkušenost u té firmy vděčná. "Pochopila jsem, jak snadno jsem zneužitelná," řekla. "To, co podle mne znamenalo dávat podporu a být společenská, mělo naprosto odlišné důsledky. Můj šéf měl plán, který jsem neviděla. Teď se opatrně rozmyslím, než kývnu, že pro někoho něco udělám, a připomínám si, že můžu říct i ne."

Zdroj: Caroline Myssová - Posvátné smlouvy, nakladatelství Dharmagaia

Reklama

Komentáře

Katka (Út, 24. 10. 2006 - 10:10)
Zajímavé a pravdivé.Asi si tu knížku koupím.Četl jste jí někdo?
barnabash (Pá, 27. 10. 2006 - 10:10)
Pravdivé to ano ale kolik prostitutů máme kolem sebe sem si uvědomil až teď..přeci jen je nabídka sexu za peníze pořád něco jiného než nabídka jiných služeb spojená se zábavou....
Nikola (So, 28. 10. 2006 - 15:10)
Vynikající článek. Děkuji.
xxx (Čt, 7. 12. 2006 - 16:12)
Prostitutka je drsny vyraz,, spolecnice ma lepsi prezentaci.
gritli (So, 16. 12. 2006 - 15:12)
tak uz jste na spravnem mistě , ne? tak jdeme dál
Tai Wu Ce (St, 23. 5. 2007 - 12:05)
Ako vždy - jednostranný pohµad. June bola dobre platená za to čo dávala. jej nevedomosť neznamená, že bola zneužitá. Dorian vedel za čo ju platí a keby chcela viac, nedal by jej. To že June nevedela za čo je platená... to je - s prepáčením - ženský pohµad. Nevedomosť je hlboký a neovládateµný prúd podmývajúci brehy sebadôvery. Karolka Myšová si upevňuje svoje brehy fantazmagóriami o "prostitútkach", "cenzoroch", "strážcoch viery"... Tieto paraboly sa dajú hodnotiť iba parabolicky ako "Riadny guláš", radím ho do beletrie pre úchylných gurmánov ktorí sypú všetky korenia do každej polievky.
Uchylna gurmanka (St, 23. 5. 2007 - 13:05)
Ty ceskoslovensky mudrci, ze Ty nas chces hlavne rozesmat?:-)

Jak muzes vedet, ze June byla dobre placena? Ona takovy pocit nemela, takze asi neco spatne bylo. A na zenskem pohledu nemusi byt nic zleho ani menecenneho:-))
Reklama