Reklama

Narcističtí upíři

Všimli jste si někdy, že lidé s přebujelým egem mají tendenci všechny kolem sebe shazovat? Cílem narcistických upírů totiž je naplno prožívat velkolepé fantazie o tom, že jsou nejchytřejší, nejnadanější, prostě po všech stránkách nejlepší na světě. Vlastně si ani nemyslí, že by byli lepší než druzí lidé, protože druhé ani neberou v potaz. Vidí a vnímají pouze sebe.

Narcističtí upíři jsou legendami vlastní mysli. Proto od nich pochopitelně nemůžeme očekávat, že se budou řídit pravidly pro běžné smrtelníky.

Upír Lewis Hunter III., výkonný ředitel, hovoří ke svým podřízeným: "Nepovažujte můj požadavek za snižování stavu," začíná rovnou, "spíš za optimalizaci. Každý jistě uzná, že režijní náklady nejsou vzhledem ke stávající ekonomické situaci opodstatnitelné." Odmlčí se, aby podřízení měli možnost vstřebat jeho naléhavé prohlášení. "S těžkým srdcem jsem vám proto nucen oznámit, že každý z vás mi bude muset předložit návrh na zkrácení výdajů o dvacet pět procent. Jinou možnost nemáme. V rámci posilování pracovní motivace a týmové spolupráce se domnívám, že je jedině spravedlivé redukovat výdaje ve stejné výši pro všechna oddělení."

Manažeři spadající pod upíra Lewise ovšem nevědí, že výkonný ředitel na dopolední schůzi nejvyššího vedení firmy důrazně požádal o zvýšení platu za "náročné jednání se zaměstnanci v náročném období", jak to uvedl. Zvýšení platu mu bylo schváleno. Navýšená částka jeho platu sníží pětadvacetiprocentní zkrácení výdajů na pouhých patnáct procent.

Narcistictí upíři představují pro ostatní pořádné dilema. Sice se můžeme setkat s velkým narcismem bez velikášství, rozhodně se však nemůžeme potkat s velikášstvím bez narcismu. .<

Reklama

Narcistictí upíři jen zřídkakdy udělají něco, co není výhradně v jejich prospěch, ačkoli tvrdí opak. Přitom platí základní pravidlo: propojíte-li své zájmy s jejich, budou se domnívat, že jste téměř tak skvělí jako oni.

Zdroj: Albert J. Bernstein - Citoví upíři, nakladatelství Motto

Reklama

Komentáře

Marika (Pá, 6. 3. 2009 - 05:03)
Je mnoho lidi co neveri na tajemno.ale znam pani jez ma tak dokonale schopnosti ze si ji vazim!predpovedela i konec valky v Jugoslavii.znam ji 10let a co rekla stalo se.zachranila mi dokonce zivot.pomuze v otazce penez lasky a zdravi.dostala i nabidku v Tv prima jako vedma.722765178
Judy (Pá, 6. 3. 2009 - 13:03)
Jo, tohle je přesně můj šéf. Akorát bych to nenazývala upírstvím, myslím, že v tomhle případě zcela postačí pojmy jako sobectví, bezohlednost, vychytralost a hrabivost.
Daniela (Pá, 6. 3. 2009 - 15:03)
To, že někdo dostal nabídku do televize není zárukou výše zmiňovaných kvalit.
Sobecký člověk (Út, 2. 4. 2013 - 10:04)
Sobecký člověk se nemiluje příliš; nýbrž příliš málo; ve skutečnosti se nenávidí. Tento nedostatek něžnosti k sobě samému a péče o sebe samého, který je jedním z výrazů jeho nedostatku tvůrčí síly, působí, že se cítí nicotný a zklamaný. Je proto nutně nešťastný a úzkostlivě se snaží urvat ze života uspokojení, v jehož dosažení si sám brání. Zdá se, že příliš pečuje o sebe, ale ve skutečnosti se jen neúspěšně pokouší zakrývat, že o své skutečné já nepečuje.“
D (Út, 2. 4. 2013 - 13:04)
Sobecký člověk se nemiluje...Co je to &quot;skutecne ja&quot;?
Víra ve vlastní já (Út, 2. 4. 2013 - 13:04)
„Jen člověk, který věří sám sobě, může být věrný jiným, protože jen on si může být jist, že bude týž v budoucnosti jako dnes, a že proto bude cítit a jednat tak, jak to dnes předvídá.
D (Út, 2. 4. 2013 - 13:04)
„Jen člověk, který...Ale lide prece nejsou v budoucnosti stejni jako dnes. To jen o Jezisi Kristu se pise na nastenkach nekterych modliteben, ze je stejny vcera, dnes, zitra a naveky.

Navic, lide jsou krajne neschopni predvidat sve budouci emocni stavy - jak dnes a denne dokladaji ruzne psychologicke experimenty, stejne jako i prakticky zivot.
pro D (Út, 2. 4. 2013 - 13:04)
Co je to &quot;skutecne...To je zajímavé, že se ptáš zrovna na to, co je tím &quot;skutečným já&quot;. Možná právě tohle je tvůj problém, ještě si se nenašel.

Ale neporadím ti s tímto, jde zřejmě o složitější proces, já jsem si sebe začala pravděpodobně více uvědomovat, až když jsem si uvědomila, že mám cenu pro Boha.
Když jsem se dověděla, že Bohu na mne záleží, že má spočítané všechny vlasy na mé hlavě a že jsem cennější než tisíc vrabců, že za mne(potažmo za všechny) obětoval to nejvíc co mohl a pokud mi někdo ubližuje, je to jako by se dotýkal jeho oční bulvy.
K pro D (Út, 2. 4. 2013 - 13:04)
Ale lide prece nejsou v...Co se týká předvídání emočních stavů, tak s tím souhlasím. Ale je rozdíl, něco cítit a nějak jednat.
Člověk, aby si sám sebe vážil, se musí naučit nejednat podle svých aktuálních emocí, ale používat také rozum a s tím spojenou sebekontrolu.
Pokud tohle zvládne,je na dobré cestě.
K (Út, 2. 4. 2013 - 14:04)
Ano, ano bolí to, dře to, člověku je kolikrát mdlo, je mu zle, ale tím že to všechno překoná, dostává se do dalšího levlu.
D (Út, 2. 4. 2013 - 14:04)
To je zajímavé, že se...Treba je to tak, ze jsem ja jeste &quot;nenasel&quot; svoje &quot;skutecne ja&quot;, ale treba je &quot;skutecne ja&quot; pouhou chimerou tech, co v ne veri.

Mam obavu, ze &quot;skutecne ja&quot; se vetsinou lidem vice ci mene rafinovane podsouva, ci primo vnucuje, nejakymi manipulativnimi &quot;znalci skutecnych ja&quot;.

Ze by nekdo nasel svoje &quot;skutecne ja&quot; tak nejak sam od sebe, bez jakekoli nabozenske indoktrinace, ci treba sugesce ze strany nejakeho zistneho psychoterapeutickeho guru, to se mi jaksi nezda...
Reklama